Dom stodoła zachwyca otwartą przestrzenią, światłem, licznymi możliwościami aranżacyjnymi. Można iść w stronę stylu skandynawskiego czy industrialnego albo szukać czegoś bardziej swojskiego, co doskonale uosabia chociażby styl rustykalny. W projektach domów stodół, które wybraliśmy, zwizualizowano także aranżacje wnętrz. Pora więc się zainspirować! 

Z pomysłem

Projekt domu Z pomysłem 1 cechuje się stosunkowo prostą bryłą, w której minimalizm przełamany jest przytulnymi, ryflowanymi elementami. Krótsza ściana jest pełna przeszkleń, co zapewnia stały dopływ światła dziennego. Przed nią zaś urządzono taras na parterze - w sam raz do relaksu pod chmurką. W projekcie zaplanowano też dwie kondygnacje - na parterze jest to blisko 78 mkw. powierzchni, a na poddaszu - prawie 29 mkw. W przykładowej aranżacji wnętrz rządzą jasne kolory i skandynawska prostota. Stonowaną bazę urozmaicają zaś kolorystyczne akcenty - m.in. plamy miętowej zieleni i granatu.

autor: Domy z Wizją

Odważny

Projekt domu Odważny 1 to kreatywna wariacja na temat formy stodoły. Uwagę zwracają chociażby charakterystyczny, zwarty dach, a także zastosowane okładziny zewnętrzne z szarej cegły klinkierowej. Dom w takiej formie znakomicie nadaje się np. na wąskie działki. Jego sercem jest strefa dzienna na parterze, w której prawie cała ściana jest przeszklona. Zapewnia to wspaniały widok na otoczenie. Projektanci wnętrz postawili na styl nowoczesny z lekkimi wpływami industrialnymi. W salonie znajduje się dodatkowo efektowna antresola, którą można zagospodarować jako bibliotekę, gabinet czy dodatkowe miejsce do relaksu. Na poddaszu ulokowano za to dodatkowe pokoje z myślą o sypialni bądź przestrzeni dla dzieci.

autor: Domy z Wizją

A-57

Znakiem rozpoznawczym projektu domu A-57 jest asymetryczna bryła z wkomponowanym w nią garażem. Forma stodoły zyskuje więc kolejne kreatywne wcielenie. Bardzo ciekawie wypada też elewacja, którą wykonano z cegły rozbiórkowej. Dom zaprojektowano z myślą o cztero- lub pięcioosobowej rodzinie. Składa się z dwóch kondygnacji użytkowych, z tym że poddasze powstało z myślą przede wszystkim o sypialniach i pokojach dziecięcych. Na parterze króluje zaś strefa dzienna z ponad 40-metrowym salonem.

autor: NANO/Extradom

Hana

Czas na typowy przykład nowoczesnej stodoły! Projekt domu Hana 3 bazuje na prostej bryle z dwuspadowym dachem. Charakterystyczne są także duże przeszklenia, które otwierają salon na taras posadowiony na gruncie przed budynkiem. W projekcie wnętrz przenikają się zaś inspiracje skandynawskie i industrialne, które zapewniają z jednej strony efekt nowoczesnej świeżości, a z drugiej - sporej przytulności. Parter to blisko 110 mkw., do czego dochodzi antresola o powierzchni prawie 50 mkw. Można ją zaadaptować na cele mieszkalne bądź zabudować w formie strychu.

autor: Archetyp/ Extradom

UA67

Projekt domu UA67 wyróżnia się nowoczesną, zwartą bryłą. Pozornie może się wydawać niewielki, jednak w środku dobrze zaplanowano przestrzeń - z myślą zwłaszcza o dwu- lub trzyosobowej rodzinie. Na parterze zlokalizowano strefę dzienną z dużym salonem (blisko 30 mkw.), jadalnią z aneksem kuchennym, łazienką, sypialnią dla dwóch osób, pomieszczeniem gospodarczym oraz korytarzem. Część dzienna została dodatkowo wyposażona w użytkową antresolą. Charakterystyczne dla projektu są też liczne przeszklenia, które stanowią wizualny łącznik wnętrza z otoczeniem oraz prowadzą na okazały taras.

autor: uArchitekta/ Extradom

Ekonomiczny

Podłużny budynek w projekcie Ekonomiczny 4A to kwintesencja architektonicznego minimalizmu - typowego dla nowoczesnych domów stodół. Elewacja wykończona jest jasnym tynkiem i wzbogacona o deski elewacyjne. Wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na parterze z dwiema niewielkimi antresolami. Strefę dzienną tworzą przestronny salon, jadalnia oraz kuchnia z wyspą kuchenną.

Domownicy mogą się też cieszyć klimatycznym kominkiem, który dodatkowo podkreśla nastrój przytulności we wnętrzu - proponowanym do urządzenia w stylu skandynawskim. Liczne przeszklenia od strony południowej sprawiają, że dom jest dobrze doświetlony i dogrzany. Część nocną domu tworzą zaś trzy pokoje z dostępem do ogrodu. W sypialni głównej zaprojektowano także dodatkową łazienkę.

autor: Domy z Wizją

W papawerach

Dom w papawerach 3 (G2E) to kolejny przykład nowoczesnej stodoły wzbogaconej o dwustanowiskowy garaż. Szczególnie ciekawie prezentuje się przeszklona elewacja ogrodowa, która dodaje bryle wizualnej lekkości. Wykończenie zewnętrzne stanowi domenę łagodnego minimalizmu - jasny i grafitowy tynk zestawiono z elementami drewnianymi. W środku zaś czekają dwie kondygnacje, czyli parter oraz poddasze mieszkalne. Strefa dzienna na parterze to m.in. otwarty salon z jadalnią, a także kuchnia z półwyspem. Na górze zaplanowano m.in. dwa pokoje - idealne dla dzieci.

autor: Archon

Jemioła

Projekt Jemioła 5 przyciąga wzrok zwartą bryłą nowoczesnej stodoły, a także charakterystyczną elewacją wykończoną czarnym drewnem opalanym ogniem. Pełen dopływ naturalnego światła dziennego zapewniają zaś wysokie przeszklenia. Wnętrza zaś składają się z otwartej strefy dziennej z salonem, jadalnią, kuchnią oraz przylegającą do niej spiżarnią.

autor: Domy w Stylu/ Extradom

Strefa nocna to natomiast trzy sypialnie, łazienka oraz oddzielna toaleta. Główna, okazała sypialnia połączona jest z garderobą i prywatną łazienką. W bryle budynku zaplanowano także jednostanowiskowy garaż oraz pomieszczenie gospodarcze z oddzielnym wejściem od ogrodu. Pomysł na styl wnętrza? Nowoczesna klasyka skąpana w ciepłych, przytulnych kolorach.

Maja

Jasny tynk i elementy drewniane - dzięki nim dom stodoła Maja 3 prezentuje się lekko i finezyjnie mimo dość skondensowanej bryły. Na elewacji od strony tarasu zaplanowano wielkie przeszklenia, które są charakterystyczne dla tego typu projektów - zapewniają dobry dopływ światła dziennego, a także wizualną lekkość i budynkowi, i wnętrzom.

W środku zastosowano zaś ciekawe rozwiązanie projektowe, jakim są spiżarnia i pralnia umieszczone w „boxie”, który można obejść. Przestronna strefa dzienna otwiera się na taras, z kolei kuchnia jest nieco schowana. W aranżacji wnętrz projektanci proponują postawić na bardzo przytulny miks klasyki i stylu skandynawskiego.

autor: myhome.eco

Borg

Projekt Borg 2 to wyraz inspiracji budownictwem z Północy („borg” to po islandzku „dom”). Tym razem mamy do czynienia z połączeniem dwóch brył - jedna to nowoczesna stodoła z dachem dwuspadowym, a druga część przykryta jest dachem płaskim, jej znakiem rozpoznawczym zaś jest przeszklona, podłużna elewacja, która zapewnia pełne otwarcie strefy dziennej na otoczenie.

autor: myhome.eco

W bryle nakrytej dachem dwuspadowym znajduje się garaż, a obok niego umiejscowiono dodatkowe pomieszczenia (np. jedno przeznaczone na sypialnię). W tej części domu ulokowano również poddasze mieszkalne z charakterystycznym, okrągłym oknem nad garażem. W proponowanym wystroju króluje elegancka, nowoczesna klasyka.

Zdjęcie otwierające artykuł: projekt domu A-51, NANO/Extradom

Autor
10 gotowych projektów domu stodoły - wybór redakcji
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...