Wysokość blatów kuchennych - jaka będzie optymalna?

Blat kuchenny stanowi największą i najważniejszą przestrzeń roboczą w kuchni. Jeśli dodamy do tego, że każdy z nas spędza przy nim około siedmiu godzin tygodniowo, to łatwo będzie domyślić się, że komfort w tym wypadku jest kwestią nie do przecenienia. Jego wysokość powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb osób gotujących i sposobu przyrządzania przez nie posiłków.

Standardowo blaty montowane są na wysokości 85-86 centymetrów, ponieważ właśnie taką wysokość mają najczęściej stojące szafki kuchenne, ale dla osób wysokich zaleca się blat znajdujący się na wysokości 90 centymetrów. Jeśli zaś chodzi o blat kuchenny oddzielający strefę kuchenną od jadalne, najczęściej ma on wysokość 110 centymetrów.

Optymalna wysokość stołu - jak komfortowo zjeść posiłek?

Każdy z nas z pewnością nie raz znalazł się w sytuacji, w której musiał garbić się, aby sięgnąć do talerza lub też podnosić się na krześle, aby zobaczyć, jakie posiłki znajdują się na stole. Wysokość stołu ma wielkie znaczenie dla komfortu podczas codziennych posiłków oraz wtedy, kiedy na obiad lub kolację wpadają goście. Standardowa wysokość stołu w jadalni to mniej więcej 75 centymetrów, ale nie jest to wysokość uniwersalna i dobra dla wszystkich.

W każdym przypadku wysokość stołu jadalnego powinna być dostosowana do wzrostu domowników. A co jeśli w domu żyją razem małe dzieci, drobnej budowy kobieta i ponadprzeciętnie wysoki mężczyzna? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest kupienie stołu dostosowanego do wzrostu najwyższej osoby i dobranie odpowiednich krzeseł dla każdego, dzięki którym wszyscy zyskają wygodę. Z kolei wysokość stołów barowych w kuchni to mniej więcej 110 do 120 centymetrów.

Na jakiej wysokości montować oświetlenie wiszące?

Lampy wiszące od lat stanowią ważny element wystroju i to w najróżniejszych stylach wnętrzarskich. Jak wiadomo, światło w domu ma kolosalny wpływ na finalny efekt. Aby go jednak osiągnąć, warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości powinny być wieszane. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia i samej lampy. Powinna ona znajdować się na tyle nisko, aby zapewniać światło w całym pomieszczeniu, ale również na tyle wysoko, aby nie stanowić przeszkody.

Według ekspertów najlepszą wysokością dla lamp wieszanych w kuchniach jest mniej więcej 70 do 80 centymetrów od sufitu, ale jeśli pomieszczenie jest wyższe niż 2,1 metra, to powinno się je podnosić o 7 centymetrów wyżej na każde dodatkowe 30 centymetrów wysokości pomieszczenia. W sypialniach lampy powinny wisieć około 30 centymetrów od krawędzi łóżka, co zapewni domownikom najwyższy komfort i źródło światła w optymalnym stopniu.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Od kilku lat montaż telewizora na ścianie bije rekordy popularności w polskich salonach i sypialniach. Odpowiednio zamontowany telewizor sprawia, że oglądanie go nie jest męczące. W salonach telewizor powinien znajdować się dość nisko, a mianowicie na wysokości oczu domowników zasiadających na kanapie. Nowoczesne uchwyty zapewniają możliwość regulacji zarówno w pionie, jak i w poziomie, dlatego każdy może dostosować pozycję telewizora do własnych potrzeb.

Im większy jest sam telewizor, tym lepiej będzie dla oglądających go domowników, jeśli zostanie powieszony nieco wyżej. W sypialniach telewizor powinien znajdować się na takiej wysokości, aby można go było bez problemów i bólu karku oglądać w wygodnej pozycji. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i telewizora, a także od wysokości samego łóżka.

Wysokość biurek w gabinecie i pokoju dziecka - czy wzrost ma znaczenie?

Biurko jest meblem, który dzieciom służy najczęściej do nauki i rozrywki, a dorosłym przede wszystkim do pracy. Czas przy nim spędzony powinien więc być komfortowy i nie skutkować bolesnym przeciążeniem kręgów. Pochylanie się nad zbyt niskim biurkiem doprowadzi do tego, że zbuntują się lędźwia, a wyciąganie do klawiatury postawionej zbyt wysoko poskutkuje bólem barków.

Przyjmuje się, że osoby o wzroście mniej więcej 170 centymetrów powinny pracować przy biurku o wysokości od 72 do 75 centymetrów. Wyższe osoby powinny zdecydować się na biurko o wysokości 85 centymetrów, zaś biurko dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole powinno mieć wysokość około 55 centymetrów. Warto również zdecydować się na biurka z możliwością regulacji wysokości, co wyeliminuję potrzebę zmieniania mebla wraz z dorastaniem dziecka.

Jak powiesić miskę ustępową w łazience? Optymalna wysokość WC

Miska ustępowa najczęściej znajduje się na wysokości 40 centymetrów od podłogi i jest to wariant optymalny dla większości osób niezależnie od wzrostu. Jeśli jednak ma być dostosowana wyłącznie do potrzeb osób niepełnosprawnych, konieczne będzie dostosowanie wysokości do ich potrzeb i zależnie od dolegliwości.

Na ogół nie montuje się misek ustępowych z przeznaczeniem dla dzieci. Te najmłodsze korzystają z nocników, a starsze bez problemu korzystają ze standardowo zawieszonych misek, jeśli jest potrzeba, można dla nich kupić odporne na poślizg podesty.