W związku z globalnym ociepleniem lata w naszej szerokości geograficznej są coraz gorętsze i nic nie zapowiada zmiany w tym zakresie. W blokach, które szczególnie się nagrzewają i często trudno je przewietrzyć, klimatyzatory przenośne pozwalają ludziom przetrwać w komfortowych warunkach największe fale upałów. Co warto wiedzieć o klimatyzatorach tego rodzaju? Poniżej znajdują się podstawowe informacje.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Standardowy klimatyzator przenośny składa się ze sprężarki i zawory rozprężnego, dwóch wymienników ciepła, czyli parownika i skraplacza, oraz wentylatorów, które sprawiają, że powietrze stale porusza się pomiędzy tymi wymiennikami. Celem parownika jest odbieranie ciepła z pomieszczenia i działa on na takiej samej zasadzie jak zamrażalnik w chłodziarce, natomiast celem skraplacza jest oddawanie tego ciepła.

Pomiędzy wymiennikami przez cały czas krąży specjalna mieszanka gazowa, a sprężarka i zawór rozprężny sprawiają, że może ona bez problemu przejść w stan ciekły lub gazowy. Cały proces polega na tym, aby odebrane ciepło z pomieszczenia skraplało się na zewnątrz. Niezbędnym elementem do odprowadzania ciepła w klimatyzatorach jest agregat lub specjalna rura. 

Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku? Czy wymaga zgody wspólnoty?

Mieszkanie w bloku rządzi się swoimi prawami i potrzebą uwzględniania pozostałych mieszkańców w swoich przedsięwzięciach. Tak samo jest w kwestii montażu standardowych klimatyzatorów. Aby do tego doszło, konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej.

Sam montaż jest możliwy dopiero po złożeniu wniosku i uzyskaniu pisemnej zgody. Doświadczenie wielu ludzi mówi, że o wiele łatwiej jest ją uzyskać, jeśli klimatyzator ma być zamontowany na balkonie należącym do osoby ubiegającej się o pozwolenie. Warto podkreślić, że zdarzają się sytuacje, w których niezbędne jest również uzyskanie zgody architekta oraz sąsiadów.

Najczęstszą przyczyną odmowy w tym zakresie jest fakt, że budynek został niedawno odnowiony i poddany termoizolacji. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w klimatyzator przenośny, który nie wymaga żadnych zgód i jest traktowany dokładnie tak samo jak telewizor czy pralka. Aby podłączyć rurę wystarczy zamontować odpowiednią końcówkę do otworu wylotowego za pomocą adaptera, a następnie wyprowadzić ją przez okno lub drzwi balkonowe.

Gdzie nabić klimatyzator przenośny? Czy jest to konieczne?

Zupełnie nie ma potrzeby, aby nabijać klimatyzatory przenośne. Jeśli uzupełnianie jest konieczne, to oznacza, że czynnik chłodniczy ucieka z urządzenia, ale wówczas mamy do czynienia z awarią urządzenia. W klimatyzatorach przenośnych czynnik chłodniczy jest zamknięty w hermetycznie zamkniętym układzie, a jego ilość nie powinna się zmieniać, dlatego nabijanie go nie jest w ogóle potrzebne. Można powiedzieć, że działa on na takiej samej zasadzie jak układ w lodówce.

Klimatyzator przenośny - ile prądu zużywa?

Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ zarówno na efektywność, jak i na pobór energii klimatyzatora jest wyrażana w kilowatach moc chłodnicza. Jest to parametr, którym trzeba się kierować podczas wybierania odpowiedniego klimatyzatora do danego pomieszczenia, a także parametr, na podstawie którego można obliczyć, ile będzie kosztowało użytkowanie klimatyzatora. Dobrej jakości klimatyzatory rzadko pracują z pełną mocą, a ich moc chłodnicza jest nawet trzykrotnie mniejsza niż moc samego urządzenia.

Na etykiecie energetycznej znajdują się więc wszystkie informacje związane ze zużyciem energii, a resztę można obliczyć zakładając jak często urządzenie będzie używane. Należy więc policzyć pobór mocy w trybie chłodzenia razy średnią wartość za 1 kWh i ilość godzin pracy klimatyzatora. Jeśli klimatyzator będzie pracował przez cztery godziny dziennie w warunkach typowych dla mieszkania w bloku, należy zakładać, że w ciągu miesiąca koszt jego pracy to będzie nieco ponad 100 złotych.

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać? Ranking i opinie

Decyzja o zakupie pierwszego klimatyzatora przenośnego może okazać się wielkim dylematem dla wielu osób. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych klimatyzatorów przenośnych oraz opinie na ich temat.

Klimatyzator Electrolux EXP34U338CW

Nie należy do najtańszych, ale pod względem jakości wyróżnia się na rynku. Kosztuje ponad 2000 złotych, ale oferuje sporo za tę cenę. Ma aż trzy poziomy mocy oraz opcję osuszania powietrza. Wielki komfort zapewnia użytkownikom dzięki możliwości sterowania pilotem, a klienci chwalą sobie cichą pracę i walory estetyczne urządzenia.

Klimatyzator TCL TAC 12CPB/NZW

Kosztuje około 1700 złotych i wyróżnia się dobrym stosunkiem ceny do jakości, a w związku z tym jest jednym z najczęstszych wyborów wśród klientów. W funkcjach dodatkowych znajduje się automatyczne odparowywanie wody podczas chłodzenia oraz funkcja inteligentnej kontroli temperatury. Klienci doceniają nie tylko atrakcyjną cenę, ale również estetyczny wygląd białej bryły.

Klimatyzator Electrolux EXP26U338HW

Ten klimatyzator stanowi budżetowe rozwiązanie dla osób szukających dobrej jakości klimatyzatora przenośnego. Posiada automatyczne wachlowanie w pionie oraz opcję filtracji powietrza, a ponadto tryb nocny i praktyczny uchwyt do przenoszenia. Jest jednym z wygodniejszych i tańszych klimatyzatorów ze średniej półki.

Klimatyzator Whirpool PACW212CO

Zasłynął jako tani wariant dla osób szukających klimatyzatora z dużą ilością funkcji, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Są to między innymi automatyczny restart, osuszanie powietrza czy regulacja prędkości nawiewu.

Klimatyzaotr Sencor SAC MT9020C

To tanie urządzenie mające 4 poziomy mocy, timer oraz możliwość przełączenia na tryb nocny. Został również wyposażony w wentylator oraz opcję usuwania nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Klienci chwalą go za niską cenę i niski koszt eksploatacji.