Jakie cechy powinna posiadać odpowiednia farba na elewację?
Jedną z najważniejszych cech jakie powinna posiadać farba elewacyjna jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Ważne więc aby była nie tylko estetyczna ale jednocześnie dopasowana do konkretnego stylu i koncepcji fasady. Powinna też spełniać szereg innych, równie istotnych parametrów takich jak:
- ochrona przed zabrudzeniami a przy tym zabezpieczenia fasady przed grzybami, mikroorganizmami oraz wilgocią.
- odporność na działanie czynników zewnętrznych takich jak opady deszczu, śniegu, promieniowanie ultrafioletowe czy też zmiany temperatur. Pomimo iż niektóre rodzaje farb elewacyjnych posiadają właściwości mrozoodporne, nie musi to jednak oznaczać że zabezpieczają ścianę przed wilgocią. A jest to o tyle ważne gdyż nadmierna wilgoć może spowodować rozwój pleśni, a w konsekwencji odpadanie elementów tynku.
- Warto pamiętać także o innym, ważnym parametrze którym jest siła krycia. To cecha gwarantująca wytrzymałość powłoki przy zastosowaniu stosunkowo cienkiej warstwy farby. Żadna farba fasadowa nie jest idealna. Jeśli któraś z nich posiada jedne istotne cechy, niekoniecznie musi posiadać pozostałe. Warto więc dobrze się zastanowić dokonując wyboru odpowiedniej farby do elewacji.
Rodzaje farb elewacyjnych. Czy farba silikonowa to dobry wybór na elewację?
Spośród wielu gatunków farb zewnętrznych zwanych również farbami fasadowymi, można wyróżnić kilka tych, których zastosowanie jest w praktyce najpopularniejsze. Chodzi tutaj mianowicie o farby silikonowe, akrylowe, cementowe i wapienne. Pomimo iż te dwie ostatnie farby stosowane są co raz rzadziej, nie trudno je jednak spotkać na półkach sklepowych marketów budowlanych.
Farba elewacyjna silikonowa oraz akrylowa cieszą się za to niesłabnącą popularnością, zwłaszcza że rynek oferuje szeroką gamę tychże farb. Nie dość że posiadają szeroką paletę właściwości dzięki czemu znajdują zastosowanie w indywidualnych miejscach i projektach. Stosuje się je głównie w nowszym budownictwie, wypierając powoli farby wapienne oraz krzemianowe.
Farby silikonowe stanowią niemal gwarancję ochrony przed wilgocią przez co z miejsca staja się świetnym wyborem. Tworzą one specjalną powłokę, która posiada właściwości elastyczne będąc przy tym niezwykle trwałą. Farba zewnętrzna silikonowa to także dobre zabezpieczenie przed zabrudzeniami oraz warunkami atmosferycznymi. Warto również wspomnieć o ochronie przed promieniowaniem UV oraz kującymi gazami. Świetnie nadają się do malowanie nie tylko nowych, ale i starszych elewacji.
Jak obliczyć ilość farby do pomalowania elewacji?
Aby w prawidłowy sposób dokonać oceny zapotrzebowania na farbę elewacyjną do pomalowania fasady, należy to zrobić na jeden z dwóch sposobów.
Pierwszym sposobem jest zsumowanie wszystkich szerokości ścian budynku oraz pomnożenie wyniku przez wysokość malowanego domu. Otrzymany wynik należy następnie podzielić przez wydajność farby, którą znajdziemy na opakowaniu każdej z nich.
Drugi sposób to obliczenie powierzchni każdej ze ścian osobno, zsumowanie ich oraz podzielenie przez wydajność farby. Podczas obliczania ilość farby elewacyjnej, warto pamiętać o odliczeniu okien oraz drzwi. Zapewni to często niemałe oszczędności a przecież o to chodzi.
Ile kosztuje malowanie elewacji w 2022 roku?
Nie można jednoznacznie stwierdzić jaki będzie koszt takiej operacji. Wszystko jest bowiem uzależnione od tego czy w koszty wliczane jest samo malowanie czy też inne czynności takie jak mycie, odgrzybianie, gruntowanie czy tez liczba warstw. W 2022 roku za wszystkie z powyższych czynności należy liczyć się z zapłatą w wysokości ok. 4 zł/m. kw. Malowanie bez czyszczenia to już pewna oszczędność, gdyż czynność ta kosztuje około 30 zł/m. kw. Powyższe ceny dotyczą jedynie usługi malowania, bez wliczania w nie kosztów zakupu materiału.