Dom nowoczesna stodoła to przykład ciekawej, współczesnej architektury zainspirowanej tradycyjnym budownictwem. Mowa tu jednak nie o adaptacji historycznych budynków, lecz budowie od postaw intrygującego obiektu mieszkalnego. Czym wyróżniają się projekty nowoczesnej stodoły i o czym należy pamiętać przy wyborze?

Domy typu nowoczesna stodoła to budownictwo cieszące się coraz większą popularnością. Łączy w sobie minimalistyczną prostotę z dużą dozą uniwersalności. Ponadto stanowi szansę na zamieszkanie w domu pełnym światła i przestrzeni, a w dodatku zaprojektowanym w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Niemniej z nowoczesnymi stodołami wiąże się też kilka wyzwań. 

Co to jest dom nowoczesna stodoła?

Gotowa wskazówka odnośnie do tego, z czym mamy do czynienia, kryje się już w samym określeniu „dom nowoczesna stodoła”. Z tradycyjnej stodoły zapożyczona jest charakterystyczna forma, czyli prosta bryła z dwuspadowym dachem. Elementy nowoczesne to z kolei materiały i zastosowane rozwiązania - minimalistyczne, często z dużymi przeszkleniami i jednorodnymi płaszczyznami. Wszystko to sprawia, że dom nowoczesna stodoła stanowi świetny przykład współczesnej architektury mieszkalnej, która wychodzi od znanych motywów i dostosowuje je do bieżących gustów oraz potrzeb.

Czym się charakteryzuje dom w stylu nowoczesnej stodoły?

Zwarta bryła, brak ozdobników, prostota, która nawiązuje do wiejskiej tradycji - to znaki rozpoznawcze domów typu nowoczesna stodoła. Inne elementy charakterystyczne to przede wszystkim:

• stylistyczny minimalizm;

• naturalne materiały elewacyjne i wykończeniowe (zwłaszcza drewno, kamień) w duecie z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi;

• wpływy industrialne (fokus na otwartą przestrzeń, wysublimowana surowość);

• dach dwuspadowy (typowy zresztą dla domów pasywnych i energooszczędnych);

• duże przeszklenia;

• wysokie pomieszczenia - np. salon sięgający dwóch kondygnacji. Wszystkie te elementy z jednej strony wpisują się w zamiłowanie do współczesnej prostoty estetycznej, a z drugiej twórczo interpretują wpływy tradycyjne (od rustykalnych po budownictwo przemysłowe).

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu nowoczesnej stodoły?

Przed wyborem konkretnego projektu warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby. Kluczowym aspektem jest powierzchnia budynku - zarówno w kontekście zabudowy (czyli ile miejsca zajmie na działce), jak i przestrzeni użytkowej (powierzchnia łączna wszystkich kondygnacji). Równie ważny jest układ pomieszczeń, tym bardziej że w wielu projektach przewidziane są rozleglejsze, wielofunkcyjne strefy, które jednak przy większej liczbie domowników mogą nie sprostać różnym indywidualnym potrzebom.

Rozkład pomieszczeń może też sprzyjać (bądź nie!) preferowanym rozwiązaniom stylistycznym. Na przykład dla przestrzeni w stylu loftowym duże i wysokie pomieszczenia to opcja idealna. Jeśli jednak ważniejsza jest przytulność i kameralność, warto rozważyć więcej podziałów w domu. Wiele też zależy od możliwości budżetowych, a tu trzeba pamiętać, że np. nowoczesne instalacje energooszczędne wiążą się z pokaźniejszymi kosztami.

Zalety i wady projektowania domu typu nowoczesna stodoła

Główna zaleta projektów nowoczesnej stodoły to ich niezwykła uniwersalność. Doskonale prezentują się w każdej scenerii i łatwo wkomponować je w krajobraz działki czy terenu. Do wyboru jest też sporo projektów - znajdziemy zarówno nowoczesne stodoły parterowe, jak i te dwukondygnacyjne bądź z poddaszem użytkowym. Szczególnie atrakcyjne są też przestronne, wysokie wnętrza. Klasycznym przykładem w tym budownictwie jest salon z wyeksponowanymi elementami więźby dachowej. Dom nowoczesna stodoła jest też przyjazny dla środowiska i oparty na nowoczesnych rozwiązaniach, które pozwalają ograniczyć straty energii.

Za wadę projektów typu nowoczesna stodoła można jednak uznać ich pewną schematyczność. Miłośnicy bogatej, tradycyjnej, zróżnicowanej architektury mogą mieć zatem problem ze znalezieniem projektu dla siebie. Kluczowe jest też odpowiednie zoptymalizowanie projektu pod kątem energooszczędności, w tym właściwe rozmieszczenie przeszkleń, tak by wybrana część domu nie nagrzewała się nadmiernie. Za wyzwanie można również uznać konieczność zaaranżowania nietypowych wnętrz - np. wysokich, przestronnych, sięgających dwóch kondygnacji.

Ile to kosztuje?

Koszt budowy domu typu nowoczesna stodoła zależy zarówno od jego powierzchni użytkowej, jak i wykorzystanych technologii oraz materiałów. Najprostsze realizacje mogą powstać już za ok. 100 tys. zł (powierzchnia w granicach 50-70 mkw.). Mowa tu jednak przede wszystkim o stanie surowym zamkniętym, czyli do wszystkiego dochodzą koszty pełnego wykończenia wnętrza. Siłą rzeczy im większy dom, tym koszty rosną. W przypadku powierzchni ok. 100 mkw. i więcej należy liczyć się z wydatkiem na poziomie od 300 tys.zł. Cena może wzrosnąć o kilkadziesiąt procent, jeśli zdecydujemy się na dom energooszczędny bądź pasywny. W dłuższej perspektywie jednak wiąże się to z oszczędnościami zwłaszcza za późniejsze ogrzewanie domu.

Zdjęcie otwierające artykuł: Gonzalo Viramonte, projekt: Morini Arquitectos, użyte zgodnie z prawem cytatu.

Autor
Projekt nowoczesnej stodoły - czym się charakteryzuje, ile kosztuje, jakie ma zalety?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...