O tym, że w robótkach jest coś magicznego przekonały się takie gwiazdy jak Julia Roberts, Meryl Streep czy Madonna. Ryan Gosling przyznał, że to świetny sposób na relaks, natomiast Russell Crowe stwierdził, że robienie na drutach wpływa na niego uspakajająco. Dla wielu osób dzierganie jest jogą umysłu, sposobem na rozwój kreatywności, a także na własnoręcznie wykonane przedmioty - dodatki do wnętrz, ubranie czy biżuterię.

- Rękodzieło ma magiczną moc wylogowania ze wszystkich bieżących spraw. Pełne skupienie na ruchach dłoni, zgłębienie nowych wzorów i splotów sprawia, że zapominamy o problemach, o wyrzutach sumieniach i wszystkich obowiązkach. Rękodzieło staje się bezpieczną przystanią, gdzie można pobyć ze sobą w ciszy i odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. To również idealny sposób na spędzenie czasu z dziećmi, które szybko wciągają się w prace manualne - mówi Agnieszka Gaczkowska, założycielka inicjatywy Oplotki.  

3 techniki rękodzieła, które opanujesz w mgnieniu oka

1. Szydełko

Piękne szydełkowe kreacje rządzą już na wybiegach największych projektantów. Dlaczego samodzielnie nie wydziergać szydełkowego topu? Szydełko przyda się również do wyplatania koszyków i toreb z bawełnianego sznurka. Taka praktyczna “bag-i” pomieści plażowe „przyda się”, a jeśli się zabrudzi - z łatwością wypierzesz ją w pralce.

2. Makrama

Makrama bezapelacyjnie wciąż jest na topie. Warto wiedzieć, że makrama to nie tylko ślubne ścianki, albo dekoracyjne kwietniki, ale supermodne boho torby, kolczyki, a nawet elementy garderoby. Makramowe paski do spodni, do torby, do aparatu czy bransoletki i naszyjniki będą zdobić nie jedną wakacyjną stylizację. Z kolei tworzenie makramowych dodatków: breloczków czy chwostów do torebki i plecaka to zajęcie, które skutecznie może oderwać dzieciaki od szklanych ekranów.

3. Punch needle

Chociaż ta technika nieśmiało wkracza na polski rynek, to niebawem podbije serca wielu osób. Jeżeli w czeluściach szafy masz materiał, nici i stary tamborek lub drewnianą ramkę, to wystarczy dodać do tego specjalną igłę w kształcie długopisu i możesz malować włóczką niezapomniane obrazy i twórcze grafiki. Dzięki użyciu techniki punch needle możesz z łatwością zużyć sznurkowe, włóczkowe i wełniane zapasy, które wykorzystasz do prostego haftu.

Jakich materiałów potrzebujesz?

Jeśli należysz do grona osób, które nigdy w życiu nie trzymały w ręku szydełka, a samodzielne wykonanie czegokolwiek wydaje Ci się czystą abstrakcją, te techniki szybko pomogą Ci wejść do świata rękodzieła. Do wszystkich trzech technik - szydełka, makramy i punch needle - można wykorzystywać te same materiały. Przy makramie potrzebujemy sznurka i naszych rąk, przy dwóch pozostałych przydadzą się szydełko i specjalny niewielkich rozmiarów przyrząd do haftu pętelkowego.

Już podstawowe ściegi pozwolą stworzyć modne i efektowne dodatki do wnętrz czy stylizacji. Możesz też skorzystać z gotowych boxów, w których znajdziesz wszystkie potrzebne elementy wraz z instrukcją.

- W rękodziele nie chodzi o efekt. Celem jest proces twórczy, który pozwala zanurzyć się w innym świecie. Dodatkowo tworzysz własnoręcznie, wysokiej jakości dekoracje, które będą cieszyć oko i służyć na lata - opowiada Agnieszka Gaczkowska.