Jak obliczyć metry kwadratowe na budowie? Jak zamienić je na ary i hektary? Czym różni się metr kwadratowy od metra bieżącego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest metr kwadratowy?

Czy tego chcemy czy nie, matematyka towarzyszy nam niemal w każdym aspekcie naszego życie. Spotykamy ją na co dzień nawet wtedy i tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy. Również w branży budowlanej stanowi ona podstawę wszelkich obliczeń nie tylko powierzchni, ale także materiałów potrzebnych do wykonania określonej operacji. Znajomość pojęć matematycznych takich jak metr kwadratowy, ar czy tez hektar w szczególności może przydać się zwłaszcza osobom planującym np. dokonanie zakupu działki, jak i budującym dom. Czym więc jest metr kwadratowy? Metr to jednostka długości. Metr kwadratowy to jednostka powierzchni. To inaczej kwadrat o długości boku wynoszącej jeden metr.

Obliczanie metrów kwadratowych

Obliczając pole powierzchni w metrach kwadratowych należy wykonać proste działanie polegające na pomnożeniu sąsiadujących ze sobą boków mierzonej powierzchni. Np. działka o długości 100 metrów i szerokości 30 metrów, równa jest polu powierzchni wynoszącemu 3000 metrów kwadratowych. Dlaczego? Ponieważ rozpisując działanie w sposób matematyczny 100 x 30 = 3000. Ale dlaczego metrów kwadratowych? Ponieważ mnożąc ze sobą jednakowe jednostki, otrzymujemy ich kwadrat.

Obliczanie powierzchni jest zazwyczaj niezbędne podczas np. zakupu materiałów budowlanych a także choćby kostki brukowej. Umiejętność obliczenia powierzchni to ważna oraz niezwykle prosta umiejętność, którą każdy powinien znać, gdyż prędzej czy później spotka się w życiu z sytuacją gdy wiedzę tą trzeba będzie wykorzystać.

Przeliczanie metrów kwadratowych. Czym jest ar i hektar?

Jeden metr kwadratowy to jednostka powierzchni. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to kwadrat o boku długości jednego metra. Czym więc jest ar i hektar? W sytuacji gdy mamy do czynienia z budową lub z pracami w których liczą się dziesiątki a nawet setki metrów kwadratowych, w rozmowach i planach pojawiają się definicje ar oraz hektar. Np. dokonując zakupu działki, zazwyczaj jej powierzchnia wyrażona jest właśnie w tych jednostkach.

Jeden ar to to odpowiednik powierzchni kwadratu o boku 10 metrów. Inaczej mówiąc, jeden ar to 10 metrów x 10 metrów czyli 100 metrów kwadratowych. Jeszcze większą jednostka powierzchni jest hektar. W przeciwieństwie do ara, hektar to kwadrat o powierzchni 10000 metrów kwadratowych czyli kwadratu o boku długości 100 metrów. Działka o powierzchni jednego hektara to już solidna nieruchomość.

Metr kwadratowy na budowie

Metr kwadratowy jako podstawowa jednostka miary powierzchni jest najczęściej stosowana na budowie. Metr kwadratowy pojawia się w sytuacji obliczania np. potrzebnej ilości płytek podłogowych potrzebnych do wyłożenia podłogi w konkretnym pomieszczeniu czy tez ilość farby przypadającej na daną powierzchnie ściany.

Ważnym aspektem podczas zakupu materiałów budowlanych jest świadomość, iż metr kwadratowy materiału nie zawsze jest jednakowy z metrem kwadratowym wykańczanej powierzchni. O ile obliczenie metrażu np. płytek podłogowych jest dość prostym działaniem, o tyle sprawa komplikuje się podczas zakupu np. dachówki lub blachodachówki.

Wszystko przez tzw. zakładkę. Sprawia ona że powierzchnia rzeczywista różni się nieco od powierzchni efektywnej. Najczęściej w metrach kwadratowych kupujemy materiały wykończeniowe takie jak panele podłogowe, wełna mineralna czy płytki ceramiczne. Ceny poszczególnych materiałów zazwyczaj podawane są właśnie w przeliczeniu na metry kwadratowe., podobnie jak koszty konkretnych usług budowlanych.

Metr kwadratowy a metr bieżący

Metr kwadratowy, metr bieżący, o co w tym wszystkim chodzi? O ile metr kwadratowy to iloczyn boków danej powierzchni, o tyle metr bieżący jest wynikiem mnożenia jednego metra długości przez szerokość danego materiału. Jak nietrudno się więc domyślić, metr kwadratowy w żadnym wypadku nie jest równy metrowi bieżącemu. Definicji metra bieżącego możemy użyć dokonując zakupu np. agrowłókniny czy folii budowlanej.

Metr bieżący używany jest najczęściej w formułowaniu odniesionym do materiałów o wielowymiarowych długościach boków. Zadaniem metra bieżącego jest rzeczy, mieszczącej się na długości jednego metra. Metr bieżący nie jest jednostka powierzchni a jedynie jednostka odpowiadającą jednemu metrowi długości i dowolnej szerokości.

Jak przeliczyć metry kwadratowe na centymetry kwadratowe?

Przeliczenie metra kwadratowego na centymetry kwadratowe to sytuacja w języku fachowym nazywana konwersją. Z artykułu wiemy już czym jest metr kwadratowy, więc pora dowiedzieć się czym jest centymetr kwadratowy. To nic innego jak kwadrat powierzchni o boki 1 cm. Naukowo rzecz ujmując centymetr kwadratowy to podwielokrotna jednostka powierzchni w układzie SI.

Jeden centymetr to 1/100 metra. natomiast 1 cm. kwadratowy to 1/10000 metra kwadratowego. Zamiana jednostek przysparza często nie lada kłopotów. Zwłaszcza jednostek kwadratowych. Aby poprawnie przeliczyć metry kwadratowe na centymetry kwadratowe należy na początku zapisać równanie : 1m = 100 cm, a następnie obie wartości podnieść do kwadratu: 1m. kw. = 10000 cm kw.