Istnieje wiele prac remontowych, które w domu można wykonać samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy specjalisty. Przykładem takich prac może być układanie paneli podłogowych. Obecnie ten typ podłoża posiada bardzo proste systemy montażowe, proste i szybkie w wykorzystaniu.

Gdzie najkorzystniej jest układać panele podłogowe?

W wielu przypadkach jednolita podłoga będzie doskonałym rozwiązaniem, tym bardziej że w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się aranżację wnętrz bazujące na otwartych przestrzeniach. Warto jednak pamiętać o tym, by dostosować typ paneli do warunków panujących w pomieszczeniu. Dotyczy to szczególnie kuchni i łazienki, gdzie panele pod wpływem między innymi wilgoci najbardziej narażone są na zniszczenie. W tym miejscu, dla zachowania trwałości posadzki niezbędne jest zastosowanie wytrzymałych paneli, o dużej odporności na ścieranie i niskim poziomie wchłanialności wilgoci.  

Jak przygotować podłoże do ułożenia paneli?

Choć przygotowanie podłoża do układania paneli jest proste i nie wymaga wiele wysiłku, w żądnym wypadku nie powinno zostać pominięte. Przede wszystkim należy zadbać o to, by podłoże, na którym będą umieszczane (zasada ta odnosi się również do innych typów posadzek) było równe. Wszelkie uskoki czy krzywizny mogą doprowadzić do powstania odkształceń i pęknięć materiału, co wymusza szybką wymianę paneli na nowe. Do wyrównania poziomu można zastosować wylewkę samopoziomującą, dającą efekt równiej i gładkiej powierzchni. Taka wylewka jest mieszanką cementów i wypełniaczy mineralnych. Co ważne, jej warstwa jest dość cienka, więc nie ma obaw o niechciane podwyższenie poziomu podłogi.

Dla uzyskania lepszego efektu warto dodatkowo zastosować środek gruntujący oraz zadbać o usunięcie z podłoża tłustych plam, wosków oraz wystających i luźnych elementów. Przed rozpoczęciem układania paneli należy również zastanowić się nad tym, jaki podkład w danym przypadku sprawdzi się najlepiej. Do wyboru są zarówno podkłady naturalne (korek, tektura falista) jak i sztuczne (wyroby polistyrenowe i polietylenowe). Niezależnie od wybranego typu podkładu, przed jego położeniem należy zastosować specjalną folię paroizolacyjną. To dobre i skuteczne zabezpieczenie podłoża przed destrukcyjnym działaniem wilgoci.

 

Jak mierzyć położenie paneli?

Warto wiedzieć jak należy mierzyć panele jeszcze przed ich położeniem, bowiem wszelkie błędy w tym zakresie mogą skutkować nie tylko opóźnieniami w montażu, ale również koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Po wyborze odpowiedniego modelu paneli (z uwzględnieniem klasy ścieralności i koloru) należy obliczyć ilość desek podłogowych, jakie będą niezbędne do pokrycia powierzchni pomieszczenia/pomieszczeń.

W pierwszej kolejności należy obliczyć, na ilu metrach kwadratowych ma być ułożone nowe podłoże (wystarczy pomnożyć dwie wartości - długość i szerokość pomieszczenia). Do otrzymanego w ten sposób wyniku należy doliczyć 10% powierzchni niezbędnej do montażu, aby mieć rozsądny zapas na wypadek wystąpienia błędu w montażu. Planując pokrycie posadzki panelami podłogowymi, należy pamiętać również, że istotne znaczenie ma wybór kierunku ich układania.

Warto przy tym wiedzieć, że powszechnie panujące założenie mówiące o tym, że deski powinny być układane prostopadle do okna jest błędne - sprawdza się wyłącznie w przypadku modeli nieposiadających v-fugi. Panele powinny być układane przy uwzględnieniu wymiarów i układu pomieszczenia oraz indywidualnymi preferencjami wizualnymi układającego.

Przed przystąpieniem do pracy należy zastanowić się, która ściana będzie stanowiła punkt początkowy, od którego należy zacząć układanie posadzki. W tym celu poza pomiarami warto wykonać sobie kilka próbnych szkiców, by przekonać się, od którego miejsca najkorzystniej będzie zacząć.

Jak odpowiednio położyć izolację pod panele podłogowe?

Podłoga ułożona z paneli zaliczana jest do grupy podłóg pływających. W praktyce oznacza to, że cały czas pracuje, a pod wpływem niekorzystnych warunków (wilgoć, zmiany temperatury) może dojść do sytuacji, w której jej włókna będą się kurczyć bądź rozchodzić, w efekcie czego powstaną mikrouszkodzenia, ostatecznie doprowadzające bardzo szybko do uszkodzenia posadzki.

Na szczęście można temu zapobiec. Wystarczy przed montażem paneli ułożyć na podłożu warstwę materiału, której zadaniem będzie uszczelnienie powstałych pomiędzy warstwami przerw. Ułożenie warstwy izolacyjnej jest ważne nie tylko z punktu widzenia trwałości podłoża. Warto mieć świadomość tego, że bez podjęcia tego kroku producenci bardzo często nie uznają reklamacji paneli, które zostały położone bez wcześniejszego zastosowania odpowiedniego podkładu.

Dobry podkład pod panele powinien być elastyczny i pracować razem z drewnem, idealnie się do niego dopasowując przy każdym ruchu. Dodatkowo przy odpowiednim połączeniu skutecznie sprawdza się przy wygłuszaniu dźwięków i przy wzmocnieniu termoizolacji. Istnieje kilka typów podkładów pod panele, które należy dopasować do indywidualnego przypadku, mając na względzie kilka dość istotnych kwestii.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, czy będą układane na ogrzewaniu podłogowym, czy na słabo izolowanym podłożu. Należy pamiętać również o uwzględnieniu struktury podłogi oraz oczekiwanego do osiągnięcia poziomu wygłuszenia. W przypadku pomieszczeń, które są każdego dnia intensywnie eksploatowane, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podkładów charakteryzujących się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia. To bardzo ważne, bowiem w takim przypadku nieodpowiednio dostosowany do okoliczności podkład może przyczynić się do tego, że podłoga będzie się odkształcać. To z pewnością nie będzie ani komfortowe, ani też estetyczne.

Podkłady można podzielić na naturalne i syntetyczne. Te pierwsze wykonywane są przede wszystkim z drewna i jego pochodnych. Do podkładów sztucznych można zaliczyć wszystkie te, które wykonane są z materiałów innych niż drewno.

Oto najczęściej wykorzystywane podkłady pod panele podłogowe:

- pianka, która przeznaczona jest wyłącznie do zastosowania na podłożach sztucznych. Jest nie tylko tania, ale również prosta w użyciu. Warto jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu ulega ona spłaszczeniu, co w efekcie obniża poziom podłogi. Nie jest materiał nadający się do tłumienia hałasów;

- polietylen o dużej gęstości (PEHD) sprawdzi się przede wszystkim w przypadkach, w których zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe. Jest to materiał o bardzo niskim oporze cieplnym i dużej wytrzymałości, przez co bardzo dobrze sprawdzi się nawet w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach;

- mata kwarcowa (podkład poliuretanowo-mineralny - PUM) to materiał o bardzo dużej wytrzymałości i wysokiej jakości, co też przekłada się na zwiększone koszty jego zakupu. Posiada właściwości wspomagające wyciszenie pomieszczenia, doskonale sprawdza się również w roli przewodnika ciepła;

- polistyren ekstrudowany (XPS) to idealne rozwiązanie w przypadku nierównych podłóg (ich maksymalna grubość to 6 mm). Ponadto posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne, idealnie sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego, równomiernie rozprowadzając ciepło. Są wytrzymałe i odporne na obciążenia, a więc bez przeszkód mogą być zastosowane w często użytkowanych pomieszczeniach;

- korek jest nie tylko odporny na wilgoć, ale również na szkodliwe dla ludzkiego organizmu grzyby czy pleśń. Jego autem jest stosunkowo niska cena, a największą wadą nietrwałość i dość niska wytrzymałość;

- eko-płyta w przypadku podkładów ma grubość w przedziale 4-7 mm. Takie zróżnicowanie wymiarów pozwala na jej zastosowanie nawet w przypadku nierównych podłoży. Eko-płyta jest wytrzymała, redukuje drgania i dobrze sprawdza się w roli akustycznego izolatora;

- tektura falista to tanie podłoże, które z powodzeniem można zastosować nawet przy ogrzewaniu podłogowym. Jest to jednak materiał nietrwały, który nie tylko chłonie wodę, ale również nie sprawdza się jako izolator akustyczny.

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe stanowią bardzo dobry sposób na połączenie podłogi i ściany. Dzięki nim nie tylko można ukryć dylatacje, ale również różnego rodzaju remontowe niedociągnięcia. Dodatkowo ich zastosowanie pozwala na estetyczny i co najważniejsze nieinwazyjny sposób na ukrycie kabli.

Najpopularniejsze listwy wykonane są z płyty MDF lub sosnowej klejonki, najczęściej pokrytej specjalną dekoracyjną folią lub naturalnym fornirem. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się listwy wykończone białą okleiną, dające możliwość wielokrotnej zmiany koloru i lepszego dopasowania do aranżacji pomieszczenia. Najlepszy moment na układanie listew to czas, w którym zakończył się montaż paneli podłogowych, a ściany zostały pomalowane.

Najprostszym, a zarazem najczęściej wykorzystywanym sposobem przytwierdzania ich do miejsca docelowego jest klejenie (do tego celu stosowany jest klej montażowy, opcjonalnie sylikon). Choć to sposób tani i prosty, to jednak stwarza dużo problemów w przypadku ponownego remontu, kiedy to jedyną możliwością jest zerwanie listwy, która często ulega uszkodzeniu, a więc wszystkie prace trzeba rozpocząć od nowa, co wymaga nie tylko czasu, ale generuje dodatkowe (na szczęście niezbyt wysokie) koszty.

Alternatywą dla klejenia może być zastosowanie gotowego systemu montażu. To pozwoli na szybkie i sprawne zamontowanie listwy, a także da możliwość bezproblemowego jej demontażu, jeżeli zajdzie taka konieczność. Niezależnie od sposobu montażu, w pierwszej kolejności listwy należy dopasować do ścian i równo przyciąć. Niezbędne jest zostawienie kilku wolnych milimetrów na narożniki. W przypadku krzywych ścian warto zdecydować się na nieco gęstsze ich rozmieszczenie.

W każdym przypadku niezbędne jest również zastosowanie wkrętów oraz kołków rozporowych. Po ich zastosowaniu następuje najlepszy moment na to, by wszelkie kable ukryć za listwą, zanim zostaną przeprowadzone dalsze prace montażowe.