Proces utleniania żelaza skutkuje korozją, lub bardziej powszechnie - rdzą. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ czynników atmosferycznych i wilgoci, dlatego najczęściej rdzę możemy dostrzec na metalowych sprzętach ogrodniczych, konstrukcjach zewnętrznych, lub dawno nieużywanych bitach schowanych w szopce narzędziowej. Zadbajmy o nie, zanim ulegną całkowitemu zniszczeniu. Sprawdź, jak usunąć rdzę z metalowych przedmiotów szybko i skutecznie.

Jak i czym skutecznie usunąć rdzę w metalowych elementów? Odrdzewianie jest efektywne, jednak należy wybrać optymalną metodę pozbycia się tego nieestetycznego nalotu. Jeśli zardzewiały element jest niewielki, można wypróbować domowe sposoby, jeśli jednak mamy do czynienia z dużym obszarem, lepiej zdać się na wypróbowane sposoby fachowców i producentów odrdzewiaczy. Rdzę z metalu można usunąć:

• mechanicznie,

• chemicznie,

• domowymi sposobami.

Mechaniczne metody usunięcia rdzy

Czy mechanicznie oznacza ręcznie? Tak. Rdza na metalu zniknie bez śladu, jeśli zedrzemy ją gruboziarnistym papierem ściernym, lub drucianą szczotką. Trzeba się odrobinę napracować, jednak efekt wart jest zainwestowanego zaangażowania. Jeśli okaże się, że rdza wdarła się głęboko w metal, powierzchnia do zeszlifowania jest spora, lub ręczna metoda zawodzi, wtedy do odrdzewiania możemy zastosować szlifierkę. Pamiętajmy jednak o tym, aby wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria.

Z mniejszą ilością rdzy poradzimy sobie przy pomocy szlifierki ze ściernicą szczotkową o pojedynczych prostych drutach, natomiast do zaawansowanej korozji wykorzystajmy szczotkę ze splecionym odrutowaniem. Po mechanicznym odrdzewianiu, wystarczy wytrzeć element wilgotną szmatką i zastosować preparat gruntujący, a następnie pomalować lakierem.

Chemiczne preparaty do odrdzewiania

Odrdzewiacze sprzedawane w sklepach są bardzo popularnym i skutecznym sposobem na pozbycie się rdzy. Z reguły są to uniwersalne preparaty przeznaczone do zastosowania na każdy rodzaj metalu. Jak usunąć rdzę preparatem chemicznym? Odrdzewianie jest bardzo proste i polega na nałożeniu pędzlem preparatu na element, odczekaniu czasu zaleconego na etykiecie, a następnie wytarciu go szmatką, lub przepłukaniu bieżącą wodą.

Niektóre preparaty mają znacznie rozszerzony zakres działania. Wykazują działanie ochronne zapobiegające narażeniu na wilgoć i tym samym zapobiegają powstaniu nowych ognisk korozji. Preparaty do odrdzewiania doskonale sprawdzą się w przypadku skomplikowanych konstrukcji metalowych, gdzie dotarcie papierem ściernym, lub szlifierką jest utrudnione, lub wręcz niemożliwe. Warto odrdzewiając skomplikowany konstrukcyjnie element sięgnąć po odrdzewiacz w sprayu, ponieważ dokładniej dotrze w trudno dostępne miejsca.

Domowe sposoby na rdzę - czy to się sprawdza?

„Babcine” metody sprawdzają się zawsze i w niemalże każdej sytuacji. Niektóre domowe sposoby na rdzę w niczym nie ustępują wcześniej wymienionym, jednak najczęściej stosowane są w przypadku odrdzewiania raczej niewielkich metalowych przedmiotów. Mając do odrdzewienia taczkę w budynku gospodarczym, najlepiej zawieźć ją od razu do firmy oferującej piaskowanie. Poznaj kilka sprawdzonych skutecznych domowych sposobów na rdzę.

Ketchup z płynem do naczyń to sposób, który jest mało znany, jednak pozwala na spektakularne pozbycie się rdzy. Przedmiot powinien zostać pokryty powstałym specyfikiem na około 40 godzin.

Piwo pozwala na uzyskanie idealnie odrdzewionego metalowego przedmiotu w niespełna 2 doby od jego zanurzenia.

Sok z cytryny z odrobiną soli to niezawodna metoda na pozbycie się korozji, którą znały już nasze babcie. Ten sam efekt gwarantuje kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie. W zupełności wystarczy 10 godzin namoczenia.

Coca-cola została przetestowana przez wszystkich ciekawskich youtuberów i niezmiennie efekt był co najmniej zadowalający.

Lepiej zapobiegać - jak ochronić metal przed rdzą?

Rdza na metalu nigdy nie wróży dobrze i zawsze zapowiada wdrożenie planu awaryjnego polegającego na jej usunięciu. Uwzględniając domowe sposoby na rdzę, czyszczenie mechaniczne, czy też profesjonalne produkty zakupione w sklepie, aby usunąć korozję, trzeba poświęcić czas lub pieniądze. Dlatego w imię zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto odpowiednio zabezpieczyć metal przed rdzą. Dobrze jest zaufać specjalistom i nabyć sprawdzone środki takie jak WD40, lub inną powłokę na bazie olejów, albo pomalować powierzchnię dobrej jakości farbą do metalu.

 

Autor
Jak usunąć rdzę z metalu? Preparaty i sposoby na rdzę - gotowe i domowe
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...