Jak zbudować sufit led?

Przede wszystkim ważny jest odpowiedni plan konstrukcji sufitu led. Można w tym celu inspirować się pomysłami podpatrzonymi na wszelkiego rodzaju portalach związanych z tematyka wystroju wnętrz. Sufit podwieszany zazwyczaj kojarzy się z oświetleniem. Ale sam montaż taśm led, to już końcowy etap prac.

Aby poprawnie i bez kłopotów wykonać sufit podwieszany led, należy rozpocząć pracę od zamontowania profili bocznych UD. Po ich zamontowaniu przykręca się do sufitu tzw. wieszaki bezpośrednie oraz profile nośne CD. Wieszaki należy rozmieścić w odległości około 50 -60 cm od siebie. Końcowym etapem jest montaż profili głównych utrzymujących cały ciężar podwieszonego sufitu. Na tak wykonaną konstrukcję, należy już tylko dokręcić pocięte na odpowiedni wymiar płyty gipsowo - kartonowe.  

Jak oświetlić sufit led?

Zanim jednak na konstrukcji pojawią się płyty gipsowo - kartonowe, niezbędne jest doprowadzenie zasilania do wnęki sufitowej. Najlepszym miejscem montażu ledów na suficie jest ścianka progu półki, czyli element skierowany prostopadle do sufitu. Kiedy już konstrukcja jest gotowa, instalujemy taśmę led do doprowadzonego wcześniej zasilania. Montaż taśm ledowych to niezwykle łatwa do wykonania czynność. Wystarczy jedynie odkleić papier zabezpieczający i dokładnie przykleić taśmę do ścianki progu półki.

Wyspa czy półka?

To, który rodzaj sufitu podwieszanego led wybrać, zależy tylko i wyłącznie od naszych koncepcji. Warto jednak zwrócić uwagę , aby aranżacja nie zaburzała wyglądu pomieszczenia, ale była za to zarówno dekoracyjna jak i praktyczna. Tworzenie wysp led zalecane jest w szczególności w łazienkach. Częste staje się również połączenie okrągłej lub prostokątnej wyspy z z rozmieszczonymi po bokach sufitu halogenami.

W salonie i w kuchni najbardziej korzystnie wyglądać będzie podwieszenie sufitu w postaci opaski dekoracyjnej led, zwanej również półką led. Ledy na suficie pozwolą nie tylko oświetlić pomieszczenie a stworzą również doskonały nastrój i wyjątkowe wartości estetyczne.

Gdzie najlepiej zbudować sufit led?

Najczęstszym miejscem montażu sufitów podwieszanych z podświetleniem led są salony oraz pokoje dzienne. Pomieszczenia te, zwłaszcza wieczorem podczas oglądania telewizji oraz spotkań towarzyskich powinno godnie reprezentować nasz dom. Warto więc poświęcić trochę czasu i pieniędzy inwestując w piękny, często wielokolorowy sufit podwieszany led. Ledy na suficie oraz na ścianach zawsze tworzą niepowtarzalny klimat.

Jak wykończyć sufit led?

Aby wyrównać konstrukcje sufitu podwieszanego led, zaleca się szpachlowanie jego powierzchni. Kiedy już osiągnięty zostanie zadowalający efekt, konstrukcję należy zabezpieczyć poprzez gruntowanie a następnie przemalować białą farbą.

Jaka taśma led do sufitu?

Spośród opinii krążących wśród użytkowników sufitów podwieszanych led, szczególnie jedna wysuwa się na pierwszy plan. Użytkownicy zdecydowanie odradzają stosowania taśm led w barwie białej, zimnej. Lepiej natomiast zamienić ją na ciepły odcień bieli, gdyż światło to emituje barwę zbliżoną do naturalnego światła słonecznego. Barwa biała zimna męczy wzrok oraz zapewnia nie najlepsze samopoczucie podczas długotrwałego przebywania w pomieszczeniu.

Jeśli argument ten niekoniecznie trafia do wszystkich, warto przetestować obie barwy a po kilku dniach zdecydować się na tą, która bardziej nam odpowiada. Wracając do kwestii światła które emitują żarówki led o zimnej barwie, wykazują one udowodnioną szkodliwość na ludzki organizm, a zwłaszcza na fotoreceptory nabłonka barwnikowego siatkówki oka. co może przekładać się na zaburzenie zdolności poprawnego widzenia.

Jeśli zaś lubimy kolory, odpowiednia do podświetlenia sufitowego będzie zapewne taśma led RGB. Gwarantuje ona nie tylko całą gamę kolorów do wyboru, ale również ustawienie dedykowanych programów świecenia. W przypadku zastosowania taśmy led RGB, oprócz niezbędnego zasilacza, zestaw powinien jeszcze zawierać sterownik oraz pilot. Możliwe jest również sterowanie oświetleniem z poziomu smartfona, dzięki zainstalowanej w nim dedykowanej aplikacji.