Zagadnienia w artykule:
  • Z jakiego powodu drzwi mogą przepuszczać dźwięk?
  • Jakim materiałem da się wyciszyć drzwi?
  • Jak wytłumić drzwi? Konkretne rozwiązania
  • Czy oklejanie drzwi to skuteczny sposób na wytłumienie dźwięku?
  • Czy materiał z którego wykonane są drzwi ma wpływ na tłumienie dźwięków?

Z jakiego powodu drzwi mogą przepuszczać dźwięk?

Hałas za drzwiami potrafi niekiedy osiągnąć: 70- 80 Db. W takiej sytuacji powinniśmy zastanowić się nad wytłumieniem lub ich wymianą na nowe. Skorzystajmy jednak z pierwszej opcji, jaką jest weryfikacja + wyciszenie drzwi . Najczęstsze przyczyny :

- Nieprawidłowo zamontowana ościeżnica, czyli brak ścisłego przylegania drzwi do framugi (ramy drzwiowej). W efekcie czego mają one mniejszą szczelność akustyczną.

- Słabo przylegający próg, który z upływem czasu ulega zużyciu. Staje się on wówczas luźniejszy i ruchliwszy, co gorsze, może zacząć się obniżać.

- Przestarzałe uszczelki ze skłonnością do odklejania i kruszenia się. W wyniku dalszego wypaczania się drzwi rosną szczeliny, które przepuszczają dźwięki dochodzące z klatki schodowej (blok) lub podwórka (dom wolnostojący).  

Jakim materiałem da się wyciszyć drzwi?

Wytłumić drzwi możemy na kilka sposobów. Do najpopularniejszych metod należą:

1. Mata (taśma) samoprzylepna oraz płyta wygłuszająca: obydwa materiały wykonywane są z cienkich i dość elastycznych syntetycznych włókien. Włókna te doskonale nadają się do tłumienia drzwi metalowych, sklejkowych i drewnianych. [/b] W przeciwieństwie do maty, płyt wygłuszających jednocześnie używa się do ocieplania pomieszczeń. Jak to w życiu bywa, także i tu musimy pójść na mały kompromis. Otóż płyta zwiększa grubość drzwi, przez to mogą pojawiać się kłopoty z ich otwieraniem i zamykaniem. W celu wyeliminowania powyższych problemów zalecamy używanie specjalnych narzędzi, dzięki którym możemy precyzyjniej dociąć płytę.

2. Innym remedium na hałas jest leciutka jak piórko pianka wygłuszająca. Nie sprawia ona żadnego problemu podczas aplikacji (nakładaniu) na ościeżnicę drzwiową. Jednak coś za coś, jej materiał ma małą estetyczność oraz daje szpetny końcowy efekt. Pamiętajmy też, aby stosować ją razem z tapicerką (będzie jeszcze o niej mowa w dalszej części artykułu).

3. Kolejnym rozwiązaniem są deski panelowe. Doskonale zdają one egzamin w drzwiach produkowanych: z litego drewna, ze sklejek z wiórem z domieszką różnych materiałów syntetycznych.  

Jak wytłumić drzwi? Konkretne rozwiązania

Przed wykonaniem tłumienia drzwi obowiązkowo musimy przeprowadzić ich uszczelnienie. W przeciwnym razie samo wyciszenie drzwi niewiele nam pomoże, a do naszego domu wciąż będą dobiegać dźwięki z zewnątrz przez pozostawione nierówności. Co ważne, uszczelnienie zapobiega utracie ciepła z mieszkania, zatem może ono pozytywnie wpłynąć na rachunki za ogrzewanie

Jakich uszczelek użyć?

Do uszczelniania drzwi wybierajmy silikonowe lub szczotkowe uszczelki o oznaczeniu: TPV i TPE. Wykonano je z grubego i wytrzymałego silikonu. Dobrej jakości uszczelki gwarantują prawidłowe funkcjonowanie drzwi przez długi czas.

MONTAŻ: Uszczelki przyklejamy poprzez dociskanie ich dłonią w progu i rogach ościeżnicy. Oczywiście czynność taką poprzedzamy odpowiednim wymierzeniem i wycięciem fragmentów.

Uwaga!: Nie polecamy stosowania uszczelek silikonowych do drzwi metalowych z jednego powodu. Obciążone nimi drzwi częściej ulegają rozregulowaniu z racji zwiększonej ich masywności. Wpływa to na szybsze zużywanie się uszczelek i drzwi.  

Czy oklejanie drzwi to skuteczny sposób na wytłumienie dźwięku?

Tak, oklejanie drzwi tapicerką PCV bez wątpienia jest "warte zachodu", zalety tej metody są następujące:

- prosty montaż - każdy powinien sobie tu poradzić, zwłaszcza osoby nieposiadające żadnego doświadczenia;

- tapicerka występuje w dużej mnogości wzorców: proste kształty, delikatne tonacje, stylowy szyk etc.;

- bezproblemowe nakładanie okleiny PCV na metalowe drzwi. W dodatku tapicerka PCV idealnie zakrywa wszelkie szpary i nierówności w drzwiach i ramie montażowej. Dlatego uzyskane wyciszenie drzwi przy jej pomocy ma dużą skuteczność.  

Czy materiał z którego wykonane są drzwi ma wpływ na tłumienie dźwięków? 

Tak, materiał, z którego powstały drzwi, ma ogromny wpływ na izolację akustyczną. Najlepszymi parametrami dźwiękochłonnymi cechują się drzwi bezprzylgowe oraz przylgowe, kosztują więcej niż standardowe modele. W ich wnętrzu znajdziemy: piankę poliuretanową bądź płytę otworowo-wiórowa (plaster miodu). Ten rodzaj drzwi musi być montowany we wzmocnionej futrynie.