Rodzaje i podział ościeżnic 

Przed tym zadaniem warto zapoznać się z rodzajami ościeżnic. Podstawowy podział jaki można przyjąć to ten na ościeżnice blokowe i regulowane. Ościeżnica blokowa ma stałą szerokość, 9 cm. Jest to klasyczne i jednocześnie najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie. Ościeżnica stała jest bardzo prosta w swojej budowie, dlatego przy montażu stosowane są dodatkowe opaski, maskujące miejsce jej połączenia ze ścianą. Stanowią one jednocześnie element dekoracyjny. Zazwyczaj wykonywane są w tym samym dekorze co ościeżnica, ale nie jest to wymóg. Kolor można również dobrać samodzielnie. Ościeżnice blokowe są delikatne, nie przytłoczą wnętrza. Sprawdzą się w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z cienkimi ścianami.

Ościeżnica regulowana V-RETTO

Ościeżnica regulowana ze względu na swoją uniwersalność i łatwość montażu to rozwiązanie najbardziej popularne i najchętniej wybierane przez klientów. Ościeżnica regulowana to taka, której integralną część stanowią regulowane listwy, dzięki czemu z łatwością dopasowywana jest do ścian o niestandardowych wymiarach. Dzięki opaskom ościeżnicy otwór pozostaje estetycznie i elegancko wykończony. Zakres regulacji, w zależności od grubości muru oscyluje wokół 2 do 4 cm. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla miejsc, gdzie ściany mają nietypową grubość.

Opaska dedykowana do ościeżnicy regulowanej standard.

W zależności od wybranego rodzaju drzwi, ościeżnice można podzielić na przylgowe i bezprzlgowe. W przypadku pierwszego rodzaju zawiasy będą widoczne, a skrzydło posiada przylgę, która zachodzi na opaskę ościeżnicy. W bezprzylgowej skrzydło drzwiowe pozbawione jest przylgi i po zamknięciu licuje się z opaską, natomiast zawiasy są ukryte.

Skrzydło przylgowe Vanilla z ościeżnicą regulowaną v-retto.
Skrzydło bezprzylgowe Moderno z czarną ościeżnicą.

Kolejny rodzaj ościeżnicy to ta dedykowana do drzwi ukrytych. Jest to nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie pozwalające zaaranżować wnętrze w niebanalny sposób. Widoczne jest tylko skrzydło, które licuje się z powierzchnią ściany, natomiast element ościeżnicy jest całkowicie niewidoczny, wbudowany w ścianę. Ościeżnica wymaga zamontowania przed ostatecznym wykończeniem ścian.

Drzwi ukryte z niewidoczną ościeżnicą Sara-pro.

Drzwi rewersyjne - skrzydła otwierane w różnych kierunkach

W przypadku kiedy w korytarzu mamy do czynienia ze skrzydłami otwieranymi w różnych kierunkach, a chcemy uzyskać efekt umieszczenia ich w jednej linii, tak aby tworzyły jedną płaszczyznę, w grę wchodzą drzwi rewersyjne. W tym przypadku wybieramy ościeżnicę z odwrotną przylgą.

Drzwi rewersyjne.

Duże możliwości aranżacyjne

Aranżując domową przestrzeń szukamy inspiracji, wybieramy meble, kolory, dobieramy dodatki i elementy utrzymując konkretny charakter wnętrza. W tych poszukiwaniach nie powinno się pomijać drzwi z odpowiednio dobraną ościeżnicą. Umiejętnie dobrane elementy wyeksponują drzwi, zaskoczą kolorem czy wykończeniem, odpowiednio wzbogacą i dopełnią wnętrze. To bardzo istotny detal wystroju, który daje duże możliwości aranżacyjne.

Więcej informacji na: www.voster.pl