Degradacja środowiska naturalnego i bijący na alarm ekolodzy to już niemalże znak naszych czasów. Nikogo nie dziwi więc fakt, że w trosce o naszą planetę w każdej dziedzinie i branży eksperci priorytetowo i nieustannie poszukują ekologicznych rozwiązań. Również budownictwo coraz częściej kieruje się zasadą „im naturalniej, tym lepiej”. Doskonałym przykładem na „eko” sposób wykańczania wnętrz są naturalne tynki gliniane. Sprawdźmy, na czym polega ich fenomen i coraz większa popularność.

Tynki gliniane - krótka charakterystyka

Glina jest jednym z tych surowców, które od tysiącleci wykorzystywane są w budownictwie. Łatwo dostępna, plastyczna i powszechnie występująca - to cechy, które zaważyły na jej popularności w budownictwie już 9 tysięcy lat temu. Współcześnie glina w budownictwie wykorzystywana jest do produkcji bloczków, cegieł, dachówek, płytek na podłogi i ściany, oraz tynku glinianego. Tynkarska zaprawa gliniana składa się w głównej mierze z gliny budowlanej, uzupełnieniem zaś są spoiwa, mikrowłókna i dodatki o drobnym uziarnieniu.  

Naturalne tynki gliniane - zdrowy mikroklimat

Glina jest materiałem, który zyskał sobie wielu sympatyków ceniących sobie naturalne rozwiązania pozbawione nadmiaru chemii. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nasi praprzodkowie w tym niezwykłym surowcu upatrywali sobie bazę do budowy swoich domostw. Już oni wiedzieli, że glina doskonale reguluje poziom wilgotności i świetnie magazynuje ciepło, a kiedy trzeba - oddaje je.

Właściwości antygrzybiczne, antystatyczne i antyalergiczne plasują glinę w czołówce surowców najchętniej wybieranych przez inwestorów, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi oraz cenią sobie rozwiązania pozostające w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Tynki z gliny to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, ponieważ można kłaść je na „surowy” mur, przy czym wygrywają pro-zdrowotnymi parametrami.

Funkcjonalna magia - czy to możliwe?

Wyobraźmy sobie, że po 5 latach od wybudowania domu marzy nam się przestrzenne kino domowe. To rewelacyjny sprzęt oferujący ogrom wyjątkowych doznań, jednak wizja kucia w ścianach celem rozprowadzenia przewodów i naprawa szkód już mniej nam się podoba. Uwaga, teraz będzie magia. Otóż stary tynk gliniany, który został skuty, umieszczamy w wiaderku, rozrabiamy z wodą i kładziemy z powrotem na ubytki, gładząc na koniec szpachelką lub gąbką. Koniec prac. To znakomita perspektywa dla estetów martwiących się o różnicę odcieni i faktur na ścianach. W ten sam sposób naprawiamy tynki gliniane - zwilżamy ścianę, wygładzamy i czekamy na wyschnięcie. Proste i praktyczne, prawda?

„50 twarzy” tynków glinianych we wnętrzach

Dzięki tynkom glinianym uzyskamy Takie ściany, jakie sobie aktualnie wymyśliliśmy. Wszystko to za sprawą niezwykłej uniwersalności produktu. Zwolennicy gładkich ścian wybierają jako wykończenie tynk gliniany drobnoziarnisty, który w efekcie niczym wizualnie nie różni się od gładzi gipsowych. Jednak warto wykorzystać naturalne właściwości gruboziarnistych tynków glinianych, czyli fakturę. Należy nadmienić, że decydując się na tynk gliniany z fakturą, już nie musimy w żaden sposób „dopracowywać” ścian. Nakładamy tynk i na tym koniec.

Tynki gliniane mogą być barwione w masie, co oznacza, że nie musimy ich nawet malować - są gotowe już po nałożeniu i wyschnięciu. Ciekawostką jest, że gotowy tynk - wcale nie jest tak naprawdę „dożywotnio” gotowy. W każdej chwili nawet po wielu latach możemy zwilżyć ściany i zrobić oryginalne przecierki gąbką lub szpachelką, zyskując atrakcyjną fakturę.

Tynk gliniany w łazience

Tynk gliniany w łazience sprawdzi się, jednak z dala od wody rozbryzgowej. Oznacza to, że możemy użyć go w łazience, ponieważ znakomicie reguluje wilgotność, jednak nie w bliskim sąsiedztwie prysznica, wanny i umywalki. W tych newralgicznych miejscach lepiej postawić na wykończenie płaszczyzn wodoodpornymi nowoczesnymi materiałami takimi jak beton, panele winylowe, impregnowana cegła, lub płytki ceramiczne.

Do jakich wnętrz pasuje tynk gliniany?

Tynki gliniane zastosowane we wnętrzach mogą tworzyć niebanalne efekty dekoracyjne, dlatego dzięki nim uzyskamy efekt współgrający z każdą aranżacją. W dowolnym momencie na tynkach glinianych możemy stworzyć swoje autorskie stylizacje za pomocą pieczątek, pędzelka, szorstkiej gąbki, lub szpachelki. To taki kameleon wśród tyków - zawsze dostosuje się do nowych warunków i spełni nasze oczekiwania dotyczące wyglądu. Wytłaczane ornamenty, przecierki lub surowa chropowatość - to wszystko jest do uzyskania w błyskawicznym tempie i pod wpływem chwili. Dzięki swojej uniwersalności tynk gliniany dopasuje się do każdej aranżacji wnętrzarskiej. Świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych.

Wady i zalety tynków glinianych - czy warto w nie inwestować?

Użytkownicy tynków glinianych stawiają na ich naturalność, brak konieczności dodatkowej obróbki, oraz przyjazny mikroklimat. Jednak czy tynki gliniane mają jakieś wady? Poznajmy zalety i wady tynków glinianych.

Zalety:

• tłumią dźwięki,

• pochłaniają nieprzyjemne zapachy,

• tworzą przyjazny mikroklimat,

• dobrze akumulują ciepło,

• regulują wilgotność w pomieszczeniach,

• chronią przed grzybami i pleśniami,

• są przyjazne dla alergików,

• zapewniają dobrą akustykę pomieszczeń,

• są łatwe w naprawie,

• można je malować,

• można kłaść je warstwowo,

• mają właściwości antystatyczne - nie osiada na nich kurz i brud,

• pozwalają na uzyskanie różnej faktury,

• umożliwiają wklejenie bezpośrednio w masę tynku ozdób i kamieni,

• tynki gliniane długo wiążą, co pozwala na dużą dowolność formowania powierzchni łącznie ze żłobieniem.

Wady:

• słabsza wytrzymałość, niż w przypadku tynków cementowo-wapiennych,

• brak odporności na wodę rozbryzgową,

• wymagana wprawa w wykonywaniu prac tynkarskich - konieczność zatrudnienia fachowców.

Ile kosztują tynki gliniane?

Tynki gliniane są produktem wartym uwagi z uwagi na cenę, która jest nieco niższa niż w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Należy jednak mieć na względzie konieczność zatrudnienia fachowców wprawionych w nakładaniu tynków wielowarstwowych, co może zwiększyć koszt.

Autor
Tynki gliniane - do jakich wnętrz pasują i jakie mają zalety?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...