Pompa ciepła - jak działa?

Pompy ciepła działają wskutek wytwarzania obiegu ciepła pomiędzy obszarami, na których panują różne temperatury. Są w stanie pobierać ciepło z gruntu lub powietrza, a następnie przenieść je do domowej instalacji grzewczej i to zarówno do grzejników, jak i na przykład systemu ogrzewania zamontowanego w podłodze.

Jeśli ciepło pobierane jest z gruntu, to w systemie wykorzystywany jest roztwór glikolu, a jeśli z powietrza, to energia z otoczenia przekazywana jest wprost do obiegu czynnika roboczego. Czynnik roboczy zostaje odparowany w tak zwanym parowniku, po czym pary trafiają na elektryczną sprężarkę, która podnosi ich temperaturę. Na kolejnym etapie ciepło trafia do obiegu grzewczego w budynku. Cały cykle zamyka skroplenie par czynnika roboczego i obniżenie jego ciśnienia.

Pompa ciepła powietrzna 

Pompa ciepła powietrzna działa wskutek przekazywania energii z powietrza do systemu grzewczego. Aby działała, konieczne jest podłączenie jej do układu hydraulicznego oraz elektrycznego, a dzięki temu można używać jej zarówno do ogrzewania pomieszczeń w domu, jak i do ogrzewania wody. Jej największą zaletą jest fakt, że nie wymaga przeprowadzania żadnych prac ziemnych ani specjalnych instalacji.

Dodatkowo, jeśli połączy się ją z kotłowniami, która są opalane gazem propan-butan czy olejem, można w dużym stopniu zredukować koszty ogrzewania. Jeśli zaś chodzi o jej wady, to zdaje się, że ma tylko jedną,  a mianowicie jej efektywność spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. W związku z tym w okresie zimowym powietrzna pompa ciepła musi być wspomagana dodatkowym źródłem ciepła.

Pompa ciepła gruntowa

Pompa ciepła gruntowa to wariant, który wymaga nie tylko miejsca na instalację, jak to jest w przypadku pompy ciepła powietrznej, ale również dodatkowych prac i samej instalacji. Pompa jest montowana wewnątrz budynku, a właściciel może zdecydować się na zamontowanie kolektora gruntowego albo też wymiennika ciepła poziomego.

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pompa jest umieszczona pod ziemią, a w związku z tym w okresie zimowym jej efektywność nie spada. Dzieje się tak ponieważ temperatura gruntu nie waha się aż tak bardzo, jak temperatura powietrza.

Jeśli chodzi o samą instalację, wariant ten jest droższy niż pompa powietrzna, natomiast nie wymaga dodatkowych źródeł ciepła do pomocy. W rezultacie różnice wynikające z tańszej eksploatacji z czasem niwelują różnice w cenie montażu. Nie bez znaczenia jest również to, że w okresie letnim gruntowa pompa ciepła może z powodzeniem być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń, ponieważ temperatura gruntu jest znaczenie niższa niż temperatura powietrza.

Jakie więc są minusy tego rozwiązania? Przede wszystkim jest to opcja dla osób posiadających dużą działkę i mających możliwość, aby sporą jej część zarezerwować na montaż wymiennika ciepła. Cały ten obszar nie może być zabudowany i wymaga swobodnego przepływu powietrza.

Ceny pomp ciepła - którą warto wybrać?

Ostateczny koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników, a mianowicie rodzaju pompy, powierzchni budynku lub domu, hydrauliki, funkcji samej pompy oraz zapotrzebowania na ogrzewanie. Wykonanie gruntowego wymiennika ciepła w przypadku gruntowej pompy ciepła przekłada się na znacznie wyższe koszty.

Urządzenie tego rodzaju dla średniej wielkości domu kosztuje około czterdziestu tysięcy złotych, ale należy do tego dodać koszty inwestycyjne, przez co sumarycznie inwestycja może wynosić nawet osiemdziesiąt tysięcy złotych.

Z kolei ceny pomp ciepła powietrznych zaczynają się już od piętnastu tysięcy, a koszt całkowity razem z montażem może wynosić około czterdziestu tysięcy złotych. Przed wyborem odpowiedniej pompy ciepła należy więc oszacować swoje możliwości finansowe, wielkość terenu, a także potrzeby.