Wykusz, czyli wystający element budynku wpływa na atrakcyjność projektu i stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Sprawdź jak go wykorzystać, by był w pełni funkcjonalny i estetyczny.

Czym jest wykusz? Znaczenie

Wykusz to według definicji nadwieszony element konstrukcyjny, wystający ze ścian budynku. Niegdyś ta forma architektoniczna wykorzystywana była chętnie w architekturze Bliskiego Wschodu (islamu). W późniejszych latach moda na wykusze dotarła również do Anglii oraz Stanów Zjednoczonych.

Przed laty wykusze budowano przede wszystkim w celach obronnych. Dziś stały się sposobem na uatrakcyjnienie projektu budynku i chętnie wykorzystywane są w budownictwie tradycyjnym. Ten dodatkowy element konstrukcyjny występuje w kształcie kwadratu, prostokąta, wielokąta bądź półkola. W polskich domach najczęściej zaobserwujemy wykusze wielościenne (od trzech do pięciu ścian).

Czym się różni wykusz od ryzalitu?

Wiele osób na ten element budynku używa błędnie terminologii ryzalit. Rzeczywiście to zbliżona forma konstrukcyjna, jednak nie można używać ich zamiennie. Ryzalit bowiem budowany jest od fundamentów, aż po sam dach. W przeciwieństwie do niego, wykusz można nazwać inaczej formą zabudowanego balkonu.

Wady i zalety domów z wykuszem

Projekty domów z wykuszem cieszą się w Polsce sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, z pewnością taka forma budowlana wpływa na estetykę budynku. Ponadto przeszklone ściany wykuszu dostarczają do wnętrz więcej światła. Zwiększa się również przestrzeń użytkowa domu.

Do minusów takiego rozwiązania z pewnością można zaliczyć większe koszta budowy. Im bardziej skomplikowany projekt, tym drożej wyniesie nas koszt materiałów i robocizny. W przeszłości domy z wykuszem sprawiały także problemy z równomiernym ogrzaniem budynku, jednak dzisiejszy rozwój przemysłu budowlanego zminimalizował tę przeszkodę do zera.

Jak zaaranżować wykusz?

Dom z wykuszem daje wiele możliwości aranżacyjnych. W zależności od potrzeb i upodobań, dodatkową przestrzeń można zaaranżować na jadalnię, kącik do czytania i wypoczynku, a nawet kuchnię. Z pewnością na ostateczną decyzję wpływ będzie miał metraż wykuszu.

Alternatywną opcją jest przeznaczenie wykuszu na oranżerię. Całoroczny ogród będzie sprzyjał relaksowi domowników.