Ogród zimowy - do czego ma służyć?
Ogród zimowy - szklany salon pełen zieleni - to marzenie wielu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego budowie, zastanówmy się, do czego ma służyć: być lokum dla ciekawych roślin czy przedłużeniem salonu, chroniącym dom przed nagrzewaniem w lecie, zaś zimą przed wychładzaniem? A może tylko sezonową przechowalnią ogrodowych ciepłolubnych okazów? Od tego zależy wybór rodzaju konstrukcji i jej umiejscowienie.
Kształt oranżerii
Oranżerię można zbudować na planie kwadratu, prostokąta lub wielokąta, przykryć ją jednospadowym lub łamanym dachem. Zwykle lokujemy oranżerię na wysokości gruntu, czasem „zawieszamy” (np. nad garażem) lub wybieramy piętrowy model.
Gdzie najlepiej umiejscowić oranżerię?
Najlepiej, żeby przylegała ona do wschodniej, południowo-wschodniej lub zachodniej ściany domu (będzie wówczas odpowiednio oświetlona). Ściany oranżerii wystawionej na południe są mocno nasłonecznione, latem trzeba ją więc zacieniać i wentylować jej wnętrze. Lokalizacja od północy jest najmniej korzystna z uwagi na brak promieni słonecznych. O ile latem może to być przyjemne, o tyle jesienią i zimą będzie tam zbyt ciemno i dla nas, i dla roślin.
Tak naprawdę na miano ogrodów zimowych zasługują całoroczne ogrzewane oranżerie, gdyż w mroźne dni mogą z nich korzystać nie tylko rośliny, ale i domownicy. Ich szklane ściany chroniące przed mrozem, deszczem i wiatrem są jednak bardzo ciężkie (ogród o pow. 20 m2 waży średnio 1,5–2 tony!). Dlatego takie ogrody wymagają solidnych fundamentów i nie mogą być wznoszone na balkonach.
Powierzchnia oranżerii - jaka jest optymalna?
Powierzchnia oranżerii nie powinna być mniejsza niż 10 m2 (pełen komfort zapewnia 15–25 m2). Pozwolenie na budowę ogrodu o powierzchni mniejszej niż 35 m2 nie jest wymagane. Wystarczy zgłoszenie w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Tak szczelny szklany klosz wymaga wentylacji i cieniowania. W słoneczny dzień temperatura w jego wnętrzu może wzrosnąć nawet do 50 st. C! Potrzebne są więc specjalistyczne urządzenia poprawiające jakość życia.
Oranżeria to duża inwestycja na długie lata
Taki ogród jest drogą inwestycją, ale dzięki niemu zmaleją wydatki na ogrzewanie domu. W nocy i w pochmurne dni drzwi do domu pozostają zamknięte, ale kiedy oranżeria nagrzeje się w słońcu, wystarczy je uchylić, by ciepło przeniknęło do sąsiednich pomieszczeń. Szklana przybudówka odgrywa więc rolę akumulatora ciepła i dodatkowego kaloryfera.
Natomiast oranżeria typu zimnego to bardziej królestwo roślin niż ludzi. Kwiaty mogą z niej korzystać przez cały rok, my zaś tylko w sezonie (o ile nie dogrzejemy jej wnętrza). Jej ściany często wznosi się z pojedynczych szyb, niekiedy z poliwęglanu. Nie są więc ciężkie i można nimi zabudowywać tarasy, a nawet balkony. W oranżerii zwykle wypoczywamy wśród roślin, ale można w niej też urządzić salon, jadalnię, gabinet…
Wyposażenie oranżerii - co wybrać?
Jak ją wyposażyć? Duże znaczenie ma dobór rolet, markiz, zasłon, które dają cień i zapewniają intymność po zmroku (mogą być sterowane fotokomórką mierzącą natężenie światła, odsłaniającą i zasłaniającą szyby). Ważny jest też wybór podłogi. Przeważnie decydujemy się na praktyczne płytki ceramiczne, ale efektowne jest też drewno i kamień.
W całorocznych szklanych salonach mogą to być płyty granitu czy marmuru, a w sezonowych - kostka brukowa. Oświetlenie dobrane do wystroju pozwoli korzystać z ogrodu również po zmroku. Do tego wygodne meble (np. z ciepłego drewna, chłodnego metalu, modnego technorattanu), fontanna czy małe oczko wodne - i ogród gotowy.