Balkon w bloku - twój miejski ogród
Przestrzeń balkonowa dla mieszkańców bloków w większych miejscowościach może być tym, czym jest ogród dla mieszkańców wsi. Wystarczy tylko zastosować kilka ciekawych i funkcjonalnych pomysłów, które pomogą stworzyć własny ogród na balkonie. Wystarczy niewiele, aby na małej przestrzeni stworzyć mały zakątek relaksu. Najistotniejszym elementem sprawienia sobie ogrodu na balkonie będzie oczywiście zadbanie o ulubione rośliny i kwiaty, które swoim wyglądem i zapachem umilą przebywanie w przestrzeni balkonowej i dodadzą jej uroku.
Ciekawym kontrastem dla roślin na balkonie będzie prosta w montażu i jednocześnie efektownie wyglądająca rama z wypełniającą ją kratownicą, która spełni zadanie zarówno rzucającej się w oczy ozdoby, jak i przesłony i podpory dla kwiatów i roślin. Ramę można w prosty sposób upiększyć zawieszając na niej okrągłe doniczki Hanging Sphere Planter firmy Keter, których kolor i wykonanie świetnie wpasują się w design odpowiednio zaaranżowanego balkonu. A to wszystko kosztem niewielkiej przestrzeni!
Do zaaranżowania przestrzeni dla kwiatów na balkonie można zastosować również oryginalny sposób wykorzystania standardowych wymiarów palety, która - ustawiona pionowo - może posłużyć jako półki dla roślin doniczkowych. Na balkonie sprawdzą się również doniczki z podstawką. Posiadają otwór odprowadzający wodę i podstawkę zbierającą jej nadmiar, dlatego rośliny można sadzić bezpośrednio w doniczce.
Chelsea Set, fot. Materiał Prasowy |
Odpoczynek na balkonie to także wieczorne chwile odprężenia z książką w ręku. Warto zadbać o nastrojowe oświetlenie, które nie będzie rozpraszać w chwilach relaksu. Do użytku zewnętrznego można wybrać lampy wiszące lub kinkiety, które zamontowane w odpowiednich miejscach - nie tylko nie będą przeszkadzać w skupieniu, ale nadadzą również odpowiedniego klimatu, delikatnie oświetlą kącik wypoczynku i podkreślą urodę kwiatów i roślin.
Skoro balkon ma pełnić funkcję oazy w środku miasta, umebluj go tak, jak każdy inny pokój. Na posadzkę wybierz drewno lub nieco tańszą alternatywę - kompozytową kostkę, Bardzo fajnym trikiem jest zakrycie balkonowej terakoty płytkami imitującymi drewno. Takie rozwiązanie powiększy optycznie i ociepli przestrzeń. Podłogę można przykryć miękkim dywanem, co spowoduje, że letni salon stanie się bardziej przyjemny. Dla miłośników stąpania po powierzchni balkonowej bosymi stopami dobrą alternatywą może być wyłożenie balkonu sztuczną trawą.
By mały balkon stał się komfortową przestrzenią wypoczynkową, można osłonić go przed sąsiadami. Mało estetyczną balustradę można ukryć pod osłoną z grubej tkaniny odpornej na działanie czynników atmosferycznych rozciągniętej na lince lub przepleść przez barierki bambusową matę.
Jeśli balkon to jednocześnie przestrzeń gospodarcza, koniecznie powinno się pomyśleć o wąskiej szafie, szafce lub regale z ładnymi pojemnikami, w których składować będziesz różne mało reprezentatywne rzeczy. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, tak by był odporny na wilgoć.
Krzesło Iowa, fot. Materiał Prasowy |
Balkon miejscem wypoczynku
Jeżeli wszystko dookoła wygląda już jak ogród z krainy Oz, nie pozostaje nic innego jak zadbać o główne miejsce wypoczynku, centralny punkt balkonu, miejsce spotkań i rozmów ze znajomymi. Meble balkonowe - zwłaszcza te, które przez cały rok będą przechowywane na świeżym powietrzu - powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Surowcem spełniającym ten wymóg jest tworzywo, które odporne jest na promienie UV, deszcz i ujemne temperatury, a na dodatek nie odbarwiają się. Krzesła czy fotele to nieodłączny element każdego balkonu.
Jeżeli balkon jest duży, idealnym rozwiązaniem będzie zestaw meblowy Salvador Balcony Set firmy Keter, do którego dołączony jest niewielki, acz praktyczny stolik kawowy. By stworzyć przytulny nastrój w aranżacji małego balkonu, siedziska foteli warto wyłożyć miękkimi poduchami w kolorowych poszewkach.
Jeśli przestrzeń, którą dysponujemy jest niewielka, dobrą alternatywną będzie pojedynczy i elegancki fotel ogrodowy Iowa z dużym i wygodnym siedziskiem oraz miękką poduchą. Podłokietniki oraz profilowane, lekko półokrągłe oparcie dodają komfortu użytkowania.
Fotel to doskonała propozycja dla osób lubiących w spokoju poprzebywać na świeżym powietrzu lub dla miłośników książek. Wygodna do odpoczynku na małym balkonie z pewnością będzie również pufa. Przy wyborze mebli na balkon należy brać pod uwagę łatwość montażu, komfort użytkowania oraz sposób pielęgnacji. Na wąskim balkonie dobrze jest ustawić meble (stolik z krzesłami, długą ławkę z oparciem) pod ścianą - zapewni to dogodną komunikację.
Salvador Balcony Set, fot. Materiał Prasowy |
Pamiętaj, że mała przestrzeń nie musi oznaczać ograniczonych możliwości aranżacji. Z pewnymi niedogodnościami trzeba będzie się pogodzić, ale nie oznacza to, że twój balkon nie może stać się wspaniałym miejscem wypoczynku w ciepłe dni. Wystarczą chęci i kilka sprytnych zabiegów, aby ze zwykłej przestrzeni balkonowej stworzyć magiczne miejsce relaksu.
Zobacz także:
Wybieramy meble ogrodowe
Rośliny balkonowe - pelargonia i petunia
Ogród na balkonie
Jakie płytki wybrać na balkon?
Jakie kwiaty na balkon?