Balkon to idealne miejsce do relaksu i obcowania z naturą, zwłaszcza gdy ozdobiony jest pięknymi, zwisającymi kwiatami. Zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać? Mamy 10 pomysłów - od kwiatów popularnych po te rzadziej spotykane na balkonach, ale jak najbardziej godne uwagi!

Podczas wyboru roślin doniczkowych na balkon należy uwzględnić przede wszystkim stopień jego nasłonecznienia. Wiele kwiatów najlepiej wzrasta w dobrym słońcu, choć są też takie gatunki, które bardziej preferują półcień. 

Petunia

Petunie są zdecydowanie jednymi z najpopularniejszych roślin do dekoracji balkonów. Dostępne są w wielu kolorach - od delikatnych pasteli po intensywne barwy. Szczególnym uznaniem cieszą się odmiany o zwisających pędach, które są znane pod nazwą surfinie, a także m.in. petunia kaskadowa. Podstawowa zaleta? Kwitną bardzo długo (i delikatnie pachną!) od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków. Potencjalne wady? Mają określone wymagania w kontekście uprawy, takie jak chociażby żyzna ziemia i stała jej wilgotność. Ponadto nie nadają się na zacieniony balkon, ponieważ lubią słońce.

Pelargonia

Nazywane też „geranium”, charakteryzują się wyrazistymi liśćmi oraz pięknymi kwiatami. Na balkonach chętnie wykorzystywane są pelargonie zwisające (inaczej bluszczolistne). Odpowiednio pielęgnowane, potrafią efektownie i dynamicznie się rozrastać. Podobnie jak petunie wymagają żyznej ziemi, stale wilgotnego podłoża i słońca. Niemniej są nieco łatwiejsze w pielęgnacji.

Werbena

Na balkonach uprawia się m.in. werbenę zwisającą. W początkowej fazie rozwoju roślina ma pędy uniesione, które jednak z czasem zaczynają zwisać. Prezentuje się efektownie - szczególnie w odmianach o dwukolorowych kwiatach. Również wymaga odpowiedniego nasłonecznienia, nie należy też dopuszczać do jej przesuszenia. Obficie kwitnie zwłaszcza w okresie letnim.

Begonia

To jednak z najpopularniejszych roślin ogrodowych, która również świetnie sprawdza się w roli wiszących dekoracji balkonowych. Kwitnie mniej więcej od maja do później jesieni. Walory ozdobne mają zarówno piękne kwiaty, jak i błyszczące liście, niekiedy porównywane do kształtu… skrzydeł smoka. Begonia najlepiej sobie radzi w pełnym słońcu, choć również stanowiska półcieniste nie są dla niej groźne. Warto też pamiętać, że wzrasta w szybkim tempie!

Fuksja

Fuksja wyróżnia się okazałymi, wiszącymi kwiatami, o kształtach porównywanych do kolibra. Dzięki temu zapewnia wspaniały efekt dekoracyjny na balkonie. Bardziej jednak nadaje się do umieszczenia jako ozdoba sufitowa lub na podeście niż np. w korytku na balustradzie. Jest przy tym nieco wymagająca w pielęgnacji i zalecana do miejsc zacienionych.

Lobelia

Lobelia to roślina o drobnych kwiatach, która tworzy gęste kaskady kolorów na balkonie. Jest idealna do ozdabiania wiszących doniczek i koszyków. Lobelie dostępne są w różnych odcieniach niebieskiego, białego i różowego. Lubią stanowiska słoneczne i mogą dorastać do długości nawet 50 cm.

Bakopa

Znakiem rozpoznawczym bakopy są drobne, gęsto ułożone kwiaty - najczęściej białe lub różowe. Walor dekoracyjny mają też liście o sercowatych kształtach. Pędy rośliny mogą osiągać do 50 cm długości. Bakopa nie jest szczególnie wymagająca w pielęgnacji, jednak trzeba uważać na jej odpowiednie nawodnienie. Nawet krótkie okresy suszy powodują bowiem szybkie więdnięcie.

Scewola

Najlepiej rośnie w pełnym świetle, choć również w półcieniu radzi sobie dobrze. Jej pędy dorastają do ok. 50 cm, a kwiaty - pięć płatków ułożonych w wachlarzyk - mają barwę biała, różową bądź fioletową. Co ciekawe, dostępne są też odmiany dwubarwne. Co jest szczególnie groźne dla scewoli? Niestety - przymrozki. Dlatego należy ją sadzić późną wiosną, gdy nie ma już takiego ryzyka. Scewola kwitnie przez większość roku (do pierwszych jesiennych przymrozków).

Diaskia

Nie jest to roślina powszechnie uprawiana, jednak doskonale prezentuje się na balkonie. Z wyglądu przypomina nasturcję, a jej kwiaty (zwykle białe bądź w różnych odcieniach o zabarwieniu czerwonym bądź różowym) rozwijają się mniej więcej od czerwca do późnej jesieni. Pędy, które dorastają do ok. 30 cm, tworzą efektowne, zwisające kaskady.

Sanwitalia

Kwiaty tej rośliny przypominają miniaturowe słoneczniki. Sanwitalia rozesłana rozrasta się w efektowne pędy z drobnymi liśćmi o barwie ciemnozielonej. Ma dość zwartą i mocną budowę, co zapewnia jej m.in. odporność na wiatr. Najlepiej sobie radzi na słonecznych balkonach, jednak toleruje też półcień. Za to kiepsko znosi nadmiar wody stojącej w doniczkach!

Autor
Zwisające kwiaty na balkon - 10 propozycji
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...