Begonia to roślina należąca do rodziny begoniowatych. Szacuje się, że istnieje przeszło tysiąc gatunków, które tak naprawdę występują prawie na całym świecie. Wyjątkiem jest o dziwo Australia, która okazuje się być niezbyt sprzyjającym terenem dla tej wyjątkowo atrakcyjnej rośliny. Swoją nazwę zawdzięczają wybitnemu botanikowi M.Begonowi, który skrupulatnie opisywał wszystkie napotkane na swojej drodze rośliny już w XVII wieku. Ze względu na przepiękne kwiaty begonie są traktowane jako rośliny ozdobne. Sięgają po nie właściciele ogrodów oraz osoby pragnące w wyjątkowo spektakularny sposób zaaranżować własne wnętrze. Co warto wiedzieć o begoniach, zanim zdecydujemy się po nie sięgnąć?

Najpopularniejsze odmiany begonii

Istnieje bardzo wiele odmian begonii, które można wziąć pod uwagę, rozpoczynając swoją przygodę z ogrodnictwem lub pragnąc zapewnić sobie nietuzinkową dekorację we własnych czterech kątach. Warto mieć świadomość, że istnieje również podział ze względu elementy dekoracyjne. W niektórych przypadkach największą ozdobą będą dorodne piękne liście, w innych kolorowe kwiaty.

Jedną z najpopularniejszych odmian, które najczęściej stanowią ozdobę wnętrza jest begonia Bowera. Odmianę tę w stanie dzikim można spotkać przede wszystkim w Meksyku. Dlaczego cieszy się tak wielkim zainteresowaniem? Charakterystycznym elementem tej odmiany są przepiękne liście w kształcie serca. Odznaczają się żywym zielonym kolorem i brązowymi brzegami. Dosyć często można się w ich przypadku spotkać z odmianą 'tiger", w których występują piękne brązowe liście z zielonymi plamkami w kształcie kociej łapy.

Dosyć popularną odmianą jest begonia królewska występująca w stanie dzikim przede wszystkim w Chinach oraz Indiach. To kolejny przykład begonii o ozdobnych liściach. W tym wypadku mamy do czynienia z owłosionymi listkami z wielobarwnymi wzorkami, które stanowią największy atut odmiany. Przepięknie prezentuje się również begonia Masona odznaczająca się pomarszczonymi wzorzystymi listkami. 

Begonia zaliczana jest do roślin stosunkowo łatwych w uprawie i pielęgnacji. Właśnie z tego względu dosyć często sięgają po nią osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z botaniką czy ogrodnictwem. Nie oznacza to jednak, że begonia nie potrzebuje odpowiednich warunków. Begonie przede wszystkim potrzebują żyznego podłoża próchniczego o dużej przepuszczalności.

Kolejną kwestią jest umiarkowany, aczkolwiek stały poziom wilgotności. Warto również pamiętać o tym, że begonia nie należy do roślin uodpornionych na niskie temperatury. Najlepiej czują się w miejscach o temperaturze oscylującej wokół 18-20 stopni Celsjusza. Również w pomieszczeniach należy zatroszczyć się o lokalizację, w której temperatura nie będzie przekraczała 20 stopni Celsjusza.

Bardzo ważne jest również miejsce, w którym begonia się znajduje. Jest to roślina, która uwielbia słońce, aczkolwiek w umiarkowanej ilości. Nie powinna być wystawiona na zbyt mocne działanie promieni słonecznych. Dobrym wyborem będzie miejsce częściowo zacienione. Pielęgnacja begonii opiera się w rzeczywistości na trzech filarach - regularnym podlewaniu, przycinaniu oraz nawożeniu. Begonie potrzebują stałego dostępu do wody, dlatego należy zatroszczyć się o to, by podłoże zawsze było wilgotne. Nie należy jednak dostarczać im zbyt dużo wody, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do gnicia korzeni.

Nawożenie wieloskładnikowe należy rozpocząć już w kwietniu i nie przestawać do końca września. Przerwy między nawożeniem powinny wynosić nie więcej niż dwa tygodnie. Przycinanie działa na roślinę wzmacniająco i właśnie z tego względu warto zadbać również o ten aspekt pielęgnacyjny.

Rozmnażanie begonii

Pięknie kwitnące begonie to wystarczająca zachęta do podjęcia próby rozmnożenia rośliny. Tego typu przedsięwzięcie należy realizować zgodnie z zaleceniami. Tylko w ten sposób uzyskamy oczekiwany rezultat. Przede wszystkim warto pamiętać, że najlepszą porą na tworzenie nowych sadzonek jest wczesna wiosna oraz lato.

Najlepszym sposobem będzie pobranie zdrowego liścia bez ogonka pędowego. Wybrany liść należy delikatnie naciąć w poprzek nerwów. W osobnej szklarence wypełnionej podłożem do rozmnażania układamy liście w taki sposób, aby nacięcia były skierowane do dołu. Całość należy polać strumieniem wody.

W celu lepszego ukorzenienia warto obciążyć nieco liście, przytwierdzając je tym samym nieco mocniej do podłoża. Dzięki temu liście będą miały znacznie lepszy kontakt z podłożem. Po wykonaniu wszystkich czynności należy uzbroić się w cierpliwość. Begonie będą gotowe do przesadzenia do doniczek już po kilku miesiącach.

Najczęstsze choroby begonii 

Niestety begonia zaliczana jest do roślin o podwyższonej podatności na wszelkiego rodzaju szkodniki czy choroby. Najczęstszą chorobą dotykającą te rośliny jest szara pleśń zwana również chorobą grzybową. Pierwszym objawem są pojawiające się na listkach szare plamki, które sukcesywnie się powiększają i z czasem ciemnieją. Pojawia się również grzyb z zarodnikami, które bardzo szybko zaczynają atakować zdrowe partie begonii.

Jedynym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby jest regularne usuwanie porażonych części oraz dbałość o to, by liście nie były nawilżane bezpośrednio. Kolejnym problemem może być mączniak biały, grzyb objawiający się w postaci białych plamek atakujących zarówno liście, jak i łodygi. Koniecznością jest wówczas usuwanie porażonych elementów oraz stosowanie specjalnych środków grzybobójczych.