Trend biophilic design ma się w najlepsze, a rośliny doniczkowe są coraz chętniej i bardziej świadomie wykorzystywane w domach. Dobry przykład? Efektowna sansewieria, która słynie m.in. z tego, że doskonale oczyszcza powietrze. Ale to nie koniec jej zalet, bo jest też chociażby bardzo łatwa w pielęgnacji i nie potrzebuje częstego podlewania. Stanowi to świetną wiadomość np. dla zapominalskich.

Zagadnienia w artykule:
  • Sansewieria - co to za roślina?
  • Odmiany sansewierii doniczkowych
  • Roślina oczyszczająca powietrze
  • Jakie jeszcze zalety ma sansewieria?
  • Jak pielęgnować sansewierię?

Sansewieria nie jest gatunkiem nowym w polskim domach, ale dziś przeżywa swoisty renesans. Swego czasu była częstym gościem m.in. w szkołach i urzędach. W dobie walki ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza szczególnie doceniane są jej niezwykłe właściwości filtracyjne. Innymi słowy, to jeden z naturalnych oczyszczaczy powietrza.

Sansewieria - co to za roślina?

Nazywana też wężownicą (a nawet „językiem teściowej”), pochodzi z rejonów tropikalnych - przede wszystkim Afryki Równikowej. Stamtąd też została sprowadzona w XVIII wieku do Neapolu przez arystokratę Raimondo di Sangro z San Severo - i stąd właśnie jej nazwa. Co ciekawe, jest spokrewniona z innymi popularnymi roślinami doniczkowymi - dracenami. Ponieważ jest sukulentem, doskonale radzi sobie z brakami wilgoci. Dzięki temu jest bardzo łatwa w pielęgnacji. W wyglądzie wyróżnia się sztywnymi liśćmi, które przypominają miecze i mogą osiągać wysokość nawet 1 metra i więcej. Większość odmian ma zielone liście z jaśniejszymi paskami, a także żółtymi obwódkami na krawędziach.

Odmiany sansewierii doniczkowych

Bodaj najpopularniejsza i najczęściej spotykana jest sansewieria gwinejska (Dracaena trifasciata), w obrębie której można wyróżnić takie odmiany, jak: Black Gold, Laurentii czy Moonshine. Mniej powszechna jest natomiast sansewieria cylindryczna (Dracaena angolensis lub Sansevieria cylindrica), zwana też walcowatą. Jej znakiem rozpoznawczym są smukłe liście o okrągłym przekroju, wyglądające jak zielone szpikulce. Podobna do niej jest sansewieria bacularis. Warto pamiętać, że sansewierie mogą też zakwitnąć, choć nie jest to częste zjawisko. Delikatne, najczęściej białe kwiaty nieco przypominają hiacynty i pięknie pachną.

Roślina oczyszczająca powietrze

Sansewieria jest znana ze zdolności do absorbowania toksycznych substancji chemicznych i zwiększania poziomu tlenu w pomieszczeniach. Wyłapuje m.in. folmaldehydy, benzen, amoniak, trichloroetylen, toluen i ksylen, a także nadmiar dwutlenku węgla. Co ważne, dobrze radzi sobie też z filtrowaniem powietrza ze szkodliwych cząsteczek smogowych. Nie jest to zresztą tylko krążąca i popularna opinia, bo już NASA umieściła sansewierię na liście roślin oczyszczających powietrze. Warto więc mieć ją i w salonie, i w sypialni. Niektórzy twierdzą nawet, że pomaga walczyć z bezsennością.

Jakie jeszcze zalety ma sansewieria?

Sansewierie są łatwe w pielęgnacji i wyjątkowo odporne na różne warunki domowe. Nie wymagają specjalnych zabiegów ani dużych ilości wody. Z tego powodu są idealne dla osób dopiero zaczynających przygodę z roślinami, a także zapominalskich. Co ważne, są też bardzo rzadko atakowane przez szkodniki. Oprócz swoich właściwości oczyszczających sansewieria jest też rośliną efektowną o świetnych walorach dekoracyjnych.

Jak pielęgnować sansewierię?

• Dostęp do światła: sansewieria najlepiej rośnie w jasnym, rozproszonym świetle, ale może przetrwać również w warunkach słabego oświetlenia. Należy jednak unikać bezpośredniego słońca, które może spowodować poparzenie liści.

Podlewanie: roślina ta ma zdolność gromadzenia wody w liściach, dlatego nie ma potrzeby częstego podlewania. Latem można robić to raz na tydzień, a zimą - co 2-3 tygodnie lub nawet raz na miesiąc. Należy przy tym uważać, by nie przesadzić z nadmiarem wody, bo akurat tego sansewieria nie lubi!

Temperatura: sansewiera dobrze rośnie w temperaturze między 15 a 24 st. C.

Przesadzanie: roślina rzadko tego wymaga. Co kilka lat, kiedy korzenie wypełnią doniczkę, można przesadzić sansewierię do większego naczynia.