Lobelia przylądkowa, zwana też stroiczką, należy do grona najpopularniejszych sezonowych roślin balkonowych. Jej kwiaty są bardzo małe, ale ich ilość sprawia, że w środku lata pod masą kwiatów na roślinie właściwie nie widać liści. Lobelia ma dość niewielkie wymagania uprawowe, dlatego każdy, kto ma balkon czy taras w słonecznym miejscu, może się nią cieszyć od wiosny do jesieni.

Wydawać by się mogło, że najpopularniejsze rośliny balkonowe to te, które mają duże kwiaty lub w krótkim czasie osiągają duże rozmiary. Jednak w czołówce najczęściej uprawianych roślin balkonowych znajduje się niepozorna lobelia przylądkowa, która jest delikatną, drobną rośliną tworzącą kępy ok. 20-25 cm wysokości. Jej kwiatki mają średnicę zaledwie 1 cm i łatwo je rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie. Warto wiedzieć, że są one nie tylko ładne, ale też pożyteczne, gdyż przyciągają do siebie liczne owady. 

Pędy lobelii, zależnie od odmiany, mogą rosnąć do góry lub zwisać. Rozróżniamy więc trzy typy lobelii - najwyższe kępy tworzą odmiany silnie rosnące osiągające 25 cm wysokości. Niskie i wolno rosnące, określane są mianem „compacta” lub „pumila”, a te o przewijających pędach, które najlepiej wyglądają w wiszących pojemnikach i są najbardziej popularne, będą miały w nazwie odmiany słowo „pendula”. W każdej grupie dostępne są odmiany o różnych kolorach kwiatów.

Ojczyzną lobelii jest Afryka Południowa, dlatego roślina ta najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i ciepłych. W polskich warunkach klimatycznych może być uprawiana wyłącznie jako roślina sezonowa. Do pojemników na balkonach i tarasach rozsadę lobelii można sadzić dopiero po 15 maja, gdy już całkowicie minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. W sprzedaży najczęściej pojawiają się lobelie o kwiatach w różnych odcieniach niebieskiego. Ale warto rozejrzeć się także za ciekawymi lobeliami o ciemnofioletowych kwiatach, białych, różowych czy czerwonych.

Uprawa lobelii przylądkowej

Lobelie najlepiej czują się w miejscach ciepłych, mocno nasłonecznionych lub tylko lekko zacienionych, czyli na balkonach i tarasach od południowej lub południowo-zachodniej strony domu. Najczęściej wykorzystywane są do obsadzania pojemników. Najlepiej prezentują się w donicach ceramicznych - klasycznych, glinianych lub szkliwionych, np. białych lub niebieskich, które stanowią idealne tło dla drobnych kwiatów tej uroczej rośliny. W ogrodach w stylu rustykalnym lobelie można wyeksponować w drewnianej skrzyni lub pojemniku przypominającym starą beczkę, albo w koszu z wikliny.

Ze względu na pokrój lobelia przylądkowa świetnie nadaje się do wypełniania pustych miejsc między większymi roślinami balkonowymi o bardziej spektakularnych kwiatach (np. między petuniami, pelargoniami, gazaniami czy osteospermum). Ładnie też komponuje się z roślinami sezonowymi o efektownych liściach, takimi jak zwieszające się plektrantusy (komarzyce), wilce ziemniaczane i koleusy o purpurowych lub złocistożółtych liściach. Ze względu na obfite kwitnienie lobelie można też sadzić w pojemniku same lub w kompozycjach z innymi odmianami, różniącymi się od siebie barwą kwiatów.

Aby zapewnić lobelii przylądkowej jak najlepsze warunki glebowe, na dno doniczki z otworem najpierw trzeba wsypać warstwę drenażową (w postaci keramzytu lub żwiru), ponieważ roślina nie lubi, gdy woda zalega w podłożu. Kupione lub samodzielnie przygotowane sadzonki lobelii trzeba posadzić w piaszczysto-gliniastej, średnio żyznej, przepuszczalnej ziemi do kwiatów balkonowych. Po posadzeniu ziemię należy dobrze ugnieść i podlać, aby wokół korzeni nie pozostały żadne puste przestrzenie. Ponieważ lobelia wymaga regularnego podlewania, w czasie sadzenia do podłoża można dodać hydrożel, który zatrzymuje wilgoć w podłożu - dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych i zapominalskich!

Pielęgnacja lobelii przylądkowej w pojemniku

Podlewanie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie można zapomnieć przy uprawie lobelii przylądkowej jest regularne podlewanie. Woda w pojemniku nie może całkowicie przeschnąć, ale też nie może być zbyt mokra. Szczególnie ważne jest podlewanie lobelii w czasie upałów, gdyż podłoże w pojemnikach w takim czasie szybciej się nagrzewa i przez to wysycha dużo szybciej niż na ogrodowych rabatach. Rośliny w czasie upałów mogą potrzebować wody nawet dwa razy dziennie. Pamiętajmy, by podlewać je wówczas wczesnym rankiem lub wieczorem, kierując strumień wody bezpośrednio do korzeni, nie mocząc kwiatów i liści.

Nawożenie

Obfite kwitnienie lobelii przylądkowej (od maja do sierpnia) zapewni też nawożenie. Choć lobelia nie jest zbyt żarłocznym gatunkiem, warto zasilić podłoże w pojemniku podlewając roślinę wodą z nawozem w płynie przeznaczonym do kwitnących roślin sezonowych. Jeśli zauważymy (zwykle zdarza się to w połowie lata), że lobelia kwitnie dużo słabiej, niż w pierwszych miesiącach po jej posadzeniu, roślinę można przyciąć, aby pobudzić ją do wytworzenia kolejnych pąków kwiatowych.

Rozmnażanie lobelii

Nasiona lobelii przylądkowej należy wysiać pod osłonami lub do doniczek czy tacek na parapecie w lutym-marcu do specjalnego podłoża przeznaczonego do wysiewów. Pojemniki ustawia się w jasnym, ciepłym miejscu i regularnie zrasza. Rośliny powinny wykiełkować mniej więcej po 14 dniach. Siewki pikuje się do osobnych doniczek, gdy już rozwiną się na nich dwa listki. Przygotowanie własnej rozsady zapewni nam dużą ilość roślin w bardzo niskiej cenie.

Autor
Lobelia przylądkowa - uprawa i pielęgnacja kwiatu na balkonie
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....