Marzysz o ogrodzie, a masz tylko balkon lub taras? Mimo wszystko możesz stworzyć swoją zieloną oazę w donicach i skrzynkach.

Gatunki roślin balkonowych

Bez wątpienia najbardziej popularnymi roślinami, które ozdobią nasz balkon, są wesołe bratki i stokrotki, słoneczne aksamitki, imponujące dipladenie, kolorowe petunie i goździki, przewieszające się werbeny czy bluszczyk kurdybanek.

Balkon miłośnika pelargonii i pudrowych różów. Aż chce się tu spędzać każdą wolna chwilę. Fot. Pelargonium for Europe

Ale popularnością doganiają je wonne lilie, heliotropy i tytoń ozdobny, kolorowe dalie, koleusy, wieloletnie fuksje, lantany i krzewiaste złocienie. Do łask powracają też pelargonie (zwłaszcza urocza pelargonia anielska), cienioznośne niecierpki oraz begonie. W balkonowych kompozycjach coraz częściej połyskują ogromne kwiatostany hortensji, wesołe owoce cytrusów, kołyszą się okazałe kępy traw ozdobnych.

Tu kameralność zapewnia ścianka z pelargonii uprawianych na piętrowym kwietniku. Fot. Pelargonium for Europe

Jakie kwiaty wybrać, by kwitły cały sezon?

Aby balkon był kwitnący przez cały sezon, w skrzynkach i donicach sadźmy rośliny o długim okresie kwitnienia, np. aksamitki, begonie, lobelie, nasturcje, niecierpki, petunie, smagliczki, żeniszki. Starajmy się, by nie zajmowały one wiele miejsca na małym balkonie i nie przeszkadzały w codziennych czynnościach, a zarazem sprawiały wrażenie obfitości zieleni. Sadźmy je więc w skrzynkach zawieszonych na barierkach i w wiszących koszach.

Królowa kwiatów na balkonie? Czemu nie! Większość odmian róż rabatowych świetnie radzi sobie w donicach wypełnionych żyznym podłożem, ustawionych w słonecznych miejscach. Fot. Flora Dania

Szczególnie malowniczo będą w nich wyglądać przewieszające się bakopy, diascje, pelargonie bluszczolistne, petunie (długopędowe), portulaki, uczepy i werbeny.

Wyjątkowymi roślinami polecanymi do balkonowych donic są zioła, z których wiele ma odmiany o pstrych liściach. Spośród gatunków jednorocznych warto polecić bazylię, cząber i majeranek, a z wieloletnich - miętę, oregano (lebiodkę), rozmaryn, szałwię, szczypiorek i tymianek.

Jakie rośliny na duży balkon?

Na dużych balkonach i tarasach warto sadzić gatunki o większych rozmiarach - nawet krzewy i karłowate drzewka! Mogą to być miniaturowe iglaki, krzewy szczepione na pniu, odmiany owocowe (np. karłowe jabłonki), osiągające niewielkie rozmiary. Nie zapomnijmy też o miniaturowych różach i zimozielonych bukszpanach czy ostrokrzewach.

Rośliny o drobnych kwiatach warto sadzić w większych grupach - stworzą mocny akcent. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na te dzwonki w płaskiej donicy. Fot. Flower Council of Holland

Rośliny te sadźmy w dużych skrzyniach i w donicach XXL. Kwitnące gatunki pięknie się komponują z roślinami o ozdobnych liściach, np. z plektrantusem czy geranium. W kompozycjach wzrok przyciąga również bordowolistna irezyna, koleusy w wielobarwne wzory, srebrzyste gnafalium, santolina cyprysikowata i starzec popielny.

Jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon?

Nawet najpiękniejsze kwiaty posadzone w złych miejscach i pozbawione opieki stracą na urodzie. Dajmy im więc wszystko, co najlepsze. Zwłaszcza dużo światła.

Na słoneczny balkon zaprośmy rośliny o sztywnych liściach, często pokrytych srebrzystym nalotem (np. pelargonie, portulaki, plektrantusy, kalibrachoe), a na zacieniony - gatunki soczystozielone (np. begonię bulwiastą, fuksję, niecierpek).

Oto balkon idealny na upalne lato - cały w chłodnych błękitach lawendy. Fot. Flower Council of Holland

Natomiast w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru sprawdzą się drobnolistne pelargonie, giętki uczep i kocanki wełniste.