Raz kupione kwiaty cebulowe cieszą nasze oczy przez wiele sezonów, a do tego są mało wymagające i łatwe w uprawie. Ich uroda oraz ogromna różnorodność gatunków i odmian zapierają dech w piersiach. Podpowiadamy, jakie kwiaty cebulowe warto wybrać do ogrodu!

Rabatowe pewniaki, czyli popularne kwiaty cebulowe do ogrodu

Jeśli szukamy gatunków sprawdzonych przez pokolenia działkowców, zwróćmy uwagę na sadzonki i cebulki irysów (kosaćców). Znajdziemy wśród nich okazałe irysy bródkowe (I. germanica) w ciekawych zestawieniach kolorystycznych oraz subtelne, smukłe irysy holenderskie (I. hollandica).

Wiosenny kosaciec żyłkowany (Iris reticulata)

Na uznanie zasługują strojne irysy syberyjskie (I. siberica) o pełnych kwiatostanach. Na klasycznej rabacie nie może zabraknąć bujnych piwonii (Paeonia), które kwitną już wczesnym latem, wydając gigantyczne, kuliste kwiatostany o słodkim zapachu. Do towarzystwa warto posadzić floksy, czyli wysokie płomyki wiechowate (Phlox) i strzelisty łubin o groniastych kwiatostanach (Lupinus). Dla urozmaicenia na środkowy plan kompozycji możemy wprowadzić liliowca (Hemerocallis), który uformuje szeroką kępę trawiastych liści, poprzetykaną delikatnymi kwiatami w soczystych kolorach.

Begonie, dalie i cantedeskie

Jeśli szukamy miniaturek idealnych na obwódkę, wybierzmy cebulki podobnych do różyczek jaskrów azjatyckich (Ranunculus asiaticus) i cebulki begonii (Begonia) - do wyboru mamy różnokolorowe odmiany wielkokwiatowe, pełne i strzępiaste.

Nie zapomnijmy o gatunkach późnego lata i jesieni. Na rynku dostępne są wspaniałe mieczyki (Gladiolus), również o kwiatach pełnych, ciekawe warianty jeżówki (Echinacea) oraz intrygujące odmiany dalii (Dahlia). Polecamy zwłaszcza te o ogromnych kwiatostanach kaktusowych lub pomponowych.  

Dalie na letniej rabacie z werbeną patagońską

Wytworne królowe rabaty, czyli lilie

Osobną kategorię kwiatów cebulowych stanowią lilie (Lilium), dostępne w szerokiej palecie gatunków. Uznaniem działkowców cieszą się odporne i mało kapryśne lilie azjatyckie (L. asiatica), dorastające średnio do 80-100 cm. Coraz większą popularność zyskują równie proste w uprawie, lecz znacznie okazalsze lilie drzewiaste (L. OxT), zwane orientpetami, które osiągają powyżej 200 cm wysokości.

Lilie

 

Pięknie prezentują się także cętkowane lilie tygrysie (L. tigrinum), lilie trąbkowe, czyli długokwiatowe (L. longiflorum) oraz mocno pachnąca lilia królewska (L. regalis) o nadzwyczaj bujnym kwiatostanie, liczącym sobie kilkanaście kwiatów. Warto rozejrzeć się za wyjątkowo dekoracyjnymi, rzadko spotykanymi liliami Roselily o kwiatach pełnych, wyglądających jak skrzyżowanie lilii z… różą.

Czar egzotyki, czyli kwiaty cebulowe mało znane

Poszukiwacze nowych wrażeń zainteresują się mniej znanymi kwiatami cebulowymi, których próżno szukać na tradycyjnych rabatach w stylu wiejskim. Kto chce wprowadzić do ogrodu nutę egzotyki, może zainwestować w cebulki calli (Calla) o dekoracyjnych liściach i barwnych pochwach przykwiatowych pozwijanych w trąbki.

Cantedeskia, czyli kalla (Zantedeschia) w towarzystwie bylin

Hojnym kwitnieniem oraz intensywnymi kolorami zachwycają cebulki krokosmii (Crocosmia x. crocosmiiflora). Wielobarwną kompozycję rodem z tropików stworzymy, dokładając na front aranżacji cebulki tygrysówki (Tigridia) o nakrapanianych kwiatach.

Miłośnicy ekstrawagancji docenią podobne do pochodni kwiatostany trytomy (Kniphofia uvaria) oraz puszyste „lisie ogony” pustynników himalajskich (Eremurus bungei). Zwolennicy delikatnych form z kolei chętnie posadzą na froncie rabaty cebulki finezyjnej, słodko pachnącej frezji pojedynczej lub pełnej (Freesia) oraz pastelowej tuberozy wonnej (Polianthes).

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Jak wybrać dobrej jakości cebule kwiatowe?

Jeśli zależy nam na szerokim wyborze gatunków i odmian kwiatów cebulowych, obszerny asortyment godnych uwagi nowości znajdziemy w sklepach internetowych. Wybierajmy sprzedawców, którzy udostępniają informację na temat wielkości oferowanych cebul i sadzonek.

Rozmiar materiału sadzeniowego jest istotny, ponieważ przekłada się na wigor i siłę kwitnienia roślin. Warto sprawdzić również, czy wybrany sklep oferuje cebule holenderskie, które słyną z wysokiej jakości. Wysokiej jakości cebulki kwiatów można kupić w Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów.

Tekst powstał we współpracy ze Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów.