Lilia jest piękna i tajemnicza - to wzór ogrodowej elegancji. Wygląda arystokratyczne i dumnie, nie bez powodu jest symbolem królów i atrybutem boskości. To piękny kwiat ogrodowy, ale łatwo możesz uprawiać ja w doniczce. Przeczytaj, kiedy sadzić lilie i jak pielęgnować, żeby pięknie kwitły!

Piękne, pachnące, oryginalne - kwiaty lilii mają niezwykłą urodę i tak bogatą symbolikę, że mogłyby obdzielić nią kilka innych roślin. Przez wieki zdobiły dzieła sztuki i były symbolami kultu wielu religii. Wzmianki o liliach znajdziemy w starożytnych zapiskach z Krety, Egiptu, Rzymu, Grecji, a nawet dalekich Chin i Japonii oraz średniowiecznej Europy. W mitologii greckiej wierzono, że biała lilia powstała z mleka bogini Hery. W chrześcijaństwie uchodziły za symbol maryjny oznaczający niewinności i czystość. Kwiaty te przez wieki miały mistyczną, poważną i raczej smutną symbolikę. Dzisiaj, dzięki setkom nowych kolorowych odmian, zmieniają swój wizerunek - są radosne, energiczne i bardzo oryginalne.

Uprawa lilii - jak z ogrodu trafiły do doniczek?

Zdjęcie przedstawiające lilie w doniczkach Zdjęcie przedstawiające kobietę trzymającą lilie w doniczce Zdjęcie przedstawiające lilie w doniczce
Cięte lilie postoją w wazonie 7-10 dni. Natomiast liliami w doniczkach możesz się cieszyć nawet 3 tygodnie. Posadź cebule na wiosnę i zaproś lato na parapet!

Lilia to jedne z pierwszych roślin ozdobnych uprawianych przez człowieka. Są znane od prawie 5 tysięcy lat! Przez wieki ogrodnicy krzyżowali je ze sobą, aby stworzyć piękniejsze odmiany - bardziej kolorowe (żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, białe oraz wszystkie kolory pośrednie) i intensywniej pachnące. Większość z nich to rabatowe rośliny ogrodowe, jednak niektóre lilie doskonale nadają się do uprawy doniczkowej - to niskie odmiany z grup mieszańców azjatyckich oraz orientalnych. Choć naturalnie lilie to kwiaty lata - zakwitają w ogrodzie od czerwca do sierpnia, to w szklarni (i w domu) ich uprawą można "sterować", aby regulować okres spoczynku i inicjować kwitnienie. Mimo, że wydaje się to skomplikowane, to w rzeczywistości takie nie jest i każdy może uprawiać lilie w doniczkach na parapecie lub tarasie. Wystarczy tylko poznać kilka zasad pielęgnacji.

Lilie w doniczkach - rady dla ogrodników amatorów

 • Sadzenie 
  Do uprawy w doniczkach posadź lilie na wiosnę (w połowie marca są już cebulki w centrach ogrodniczych). Jeśli chcesz uprawiać je na tarasie, poczekaj do połowy kwietnia. Wybieraj tylko duże, zdrowe, jędrne cebule bez śladów uszkodzeń czy chorób. Idealna doniczka powinna mieć głębokość 30-40 cm. Na dno wysyp kilka centymetrów keramzytu, który zapewni odpowiedni drenaż. Cebulki posadź na głębokości równej ich 3-krotnej wysokości (około 10-15 cm). W jednej doniczce o średnicy 20 cm może zbyć maksymalnie 5 cebulek. Uważaj, aby nie uszkodzić korzeni w czasie sadzenia. Jako podłoża użyj uniwersalnej ziemi ogrodowej lub do roślin balkonowych. 
 • Pielęgnacja lilii w doniczkach
  Doniczkę ustaw na 3-4 tygodnie w pomieszczeniu o temperaturze około 15°C , aby cebule się ukorzeniły. Następnie przenieś do widnego pomieszczenia o temperaturze pokojowej (maks. 25°C). Lilie zakwitną po około 2-3 miesiącach (mieszańce azjatyckie) lub 3-5 miesiącach (mieszańce orientalne). Stanowisko powinno być nasłonecznione, ale unikaj bezpośredniego, ostrego słońca. Podłoże utrzymuj stale lekko wilgotne, tak aby gleba nigdy całkowicie nie przeschła. Jeśli kwiaty zaczną się uginać, podeprzyj je palikiem. Zasilaj regularnie, ale oszczędnie nawozem do roślin cebulowych lub roślin kwitnących. 
 • Po kwitnieniu
  Doniczkowe lilie kwitną 2-3 tygodnie. Gdy przekwitną, ogranicz podlewanie do czasu, aż roślina całkowicie zżółknie, a liście zaczną zasychać - wtedy przestań podlewać. Wykop i oczyść cebulki we wrześniu lub na początku października i przechowaj do następnej wiosny w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze 2-4°C (przechłodzenie jest konieczne do obfitego kwitnienia w kolejnym roku).

  Zdjęcie przedstawiające lilie w dwóch doniczkach

  Zdjęcie przedstawiające układanie lilii w doniczkach w plastikowym koszu

  Zdjęcie przedstawiające lilie w zielonych doniczkach