Piwonie to wspaniałe kwiaty, które symbolizują bogactwo, zdrowie i radość, a często utożsamiane są również z elegancją. Nic dziwnego - kwiaty są bardzo okazałe i zachwycają wspaniałymi barwami oraz niezwykłym kształtem. To właśnie dlatego piwonie są tak chętnie uprawiane w ogrodzie, na tarasach i balkonach. Piwonie świetnie nadają się również na bukiet, zwłaszcza że są dość trwałe i pasują do każdego wnętrza. Jakie piwonie są najpopularniejsze? Jak uprawiać piwonie w ogrodzie i na balkonie? Piwonie bukiet - jak dbać, aby kwiaty długo stały w wazonie?

Piwonie - charakterystyka

Piwonia, czy też peonia, jak często jest nazywana to wieloletnia roślina zielna lub krzew, który może dorastać nawet do 3,5 m wysokości. Peonie różnią się nie tylko wielkością i okrywą, ale i wyglądem.

Rośliny mają duże, mocno pachnące kwiaty, które mogą mieć średnicę od 8 do 20 cm, a w zależności od odmiany mają barwę: fioletową, różową, czerwoną, białą lub żółtą. Zazwyczaj piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca, dzięki czemu szybko stają się ozdobą ogrodu, ale są też odmiany, które kwitną aż do lipca. Bardzo dekoracyjne są również liście peonii - ciemnozielone i błyszczące, które mogą mieć lekko purpurowy odcień.  

Peonie - najpiękniejsze odmiany  

Dokładna ilość odmian peonii nie jest znana, ale ich liczba na pewno przekracza 10 tysięcy! Są takie, które pięknie i intensywnie pachną, odmiany długo kwitnące. Niskie i wysokie, rozłożyste i o zwartej budowie, a wszystkie równie piękne i ciekawe. Dzięki temu każdy miłośnik roślin znajdzie odmianę idealną dla siebie. W Polsce ze względu na warunki najpopularniejsze są piwonie koperkowe, chińskie i drzewiaste, które mają po kilkadziesiąt odmian.  

Piwonia drzewiasta  

Piwonia drzewiasta nazywana jest często piwonią krzewiastą. Naturalnie osiągała do 4. m wysokości, ale w polskich warunkach zazwyczaj dorasta do 2. m. Peonia drzewiasta tworzy zwarte kępy o wzniesionych pędach zakończonych bujnymi kwiatami, które mogą być: białe, żółte, różowe, łososiowe, czerwone i karminowe.

Kwiaty są pojedyncze pełne lub półpełne - mocno pachną i są niezwykle efektowne. Niektóre odmiany mają pokrój szeroki i rozłożysty, który pięknie się prezentuje, jako urozmaicenie trawnika.  

Piwonia drzewiasta

Piwonia chińska

Jedną z najpopularniejszych peonii jest piwonia chińska, która jest wieloletnią byliną i może dorastać do 100 cm wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu, a główną zaletą są duże kwiaty o średnicy do 20 cm, które sprawiają, że jest to roślina bardzo dekoracyjna. Pokrój dość luźny, który przypomina nieco krzew.

Piwonia chińska może być uprawiana w gruncie lub dużych pojemnikach, a jej kwiaty doskonale nadają się na bukiety i dekoracje domu. Kwiaty mają przyjemny, lekko różany zapach i mogą być w różnych odcieniach: różowego, karminowego, purpurowego lub być białe.  

Piwonia chińska

Piwonia koperkowa

Peonia koperkowa wyróżnia się niesamowitymi liśćmi, wśród których wyrastają liczne kwiaty, stanowiąc wspaniały kontrast. Dzięki temu roślina wygląda nietuzinkowo i przyciąga wzrok każdego. Kwitnie już w maju, o ile stanowisko jest słoneczne lub półcieniste.

Wspaniale prezentuje się zarówno w grupach, jak i jako soliter. Piwonia koperkowa może być uprawiania w gruncie lub w doniczce, ale nie nadaje się na bukiety ze względu na swą delikatną budowę.  

Piwonia koperkowa

Uprawa piwonii w ogrodzie  

Piwonie są niesamowicie dekoracyjne, a ich fantazyjne, bujne kwiaty zachwycają każdego. Niestety są to rośliny dość wymagające, dlatego nie poleca się ich początkującym ogrodnikom. Warunki uprawy mogą się różnić w zależności od odmiany, więc warto dobrze zapoznać się z informacjami od sprzedawcy sadzonki.

Peonie preferują stanowiska słoneczne i półcieniste, a duża ilość słońca ma ogromne znaczenie dla obfitego kwitnienia i prawidłowego wybarwienia kwiatów. Rośliny te najlepiej rosną na glebach żyznych o lekko kwaśnym odczynie. Nie tolerują gleb piaszczystych i mocno przepuszczalnych.

Wymagają umiarkowanej wilgotności - podłoże powinno być stale wilgotne, gdyż rośliny źle znoszą suszę i przelewanie. Najlepiej podlewać je tylko podczas gorącego, suchego lata. Peonie bujnie kwitną, a to oznacza, że wymagają regularnego nawożenia. Najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe ubogie w azot (nadmiar spowoduje nadmierny rozrost części zielonych i brak kwiatów), a zasobne w fosfor i potas.

Większość piwonii dobrze znosi zimę, a roślin nie trzeba wykopywać. Jedynie piwonia drzewiasta może wymagać kopczykowania. Jesienią (najlepiej pod koniec września) należy przycinać piwonie, skracając pędy o 1/3 długości. Natomiast po przekwitnięciu trzeba usuwać zwiędłe kwiatostany.  

Bukiet z piwonii - jak o niego dbać?  

Peonie wyglądają równie pięknie w wazonie, jak w ogrodzie, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której mogą stać nawet 10 dni. Z łodyg należy usunąć wszystkie liście, które mogłyby być zanurzone w wodzie. Do wazonu należy wlać letnią wodę z dodatkiem odżywki do kwiatów ciętych, soli lub cukru (1 łyżka na 1 litr wody). Wodę należy wymieniać co 2 - 3 dni, a wazon powinien być ustawiony z dala od przeciągów i źródeł ciepła (kaloryfery, piece).

Lepiej też nie stawiać piwonii w miejscu mocno nasłonecznionym, gdyż szybko zwiędną. Piwonie mogą tworzyć piękny bukiet samodzielnie, ale też doskonale prezentują się w większych kompozycjach, których często są główną ozdobą.