Wybrakowany lub zwyczajnie przestarzały wystrój lokalu potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnych lokatorów. Blisko co drugi najemca w Polsce skarży się na stare sprzęty i meble, a 28% badanych przyznaje, że wysoka cena powinna wiązać się z dobrym wyposażeniem. Ponadto, 35% najemców jest niezadowolonych z powodu zatajenia przez właścicieli nieruchomości usterek bądź innych niedogodności. Jak niewielkim kosztem i nakładem pracy zadbać o mieszkanie, które chcemy przeznaczyć na wynajem?

Przygotowanie mieszkania na wynajem - zadbaj o bezpieczeństwo – sprawdź instalacje

Przystępując do remontu lub chociażby odświeżenia mieszkania, warto w pierwszej kolejności zainteresować się stanem znajdujących się w nim instalacji, co pozwoli zapobiec poważnym awariom oraz wpłynie na ograniczenie wydatków eksploatacyjnych. W przypadku elektryki, należy sprawdzić stan bezpieczników oraz wszystkich gniazdek. Do instalacji gazowej powinniśmy wezwać gazownika, który upewni się, że jest ona szczelna.

Jeśli zaś chodzi o hydraulikę, warto skontrolować czy ciśnienie wody jest odpowiednie we wszystkich pionach i upewnić się, czy wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia nie planuje wymiany rur w najbliższym czasie. Trzeba sprawdzić również stan grzejników i w przypadku, gdy nie działają one odpowiednio, po zakończenia sezonu grzewczego wezwać hydraulika. Być może wystarczy ich odpowietrzenie. Ogłoszenia fachowców z okolicy, którzy będą pomocni w tych kwestiach można znaleźć, np. w serwisach ogłoszeniowych online.

Zapewnij sprawne sprzęty AGD w mieszkaniu do wynajęcia

Działająca lodówka, pralka czy kuchenka to niezbędne wyposażenie każdego mieszkania. O ile na lokal bez sofy czy szafy można znaleźć najemcę, który wprowadzi się ze swoimi meblami, o tyle bez sprawnych sprzętów będzie to już znacznie trudniejsze. Jeśli sprzęt AGD w mieszkaniu przeznaczonym do wynajęcia jest niesprawny, można go tanio wymienić - kupując z drugiej ręki. Warto też wprowadzić drobne ulepszenia, dzięki którym mieszkanie zrobi lepsze wrażenie, np. kupując ciśnieniowy ekspres do kawy, mikrofalówkę czy zmywarkę.

Urządzając mieszkanie na wynajem nie szalej z kolorami

Urządzając mieszkanie na wynajem nie zawsze warto kierować się własnym gustem, zwłaszcza jeśli jesteśmy fanami odważnych, jaskrawych kolorów. Najlepiej utrzymać mieszkanie w neutralnej tonacji – postawić na odcienie bieli czy szarości. Ta pierwsza zdecydowanie powiększy optycznie wnętrze oraz da poczucie czystości. Nowy lokator prawdopodobnie będzie chciał mieszkaniu nadać osobistego charakteru, wprowadzając do niego własne dekoracje.

Neutralne kolory gwarantują, że te nie będą kłóciły się z wnętrzem.. Warto zadbać o akcesoria w postaci dywaników łazienkowych, lampy czy dywanu, które stworzą przytulny nastrój. Tu znów postawmy na szarości czy delikatne pastele i proste wzornictwo. Czasami wystarczy w pokoju zawiesić nowe zasłony, aby kompletnie odmienić jego charakter i sprawić, że będzie wyglądał na urządzony.

Jeśli w mieszkaniu mamy już zastawę stołową i sztućce, ale są one niekompletne lub mają widoczne ślady użytkowania, to dla kolejnych lokatorów powinniśmy zastąpić je nowym zestawem. Bardzo ważne jest, aby przestrzeń przeznaczona na wynajem była urządzona schludnie - pozbycie się wszelkich zbędnych drobiazgów i ozdób pomoże uniknąć wrażenia bałaganu. Warto również usunąć z mieszkania osobiste akcenty, jak chociażby zdjęcia wiszące na ścianach.

- W kwestii funkcjonalności mieszkania na wynajem istotne jest, aby miało ono wyraźnie zaplanowane poszczególne strefy - gotowanie, spożywanie posiłków czy odpoczynek. Można funkcjonalnie zaprojektować 20 m. kw. kawalerki i kompletnie niefunkcjonalnie 100 metrów apartamentu. Ponadto, najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Jeśli mieszkanie jest miło i harmonijnie urządzone, to od razu na wstępie zyskuje w oczach potencjalnego najemcy - mówi Dagmara Kulesza, pośrednik nieruchomości.

Meble w mieszkaniu na wynajem – spróbuj renowacji

Urządzając mieszkanie do wynajęcia, nie trzeba koniecznie inwestować w nowe meble. Tańszą i o wiele bardziej oryginalną opcją będzie zakupienie, na przykład przez internet, używanej komody, krzeseł czy szafy, które znudziły się dotychczasowemu właścicielowi i odnowienie ich. Czasem wystarczy jedynie wymiana frontów w szafkach czy uchwytów do szuflady– te drobne zabiegi pozwolą na podniesienie walorów estetycznych mebli, nie rujnując przy tym naszych portfeli.

Jeśli mamy duszę artysty i majsterkowicza, możemy na własną rękę zająć się gruntowną renowacją mebli. W tym przypadku niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie materiały, takie jak farby, lakiery czy oleje oraz oczywiście narzędzia. Inspiracji warto szukać na instagramowych profilach projektantów wnętrz czy hobbystów zakochanych w nadawaniu nowego życia wysłużonym meblom.

Fotografowanie mieszkania na wynajem - zainwestuj w dobre zdjęcia

Atrakcyjne zdjęcia wnętrza z pewnością przyciągną uwagę najemców i będą niezwykle pomocne w zwiększeniu zainteresowania ogłoszeniem wynajmu mieszkania. Jeśli nie dysponujemy dobrej jakości sprzętem fotograficznym i nie mamy żyłki do fotografii, warto zastanowić się nad wynajęciem do tego celu profesjonalisty. Wielu z nich ogłasza się na Gumtree.