1. Zawieś lustra

Warto korzystać z różnorodnych materiałów wykończeniowych - nie tylko standardowo malować ściany, lecz także wykorzystać w aranżacji lustra. Ten trik pozwoli optycznie powiększyć i rozświetlić pomieszczenie. Umieszczone na dużych powierzchniach - jak na przykład na szafach - mogą dodać optycznej głębi. To trend, który przez długi czas utrzymuje się na topie.

2. Zastanów się nad zasłonami

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: jaki efekt chcesz osiągnąć? Zależy Ci na zaciemnieniu pomieszczenia, a może zasłony mają być tylko nienachalną dekoracją, bo Twoje mieszkanie jest skierowane na północ?

Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci określić, jakich materiałów powinieneś szukać. Pozostaje wówczas kwestia długości i kolorystyki. Jeśli zdecydujesz się, by sięgały do ziemi, aranżacja zyska elegancki wygląd. A może w ogóle chcesz z nich zrezygnować i pozostawić okno bez dekoracji? To również kusząca opcja - jednak polecana tylko wówczas, gdy nie zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia.

3. Kontrastowe czy stonowane barwy?

Co natomiast z barwami? W ciemnym pomieszczeniu warto wybierać jasne odcienie i nieco cieńsze materiały - grube tkaniny mogą optycznie "dociążyć wnętrze". Stonowany i ponadczasowy efekt uzyskamy, decydując się na zasłony w odcieniu zbliżonym do ścian.

Z kolei jeżeli zależy nam na wyraźnym wyeksponowaniu okna, możemy postawić na kontrast między kolorem pomieszczenia a zasłon. Warto wówczas wzbogacić wnętrze o dodatki w tym samym odcieniu - takie rozwiązanie podkreśli spójność aranżacji i przyciągnie uwagę właśnie do tych miejsc, w których zastosowaliśmy kontrastującą tonację.

4. Okno główną dekoracją

Nadrzędną zasadą, do której powinniśmy zastosować się, chcąc mocniej wyeksponować okna, jest utrzymanie minimalistycznego wystroju pomieszczenia. To właśnie stonowana aranżacja może sprawić, że okno wybije się na pierwszy plan.

Najważniejsze jest, aby elementy znajdujące się w pobliżu okna nie rozpraszały uwagi. Kontrastowe zasłony będą dobrym rozwiązaniem - jednak tylko wówczas, gdy nie sąsiadują z innymi dekoracjami o mocnej, przyciągającej wzrok barwie. Jeśli ściana ma się faktycznie wyróżniać, zrezygnujmy z nadmiaru dekoracji.

5. Zaplanuj dekoracje okna już na początku urządzania wnętrza

Myśląc o podkreśleniu potencjału dużych przeszkleń, powinniśmy całą przestrzeń traktować kompleksowo. Chodzi przecież nie tylko o samą okolicę okien. Jeśli jedna z części pomieszczenia mocno przyciąga uwagę, nie możemy liczyć na to, że w równym stopniu zaakcentujemy okna. Musimy to uwzględnić już na etapie planowania wystroju, kiedy decydujemy się na konkretne meble czy dodatki.

Łatwym rozwiązaniem przy planowaniu jest stworzenie rzutów wszystkich mebli w odpowiedniej skali, a następnie nanoszenie ich na rzut mieszkania w różnym ustawieniu. To trik, który może zastosować każdy - a dzięki któremu zaplanowanie dostępu do okna i najkorzystniejszego ustawienia wyposażenia będzie proste jak nigdy dotąd.