Czym różni się rekuperacja od klimatyzacji?

Zadaniem zarówno rekuperatora, jak i klimatyzatora jest zapewnienie w pomieszczeniu obecności powietrza o optymalnych parametrach. I na tym kończą się cechy wspólne obu urządzeń.

• Klimatyzator nie zastąpi wentylacji, a jego zadaniem jest dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do wymaganych i zaprogramowanych wartości. Trzeba pamiętać o tym, że klimatyzacja nie pobiera powietrza z zewnątrz, a tylko schładza lub ogrzewa i oddaje z powrotem powietrze zaczerpnięte z pomieszczenia. Nie następuje więc wymiana powietrza, a tylko schłodzenie lub ogrzanie tego, które obecne jest już w pomieszczeniu, dlatego bezwzględnie należy zadbać o odpowiednią wentylację.

Klimatyzator dzięki zamontowaniu filtrów jest w stanie częściowo oczyścić powietrze, jednak decydując się na urządzenie z zamontowanym filtrem cząsteczkowym HEPA, można spodziewać się, że powietrze będzie dokładnie oczyszczone z drobnoustrojów, wirusów, roztoczy, zarodników grzybów i alergenów.

Rekuperacja, inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, bazuje na ruchu powietrza, generowanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. W dużym skrócie można określić działanie rekuperacji jako wymianę zużytego powietrza na nowe, przy częściowym odzyskaniu zgromadzonego już ciepła. To wysoce wydajna opcja wentylacji w domu. Rekuperacja oczyszcza także nawiewane powietrze z nieczystości za sprawą zamontowanych filtrów, które są bardzo wydajne i wpuszczają do pomieszczenia wyłącznie oczyszczone powietrze. 

Czy klimatyzator ogrzeje dom?

Ogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem typu split jest dobrą opcją szczególnie w przypadku okresów przejściowych, czyli wiosny i jesieni. Czas, kiedy dom wychładza się z powodu obniżających się na zewnątrz temperatur, nie musi skłaniać do uruchomienia pełnego systemu ogrzewania. Klimatyzator szybko się uruchamia i w ciągu kilkunastu minut może ocieplić pomieszczenie do przyjaznych temperatur, również zimą.

To przydatna alternatywa w salonie z aneksem kuchennym, gdzie tętni życie dzienne, natomiast w sypialni korzystna dla zdrowego snu temperatura powinna mieścić się w przedziale 16-19°C, więc nie trzeba tego pomieszczenia dodatkowo dogrzewać w miesiącach przejściowych. W przypadku chęci docieplenia całego domu warto zdecydować się na klimatyzator multisplit, który na skutek połączenia kilku niezależnych urządzeń, schłodzi lub ogrzeje wiele pomieszczeń.

Jaki klimatyzator do ogrzania domu kupić?

Dobrze jest zdecydować się na nowoczesny klimatyzator energooszczędny w klasie efektywności A+++ w funkcji grzania, ponieważ z reguły w czasie nagrzewania powietrza, jednostka pobiera więcej energii, niż ma to miejsce w przypadku jego schładzania. Jest to szczególnie ważne, kiedy klimatyzatorem dom będzie czasem dogrzewany również zimą. Szczęśliwi posiadacze fotowoltaiki mogą koszt grzania klimatyzatorem znacząco obniżyć, a nawet całkowicie wyeliminować, jeśli instalacja fotowoltaiczna obliczona jest również na użytkowanie klimatyzatora.

Warto nadmienić, że nowoczesne klimatyzatory umożliwiają ogrzanie pomieszczenia nawet wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz sięga -15°C. Trudno jest obliczyć nawet uśredniony koszt dogrzewania pomieszczenia klimatyzatorem z uwagi na zbyt wiele zmiennych (moc urządzenia, temperatura na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, izolacja budynku), jednak przyjmuje się, że w okresie przejściowym w trybie 8- godzinnego dogrzewania pomieszczenia klimatyzatorem koszt powinien oscylować wokół kwoty 7-10 zł na dobę.

Czy rekuperator ogrzeje dom?

Działanie rekuperacji nadal dla wielu jest zagadką, dlatego warto poświęcić kilka słów temu tematowi. Rekuperator ma za zadanie wymianę powietrza w domu poprzez pobranie świeżego powietrza z zewnątrz za pomocą czerpni, a następnie ogrzanie go w wymienniku przez ciepłe powietrze z wnętrza domu. Na koniec ciepłe zużyte powietrze jest usuwane na zewnątrz, natomiast czyste, ogrzane i filtrowane, trafia do pomieszczeń.

Warto zaznaczyć, że grzałki zamontowane w rekuperatorze nie mają w zamyśle ogrzania domu, ponieważ ich zadaniem jest jedynie odmrożenie wylotów i wstępne podgrzanie nawiewanego powietrza podczas dużych mrozów. Grzałki te mają zbyt małą moc, aby zapewnić wystarczający komfort cieplny w pomieszczeniach, a montaż grzałek o większej mocy jest niemożliwa z uwagi na ograniczenia techniczne urządzenia. Oznacza to, że rekuperator nie jest w stanie ogrzać domu, a jedynie nieco podnieść temperaturę powietrza oddawanego z powrotem do pomieszczenia.

Ogrzewanie domu rekuperatorem - w praktyce

Eksperci wypowiadają się jednoznacznie w kwestii montażu rekuperatora. Okazuje się, że montaż urządzenia w domu znacznie zmniejszy straty ciepła, co znacząco przełoży się na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Producenci rekuperatorów natomiast nadmieniają, że użytkowanie rekuperatora może wykluczyć konieczność wykonania instalacji grzewczej tylko w domach pasywnych, jednak jest to obarczone wieloma obostrzeniami, związanymi m.in. z perfekcyjną izolacją budynku i przegród wewnętrznych, dobrym nasłonecznieniem budynku oraz montażem okien, których współczynnik Uw nie może przekroczyć 0,8 W/(m2K). Tyle teorii.

W praktyce natomiast okazuje się, że w rodzimym klimacie, w którym występują chłodne okresy przejściowe i bywają mroźne zimy, nie jest możliwe uzyskanie komfortu cieplnego w domu pasywnym z rekuperacją, bez konieczności montażu instalacji grzewczej w postaci mat elektrycznych, czy pompy ciepła.

Klimatyzator kontra rekuperator - podsumowanie

W starciu rekuperator kontra klimatyzator, mając na uwadze docieplenie pomieszczenia w okresach przejściowych i zimą, zdecydowanie wygrywa klimatyzator. Klimatyzator szybko zapewni komfort cieplny w pomieszczeniu i odczuwalnie dogrzeje pomieszczenie. Rekuperator natomiast wymieni powietrze w pomieszczeniu i lekko je dociepli, natomiast nie spowoduje, że w okresie przejściowym lub zimą temperatura w pomieszczeniu będzie wystarczająca.

W przypadku korzystania z rekuperacji konieczny jest montaż instalacji grzewczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć w domu oba systemy i cieszyć się pełnym komfortem cieplnym, krystalicznie czystym powietrzem oraz niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Autor
Klimatyzator kontra rekuperator z funkcją grzania? Czy pomogą docieplić pomieszczenie?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....