Zagadnienia w artykule:
  • Jak przygotować dywan do czyszczenia?
  • Czyszczenie dywanu a jego rodzaj
  • Czyścić dywan na sucho, czy mokro?
  • Jak wyczyścić dywan bez moczenia? Czyszczenie dywanów na sucho domowymi sposobami
  • Czym wyczyścić bardzo brudny dywan, czyli jak wyprać dywan ręcznie?
  • Usuwanie plam - domowe sposoby

Jak przygotować dywan do czyszczenia?

Dywany w jasnym kolorze należy czyścić co najmniej raz na pół roku, natomiast ciemne dywany wystarczy wyczyścić raz na kilkanaście miesięcy, ponieważ mniej widać na nich brud. Przed wyczyszczeniem dywanu domowymi sposobami, należy najpierw odpowiednio go przygotować. Rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia dywanu.

Idealnie byłoby po odkurzeniu, wytrzepać dywan, żeby pozbyć się kurzu, który wniknął głęboko w jego runo. Trzepanie dywanu jest szczególnie ważne w przypadku dywanów z długim runem typu shaggy. Trzepanie dywanów jest czynnością w dużej mierze już zapomnianą, jednak ma wiele zalet. Podnosi włosie i czyni dywan bardziej puszystym, a także przedłuża jego żywotność. Po tych zabiegać można zabrać się za czyszczenie dywanu.

Czyszczenie dywanu a jego rodzaj

Najważniejsza jest wiedza o tym, z czego wykonany jest dywan i jaki sposób czyszczenia dywanu rekomenduje producent. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na spodzie dywanu. To właśnie tam umieszczona jest etykieta lub metka. Dysponując informacjami o rodzaju dywanu, jesteśmy w stanie dostosować sposób jego wyczyszczenia.

Istnieje wiele uniwersalnych domowych sposobów czyszczenia dywanów. To sposoby bezpieczne, ponieważ bazują na sprawdzonych środkach. Stosując natomiast gotowe detergenty, warto wybierać te łagodne do prania odzieży lub przeznaczone do czyszczenia dywanów. Przykładowo dywany poliestrowe można czyścić nawet mocnymi środkami czyszczącymi, do prania dywanu z wełny stosujemy detergenty do wełny lub sodę, a do wyczyszczenia dywanu z wiskozy wystarczy szare mydło.

Czyścić dywan na sucho, czy mokro?

Sposób czyszczenia dywanu w dużej mierze zależy od jego stanu. Dywan, na którym nie ma widocznych plam i nie jest bardzo zabrudzony, wystarczy odświeżyć, czyli wyczyścić na sucho. To najłatwiejszy i najmniej pracochłonny sposób, dlatego warto cyklicznie go powtarzać, zanim dywan stanie się zbyt brudny i będzie wymagał już tylko wyczyszczenia na mokro. Czyszczenie na mokro stosujemy wtedy, kiedy dywan dawno już utracił swoją świeżość, kolor zszarzał, a liczne plamy przesłaniają jego piękno.

Jak wyczyścić dywan bez moczenia? Czyszczenie dywanów na sucho domowymi sposobami

Czyszczenie dywanów na sucho przeznaczone jest dla większości dywanów, nawet tych drogich i ekskluzywnych egzemplarzy. Jest nieinwazyjne i pozwoli skutecznie odświeżyć dywan. Po wyczyszczeniu dywanu na sucho warto go wytrzepać, aby usunąć drobinki osadzone głęboko w runie. Poniżej najskuteczniejsze sprawdzone sposoby na wyczyszczenie dywanu na sucho.

Czyszczenie dywanu na sucho sodą oczyszczoną

To naturalna metoda, idealna dla alergików. Całą powierzchnię dywanu posypujemy równomiernie sodą. Możemy do tego celu użyć sitka. Następnie sodę za pomocą szczotki z miękkim włosiem wcieramy kolistymi ruchami w runo dywanu.

Pozostawiamy na minimum godzinę. Im dłużej soda pozostanie na dywanie, tym lepszy uzyskamy efekt. Końcowym etapem jest dokładne odkurzenie dywanu. Soda usunie nieprzyjemny zapach i wyraźnie odświeży dywan, jednak raczej nie usunie uporczywych plam. Sodę w 5- kilogramowych wiaderkach można zakupić przez internet w cenie około 30 zł za opakowanie.

Czyszczenie dywanu na sucho skrobią

2 szklanki skrobi ziemniaczanej mieszamy z 5 łyżkami płatków mydlanych i rozsypujemy na powierzchni dywanu. Delikatnie wcieramy szczotką z miękkim włosiem, zostawiamy na około pół godziny i po tym czasie odkurzamy dywan. Oprócz tego, że dywan zostanie odświeżony, po płatkach mydlanych pozostanie ładny zapach.

Proszek do czyszczenia dywanów na sucho

Proszek jest łagodnym środkiem przeznaczonym do czyszczenia dywanów, a jego skład różni się w zależności od producenta. Postępujemy z nim podobnie, jak ze skrobią, a zaletą jest aromatyczny świeży zapach, który pozostaje na dywanie jeszcze długo po zastosowaniu. Pamiętajmy, że przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją, zawartą na opakowaniu.

Czyszczenie dywanu octem

250 ml octu mieszamy z 500 ml wody i 2 łyżkami sody oczyszczonej. Następnie specyfik dokładnie mieszamy, przelewamy do butelki z dyfuzorem i rozpylamy na dywanie. Pozostawiamy dywan do wyschnięcia i dokładnie odkurzamy. Mieszanka oprócz odświeżenia dywanu powinna usunąć również mniej uporczywe plamy.

Czym wyczyścić bardzo brudny dywan, czyli jak wyprać dywan ręcznie?

Zanim zabierzemy się za pranie dywanu, warto wiedzieć, że nie można go nadmiernie przemoczyć. Po czyszczeniu dywanu na mokro należy zagwarantować mu odpowiednie warunki i czas, aby dobrze wysechł. Problem długiego schnięcia dywanu możemy wyeliminować, stosując do czyszczenia aktywną pianę.

Czyszczenie dywanu pianą

Do miski z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta, wsypujemy lub wlewamy środek do czyszczenia dywanów i energicznie mieszamy, wytwarzając pianę. Do wytworzenia piany możemy zamiennie użyć łagodnego detergentu do prania odzieży lub szarego mydła. Gąbką o łagodnej powierzchni nakładamy pianę bez wody na dywan i wcieramy w runo. Dywan odkurzamy po wyschnięciu.

Czyszczenie dywanu na mokro (pranie dywanu)

Do tego celu możemy użyć środka domowej roboty, mieszając w misce ¼ szklanki sody, ¼ szklanki octu i 2 litry ciepłej wody. To naturalne i bezpieczne środki, ponadto ocet pozwoli zachować żywe kolory, dlatego to bardzo dobry sposób na pranie wielokolorowych dywanów. Sposób czyszczenia dywanu na mokro jest bardzo prosty. Gąbkę moczymy w roztworze, lekko wyciskamy i szorujemy dywan miejsce po miejscu. Następnie wyprany dywan pozostawiamy do wyschnięcia, dbając przy tym o dobrą wentylację pomieszczenia.

Odkurzacz piorący (urządzenie ekstrakcyjne)

Uchodzi za dość drogie urządzenie, jednak odkurzacz piorący na użytek domowy można zakupić już za 400 zł. Wykorzystamy go nie tylko do prania dywanów, ale również mebli tapicerowanych i tapicerki samochodowej. Dywan spryskujemy środkiem do prania dywanów i pozostawiamy na 5-10 minut. Przez ten czas środek rozpuszcza zalegające w dywanie nieczystości. Następnie odkurzaczem piorącym płuczemy dywan z jednoczesnym odsysaniem rozpuszczonego brudu. Efekt pozytywnie zaskakuje i jest najczęściej rekomendowanym sposobem czyszczenia dywanów.

Usuwanie plam - domowe sposoby

Jeśli czyszczenie dywanu domowymi sposobami nie usunęło plam, podsyłamy kilka sprawdzonych metod:

plamy z wosku - kładziemy na plamę bibułę i kilka razy przeprasowujemy żelazkiem

plamy po winie - od razu wysypujemy na plamę sól, czekamy, aż wchłonie wilgoć i odkurzamy

uporczywe plamy - 2 łyżki octu mieszamy z 2 łyżkami proszku do prania i odrobiną wody, a powstałą pastę nakładamy na plamę, lekko wcierając i po wyschnięciu odkurzamy. 

Autor
Pranie i czyszczenie dywanów - na sucho czy mokro? Najlepsze domowe sposoby
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...