Dom pasywny to odpowiedź na potrzeby naszych czasów, w których coraz częściej przedmiotem publicznych i nie tylko dyskusji jest wzrost cen za energię, rosnące koszty życia w ogóle i ekologia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii domy tego rodzaju pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy i zatroszczyć się o środowisko. Czym dokładnie jest dom pasywny i co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega dom pasywny?

Zmiany w metodach budowania domów są podyktowane nie tylko trendami, ale również sytuacją ekonomiczną i ekologią. Z połączenia troski o naturalne środowisko z możliwością obniżenia kosztów ogrzewania domów powstała moda na budowanie domów pasywnych. Są to obiekty, które wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, dzięki czemu zużywają znacznie mniej energii niż klasyczne budynki. Odpowiednie ustawienie budynku, izolacja i szereg innych parametrów minimalizują zapotrzebowanie na energię nawet dziesięciokrotnie. Sama idea tworzenia właśnie takich budowli narodziła się w Niemczech i jest obwarowana restrykcyjnymi zasadami.

Warto podkreślić, że dom posiadający certyfikat pasywności nie może przekraczać 15 kWh/m2 na rok. W rezultacie właściciel domu w skali roku płaci aż dziesięć razy niższe rachunki za ogrzewanie niż właściciele klasycznych domów. Na uwagę zasługuje izolacja termiczna budynku, o której w tym wypadku myśli się już na etapie tworzenia fundamentów. Tworzy je wielka płyta betonowa o powierzchni całego domu, która jest wzmocniona prętami zbrojeniowymi i pod którą znajduje się izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna. Z kolei ściany w domu pasywnym wykonywane są najczęściej z płyt strukturalnych, drewna lub cegieł silikatowych. 

Dom pasywny a energooszczędny - różnice

Warto podkreślić podstawową regułę, a więc fakt, że każdy dom pasywny jest energooszczędny, natomiast nie każdy dom energooszczędny należy do pasywnych. Domy pasywne są budowane tak, aby wymagać znacznie mniej energii w skali roku. Dla przykładu warto podkreślić, że w przypadku domów energooszczędnych może to być nawet 70 kWh/m2 i przypomnieć, że domy pasywne nie mogą przekroczyć 15 kWh/m2. O ile w domach energooszczędnych wykorzystuje się odnawialne źródła energii, domy pasywne są budowane tak, aby można było zrezygnować z jakichkolwiek systemów grzewczych. Ich izolacja jest na tyle zaawansowana, że wewnątrz można utrzymać odpowiednią temperaturę niezależnie od czynników zewnętrznych.

Zarówno dom energooszczędny, jak i pasywny, powinien mieć przeszklenia znajdujące się od południowej strony i powinno się w nich znajdować jak najmniej podcieni, a więc balkonów czy tarasów. Każdy z tych domów w perspektywie dłuższego czasu pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale domy pasywne zapewniają właścicielom większe oszczędności. Ważna różnica polega również na tym, że domy pasywne narzucają już na początku znacznie więcej rozwiązań, które muszą zostać zastosowane, z wyborem odpowiedniej działki i ułożenia domu na czele.

Dom pasywny - wady i zalety

Domy pasywne budowane są głównie po to, aby w przyszłości zaoszczędzić na energii, i to właśnie niskie rachunki za ogrzewanie stanowią ich największą zaletę. Zużywanie minimalnej ilości energii w dobie rosnących cen będzie odczuwalne podczas uiszczania comiesięcznych opłat. Plusem obiektów tego rodzaju jest również bezpośredni wpływ na jakość powietrza w naszym otoczeniu, co wiąże się z możliwie największym ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.

Ważnym walorem tego rodzaju domów jest znacząca poprawa komfortu życia. Poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii i wymianie powietrza z odzyskiem ciepła, w domu panuje optymalny klimat. Możliwe jest również regulowanie wilgotności powietrza w domu, przez co może ono sprzyjać alergikom lub osobom borykającym się z innymi dolegliwościami.

Jeśli zaś chodzi o wady domu pasywnego, nie da się ukryć, że największą z nich jest koszt budowy obiektu. W tym wypadku droższe są nie tylko nowoczesne rozwiązania i więcej izolacji, ale i sama robocizna. Przygotowanie projektu domu pasywnego wymaga znacznie większego nakładu pracy i szczegółowych obliczeń, przez co też jest droższe. Dla wielu osób przeszkodą w tym przypadku będzie narzucanie układu pomieszczeń w wybudowanym domu tak, aby pomieszczenia użytkowe znajdowały się od strony południowej, nie wspominając o tym, że samo ułożenie domu jest podyktowane rygorystycznymi zasadami.

Ile kosztuje dom pasywny?

Decydując się na dom pasywny, należy liczyć się z tym, że koszt będzie wyższy niż w przypadku standardowych domów, ale też wyższy niż w przypadku domów energooszczędnych. Dom budowany w klasycznej technologii oddany do użytku w stanie deweloperskim kosztuje około 270 tysięcy za sto metrów kwadratowych, a dom energooszczędny mniej więcej 350 tysięcy. Cena za 100 metrów domu pasywnego wykończonego do stanu deweloperskiego to nawet 400 tysięcy złotych. Jest to cena, jaką trzeba zapłacić za nowoczesne technologie, droższą robociznę oraz więcej izolacji, natomiast różnica ta będzie zmniejszała się z każdym rokiem, dzięki oszczędzaniu na energii.

Dom pasywny - dofinansowania

Osoby decydujące się na wybudowanie domu pasywnego mogą liczyć na wsparcie finansowe, które jest przewidywane dla różnych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jeszcze kilka lat temu osoby, które zaciągnęły na budowę domu pasywnego kredyt hipoteczny, mogły liczyć nawet na 50 tysięcy złotych dofinansowania. Programy oferujące dofinansowanie pojawiają się regularnie i można z nich korzystać aż do momentu, kiedy wyczerpią się przeznaczone na ten cel środki, dlatego warto monitorować strony rządowe i tematyczne.