Skąd wzięła się i czym jest makrama?

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie spotkała się z pojęciem „makrama”. Najprawdopodobniej słowo pochodzi z języka francuskiego, gdzie „macramé” jest synonimem wyplatania i robótek ręcznych. W Polsce pod tym pojęciem kryje się nie tylko efekt finalny, ale również sam fakt i sztuka wyplatania ozdób metodą wiązania.

Dekoracje ze sznurka przywodzą na myśl misterne ozdoby, wykonywane za pomocą szydełka i włóczki, jednak makramy są znacznie prostsze w wykonaniu. Nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi i włóczek, wystarczy tylko odrobina czasu, chęci, dłonie, sznurek i znajomość podstaw techniki wyplatania makramy. 

Makrama niejedno ma imię

Fakt, że sznurkową dekorację może zrobić praktycznie każdy, jest ogromną zaletą. Za te sprzedawane w sklepach i internecie zapłacimy minimum kilkadziesiąt złotych, więc warto podjąć wyzwanie i stworzyć dekorację samodzielnie. Tak naprawdę dekoracje z wyplatanego sznurka znane są od wieków i początkowo stanowiły ozdobę niżej sytuowanych domostw.

Nie ograniczały się tylko do wykonywania dekoracji ściennych, ale również poszewek na poduszki, chodników i serwetek. Wszystko przez łatwość wykonania i brak konieczności nabycia specjalistycznych narzędzi i drogich materiałów. Z czasem rękodzielnicy udoskonalali sploty i techniki, by sięgnąć perfekcji i stworzyć swoisty majstersztyk rękodzielnictwa.

Współczesne, znane nam makramy, ozdabiają ściany we wnętrzach. To stylowe plecionki powstałe w wyniku zastosowania splotów i węzłów takich jak łańcuszkowy, spiralny, połówkowy, warkocz, czy półsztyk. Możemy zawiesić makramę jako niezależną ozdobę, w otoczeniu lustra w ramie z naturalnych materiałów lub w pobliżu rattanowego fotela. Wszystko zależy od stylu mieszkania i naszej kreatywności.

Do jakich wnętrz pasuje kwietnik makrama?

Naturalny materiał, jakim jest sznurek, przywodzi na myśl style bliskie naturze. Kwietnik makrama idealnie wpisze się więc w skandynawską przytulność, gdzie w otoczeniu drewna i jasnych barw podkreśli ciepły przyjazny design. Bardzo dobrze sprawdzi się również w różnorodnym kreatywnym wnętrzu boho i mieszkaniu utrzymanym w swojskim stylu rustykalnym. Styl vintage również bliski jest makramie, ponieważ za czasów PRL dostęp do wszelkich dekoracji był mocno ograniczony, więc panie domu własnoręcznie wykonywały ozdoby.

Czy makrama pasuje do wnętrz loftowych? Mogłoby się wydawać, że tak misterna dekoracja nie wpisze się w surowość cegły i betonu. Pozory jednak mylą. Loft wyposażony jest w elementy techniczne takie jak stal, drut, drewno, lina, metal. Naturalny sznurek w niczym im nie ustępuje, więc kwietnik makrama na ceglanej ścianie w otoczeniu industrialnego aranżu z pewnością znajdzie swoje zaszczytne miejsce.

Celem podkreślenia nawiązania do surowości natury, makramę zamiast na metalowym oczku, można zawiesić na drewnianym patyku lub stalowym drążku. A co ze stylem nowoczesnym? Mogłoby się wydawać, że kontrasty i minimalna ilość ozdób nie są dobrym tłem dla uroczej makramy. Tymczasem makrama wypleciona z czerwonego bądź czarnego sznurka stanie się pożądanym mocnym akcentem aranżu.

Z czego wykonuje się kwietnik makramę?

Do wykonania kwietnika makramy niezbędne są oczywiście sznurek i doniczka. Jeśli tworzymy prostą w formie ozdobę, będziemy potrzebować jeszcze tylko nożyczek, miarki krawieckiej i metalowego kółka. Jeśli natomiast wymarzyliśmy sobie makramę zdobioną, możemy użyć drewnianego patyka lub stalowego pręta jako elementu, na którym zawiesimy kwietnik oraz koralików, które wpleciemy pomiędzy węzły wytworzone na sznurku.

Jakiego sznurka użyć do wykonania kwietnika makramy? Obowiązuje pełna dowolność. Możemy wykorzystać naturalny sznur745SCek o jasnej barwie lub taki w odpowiadającym nam kolorze. W sklepach z materiałami handmade i do wyrobu biżuterii zakupimy także naturalny sznurek bawełniany wędliniarski (1-2 mm grubości) i sznurki woskowane (3 i 5 mm grubości).

Każdy sznurek jest dobry do wykonania makramy, pamiętajmy jednak, że z drobnego sznurka stworzymy misternie koronkową dekorację, natomiast gruby sznurek sprawia, że praca szybciej posuwa się do przodu i wzór jest grubszy. Rozpoczynając przygodę z wyplataniem makramy najlepiej zdecydować się na gruby sznurek 5 mm o plecionej, nierozplątującej się strukturze. Na sznurek skręcany zdecydujmy się, kiedy nabierzemy większej wprawy.

Prosty kwietnik makrama - jak wykonać krok po kroku?

Do wykonania prostego kwietnika sznurkowego zakupmy 12 m sznurka o grubości 5 mm oraz metalowe lub drewniane kółko o średnicy 3-5 cm. Poniżej kolejność działań.

1. Sznurek tniemy na 4 fragmenty, z których każdy powinien mieć długość 3 m.

2. Metalowe kółko zawieszamy na haczyku lub kładziemy na stole.

3. Przez kółko przekładamy sznurki, składając je na pół - uzyskujemy 8 luźno zwisających sznurków równej długości.

4. Następnie zbieramy wszystkie sznurki i wykonujemy standardowy supeł, pamiętając jednak o tym, aby znajdował się jak najbliżej kółka.

5. Dzieląc sznurki na 4 pary, robimy na każdej z par supeł w odległości równo 50 cm od kołeczka.

6. Teraz czas, aby do gry wkroczyła doniczka. Zmierzmy jej wysokość, a kolejne supły na sznurkach najlepiej wykonać w odległości 1/3 od spodu doniczki.

7. Powracamy teraz do punktu 3 i analogicznie rozkładamy wszystkie sznurki równolegle, uważając, aby się nie poplątały. Tym razem jednak supły wykonujemy na zewnętrznych sznurkach sąsiadujących par. Następnie wiążemy supeł na dwóch sznurkach pozostałych w parach. W efekcie powstaje coś na kształt siatki.

8. Doniczkę wkładamy w powstałą siatkę i tuż pod doniczką wiążemy supeł ze wszystkich zebranych w garść sznurków. Nadmiar sznurka możemy zostawić, będzie przypominał wyglądem dekoracyjny chwost. Możemy też obciąć, pozostawiając samą siatkę kwietnika. To najprostszy i najłatwiejszy w wykonaniu kwietnik.

Aby urozmaicić produkt naszego rękodzieła i stworzyć ozdobniejszy kwietnik, możemy na sznurkach pomiędzy supłami umieścić koraliki. Możemy również wzbogacić konstrukcję o większą ilość sznurków, z których upleciemy warkocze, połączone następnie supłami. Możemy również udoskonalać naszą technikę i użyć nowych, podpatrzonych w internecie węzłów. Wszystko zależy od naszej inwencji i pomysłowości. Życzymy dużo radości i powodzenia w odkrywaniu sztuki tworzenia makramowych dekoracji.

Autor
Kwietnik makrama - jak zrobić prostą dekorację DIY?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...