Czy dom kopułowy wymaga pozwolenia na budowę?

Budowa domu kopułowego nie wymaga pozwolenia, ale pod warunkiem, że powierzchnia budowy nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Przymierzając się do budowy domu kopułowego przewyższającego tą wartość należy przede wszystkim wystąpić o pozwolenie do urzędu gminy, który tak de facto decyduje o tym, co na danej działce można wybudować. Koniecznością będzie sprawdzenie zapisów prawa lokalnego. Wiąże się to równocześnie ze sprawdzeniem warunków zabudowy oraz ustawy o planowaniu przestrzennym.

Niestety tego rodzaju konstrukcje do niedawna wzbudzały poważne kontrowersje i dlatego wizjonerzy i osoby marzące o nietypowym domu spotykały się z pewnego rodzaju oporem. Sytuacja jednak uległa w ostatnich latach diametralnej zmianie, dlatego zgody tego typu coraz częściej są rozpatrywane pozytywnie.

Dom kopułowy - wady i zalety

Niezaprzeczalną zaletą domów kopułowych jest stosunkowo niski koszt budowy oraz fakt, że tego typu konstrukcje powstają znacznie szybciej niż standardowe domy. Niektóre projekty mają szansę na realizację w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Nieco bardziej skomplikowane wymagają kilku miesięcy, aczkolwiek wszystko zależne jest od zastosowanego materiału.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na trwałość konstrukcji. Charakterystyczny kształt powoduje, że dom w kształcie kopuły jest o wiele bardziej uodporniony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Lepiej radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie można pominąć także kwestii energooszczędnych.

Kopułowe domy zaliczane są do rozwiązań w budownictwie, które z pewnością przypadną do gustu osobom skupiającym się na rozwiązaniach ekonomicznych. Konstrukcja znacznie dłużej utrzymuje ciepło i jednocześnie jest łatwiejsza do ogrzania w sezonie zimowym. Istnieją również teorie potwierdzane przez mieszkańców takich konstrukcji, że dom w takim stylu pozytywnie nastraja i stwarza atmosferę niezwykłej przytulności.

Wadą domów kopułowych może być fakt, że w Polsce tego typu domy w dalszym ciągu stanowią pewnego rodzaju nowość i tym samym wyzwanie dla architektów. Wciąż brakuje ekspertów, którzy pewną ręką podejmują się tego rodzaju wyzwań, aczkolwiek sytuacja powoli zaczyna się zmieniać.

Problemem może być również aranżacja wnętrza, które zupełnie odbiega od tych standardowych, do których przywykła branża meblarska. Prawdą jest, że tego typu domy są mało ustawne. Brak w nich prostopadłych linii, a ściany są zaokrąglone. Taki stan rzeczy powoduje, że czasami nie sposób urządzić wnętrza według własnej wizji bez zamawiania mebli na wymiar.

Dom kopułowy - ceny

Ceny domów kopułowych zależą przede wszystkim od zastosowanego do realizacji materiału. Dosyć popularnym rozwiązaniem są domy kopułowe konstruowane ze styropianu , który następnie pokrywany jest niezbyt grubą warstwą zbrojonego betonu. Bardzo chętnie sięga się również po jakościowo dobre drewno, z którego tworzy się coś na wzór szkieletu składającego się z mniejszych trójkątów. Zdarzają się również kopuły wykonywane z betonu czy pospolitej cegły.

Ze względu na szybujące w górę materiały budowlane cena domu kopułowego może ulegać zmianom. Szacuje się, że dom oscylujący wokół 35 m2 będzie wiązał się z kosztem 120 tysięcy. Jednak również w tym wypadku należy uwzględniać zastosowane technologie oraz materiały. Koszt niewielkiego domu monolitycznego wynosi ok. 50 tysięcy.

Jak zaaranżować wnętrze w domu kopułowym?

Największe wyzwania Z całą pewnością domy kopułowe mogą robić wrażenie. Nietuzinkowy kształt i często piękne wykonanie sprawiają, że nie sposób od nich oderwać wzroku. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że kopuła może być nie lada wyzwaniem na etapie aranżowania wnętrza. Nie mamy do czynienia z łatwą do zagospodarowania przestrzenią. Wręcz przeciwnie. Zaokrąglone ściany są zaprzeczeniem tego, co proponują najnowocześniejsze firmy meblarskie.

Trzeba wobec tego pogodzić się z faktem, że wiele elementów wyposażenia domu będzie musiało powstać na specjalne zamówienie. O ile umieszczenie łóżka nie musi nastręczać większych problemów, o tyle wkomponowanie prostokątnej szafy o większych gabarytach może nieco przypominać legendarne perypetie czechosłowackich "Sąsiadów". W takich wypadkach znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług ekspertów, którzy wraz z nami wykonają projekt zagospodarowania przestrzeni, a następnie zajmą się realizacją.

Biorąc pod uwagę jednak fakt, że koszt budowy jest znacznie niższy niż w przypadku budowy standardowego domu, meble na zamówienie będące inwestycją na lata nie powinny być zbytnim problemem.

Zdjęcie otwierające artykuł: Dome of Visions 3.0, proj. Atelier Kristoffer Tejlgaard, fot. Kristoffer Tejlgaard, Helle Arensbak, Jonathan Bisagni