Czym charakteryzują się okna drewniane?

W odróżnieniu od okien plastikowych, okna drewniane zewnętrzne stanowią nieco bardziej kłopotliwe rozwiązanie. Kłopotliwe to być może za duże słowo, jednak aby cieszyć się ich walorami, niezbędna jest odpowiednia dbałość i pielęgnacja. Drewno jako surowiec naturalny zachowuje się we właściwy sobie sposób. Jest czułe na działanie warunków atmosferycznych, skoki temperatur czy też promieniowanie słoneczne. Dlatego jedną z niezbędnych czynności utrzymania drewnianych okien w dobrej kondycji jest ich regularne czyszczenie.

Czyszczenie ramy około 2,3 razy w roku powinno zdecydowanie wystarczyć. Najlepiej zrobić to miękką ściereczką, aby nie uszkodzić lakieru stosując niewłaściwe środki chemiczne. Okna drewniane najczęściej wybierane są przez osoby, dla których niezmiernie ważna jest estetyka oraz zaangażowanie w konserwację. Nie od dziś wiadomo, że okna z drewna idealnie dopasowują się niemal do każdego rodzaju domu, a także ich wnętrz. Oczywiście są też najczęstszym wyborem inwestorów pragnących żyć w zgodzie z naturą i będących miłośnikami materiałów naturalnych i ekologii.

Drewniane okna są także niemałą ozdobą budownictwa klasycznego oraz tradycyjnego, a przecież style te tak chętnie wracają dziś do łask. Dużą zaletą okien drewnianych jest poczucie ciepła, które za sobą niosą. Sprawiają wrażenie bliższych od tych z tworzywa sztucznego. Nadają swoistego charakteru każdemu pomieszczeniu. Wadą są niestety ich koszty, będące często dużo wyższe niż te związane z zamontowaniem okien PCV. Ale o wadach i zaletach będzie mowa nieco później. 

Ile kosztują okna drewniane?  

Jak każdy inny materiał budowlany, niestety również cena okien zdecydowanie wzrosła w ostatnim czasie. Na ceną ma również wpływ fakt, iż okna te produkowane są często pod konkretny wymiar i zamówienia. Sama cena okna uzależniona jest od kilku zasadniczych parametrów w skład których wchodzi:

 • rodzaj zastosowanych komponentów,
 • akcesoria,
 • rozmiar.

Świetnym rozwiązaniem są dostępne w sieci specjalnie przygotowane kalkulatory dzięki którym z łatwością możemy obliczyć całkowity koszt okien wraz z transportem i często również z ich montażem. Jeśli chodzi o najpopularniejsze okna w najczęściej wybieranych rozmiarach, ich ceny przedstawiają się następująco. Za okno jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne o wymiarach 1435x565 zapłacimy około 650 zł. Dla porównania takie samo okno z profilu PCV to już o wiele niższy koszt bo około 420 zł. Okno szersze o tej samej wysokości czyli 1435x865 to wydatek 840 zł. Do wyboru mamy także okna dwuskrzydłowe rozwierno-uchylne o rozmiarze 1435x1165 za około 1050 zł, natomiast o wymiarze 1435x1465 to już koszt około 1300 zł. 

Jak widać ceny okien drewnianych nie należą na najniższych jednak dla miłośników tradycyjnych rozwiązań i dla tych ceniących sobie wygląd i estetykę, ceny te niekoniecznie muszą odstraszać.   

Wady i zalety okien drewnianych  

Decyzja o zakupie i montażu okien drewnianych to najczęściej przemyślana decyzja. Zapewne każdy kto decyduje się na taki wybór zna wady i zalety tego rozwiązania. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę czyli jakie są wady i zalety okien drewnianych? Do zalet należy zaliczyć:

 • ogromny wybór modeli i wzorów,
 • zwiekszenie statusu nieruchomości,
 • stosunkowo niski współczynnik przenikalności cieplnej,
 • świetne parametry akustyczne,
 • łatwa konserwacja i naprawa,
 • trwałość.

Natomiast wady to m.in:

 • częsta, okresowa konserwacja,
 • zdecydowanie wyższy koszt niż np. okien PCV,
 • potrzeba odpowiedniego zabezpieczenia w przypadku nadmiernego kontaktu z wilgocią.

Jak uszczelnić okna drewniane?  

Nieszczelne okna są często powodem strat ciepła a przez to zbyt dużej przenikalności chłodu z zewnątrz. Nie dość, że będzie to przyczyna większych wydatków na ogrzewanie, co również w domu będzie po prostu chłodniej. Aby skutecznie zabezpieczyć okna drewniane przed utratą szczelności należy regularnie korygować ubytki powstałe w nich, czyli dziury, szpary i szczeliny za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu silikonów i kitów.

Do wyboru jest także specjalna masa uszczelniająca, za pomocą której uszczelnia się nieszczelności występujące najczęściej pomiędzy ramą okna a szybą. Innymi, często spotykanymi rozwiązaniami stosowanymi przy uszczelnianiu okien drewnianych są taśmy samoprzylepne oraz uszczelki. Warto pamiętać żeby przed dokonaniem wszelkich czynności uszczelniających, skutecznie oczyścić okno oraz odtłuścić je. W przeciwnym razie naprawa może nie przynieść pożądanych skutków.

Jak przeprowadzić renowacje okien drewnianych krok po kroku? 

Po pierwsze niezbędne jest dokładne oczyszczenie ich powierzchni oraz usunięcie uszkodzonych elementów ich okucia. Po drugie ważne jest aby skutecznie usunąć star lakier za pomocą skrobaka bądź papieru ściernego. Po trzecie dokładnie oszlifować ramę nadając jej odpowiednią gładkość. Po czwarte usunąć zalegający pył. Po piąte usunąć zalegający kit lub masę uszczelniającą. Kolejne dwa kroki to montaż nowych elementów okucia oraz pomalowanie ram. Jak widać renowacja okien to nic trudnego. Wystarczy jedynie odrobina chęci!