Panele ścienne w aranżacjach - czym są?

Ozdobne panele ścienne są płytami, najczęściej o znacznych rozmiarach, których przeznaczeniem jest montaż na ścianach. Płyty takie nie wymagają obróbki przed użyciem - są w pełni przygotowane do montażu w domowych warunkach. Poszczególne elementy dostępne są w pakietach do pokrycia 2-3 m2. By właściwie dopasować panele ścienne, można je odpowiednio dociąć lub połączyć, w zależności od potrzeb i uznania.

Panele ścienne stanowią szeroką grupę pokryć ścian. Można zdecydować się na płyty z tworzyw sztucznych, takich jak PCV, jak również na produkty bardziej ekologiczne, wykonane z łupków, cegieł czy włókien pochodzenia roślinnego. Niezależnie od tego, na jaki materiał się postawi, w każdym przypadku zakupu paneli można liczyć na szybką i łatwą w montażu zmianę wystroju wnętrza.

Panele ścienne - zalety

Wybór odpowiednich rozwiązań aranżacyjnych zazwyczaj nie jest łatwy, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość akcesoriów i obecnych aktualnie stylów. Jednak panele ścienne silnie wyróżniają się na tle innych rozwiązań dekoratorskich swoimi wyjątkowymi cechami. Przede wszystkim, ich montaż jest szybki i łatwy do wykonania w domowych warunkach. Forma płyt pozwala na pokrycie w krótkim czasie dużych powierzchni, co sprzyja łatwemu odświeżeniu wystroju wnętrza. Oprócz walorów wizualnych panele ścienne poprawiają akustykę. Ich właściwości tłumiące dźwięki sprawiają, że panele stanowią doskonały wybór dla osób ceniących sobie ciszę i spokój.

Panele ścienne - inspiracja dla wnętrza w stylu loft

Wnętrza loftowe od wielu sezonów nie wychodzą z mody. Ich industrialny charakter, prostota w aranżacji, a także możliwość łatwej i szybkiej personalizacji sprawiają, że są częstym wyborem dla nowoczesnych mieszkań i przestrzeni użytkowych. Ponadto meble w stylu loft są łatwo dostępne, a sam styl nie wymaga doboru wielu dodatków, by był urozmaicony i kompletny. Jak zatem wykorzystać panele ścienne w aranżacji loftowej?

Styl loft to przede wszystkim drewno, beton, cegła i emaliowane metale. Klasyczne loftowe aranżacje posiadają kolorystykę ograniczoną do barw natury - czerni, bieli, szarości i brązów. Takie założenia dekoratorskie dają wszechstronny wachlarz możliwości zastosowania paneli ściennych. Doskonałym rozwiązaniem wzbogacającym aranżację loft jest zastosowanie paneli imitujących cegłę. Dostępne na rynku płyty mogą sprostać wielu wymaganiom, ponieważ dostępne są ich różne odcienie i wykończenia. Innym efektem doskonałym dla tego stylu jest efekt kamienia, który dzięki prostej, surowej formie idealnie wpasuje się w industrialne wnętrze.

Panele ścienne - nieoczywiste rozwiązania dla wnętrz glamour

Pomieszczenia utrzymane w stylistyce glamour są bardzo kobiece, eleganckie i łatwe do uzupełnienia dodatkami oraz wykończeniem ścian. Styl glamour doskonale komponuje się z  bielą, imitacjami kamieni naturalnych, połyskliwymi wykończeniami, a także lśniącymi dodatkami i aksamitnymi obiciami. By nadać wnętrzom bardziej wyszukanego i mniej oczywistego wyrazu, warto zastosować w nich panele ścienne w odcieniu ścian, ale z wyrazistą i nierówną teksturą niejednolicie załamującą światło. Płyty takie mogą mieć strukturalny wzór lub udawać szorstki kamień. Jedno jest pewne - będą wzbudzać zachwyt i przykuwać wzrok.

Panele ścienne - doskonały dodatek do wnętrz portugalskich

Styl portugalski, kojarzący się z latem i nadmorskimi wakacjami, obejmuje stonowaną kolorystykę sprawdzającą się dla wielu mieszkań - odcienie bieli i błękitów, a także beżu i szarości. Klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie dużych okien oraz naturalnych materiałów - drewna, metali i kamieni. Styl portugalski doskonale współgra z dekoracjami ściennymi, takimi jak obrazy czy makramy lub płytki azulejo.

By podkreślić proste piękno jasnych, portugalskich wnętrz, warto zastosować panele ścienne jednolicie białe, które pozwolą na wprowadzenie nowych faktur i wzorów, nie przytłaczając zarazem przestrzeni. Można zdecydować się na imitację kamieni, a także cegieł. Ciekawym wyborem będzie także ściana z geometrycznym wzorem strukturalnym lub udającym płytki.