Dobrze wybrany grzejnik łazienkowy musi być nie tylko ładny i pasujący do wnętrza, ale również mieć odpowiednią moc. Przeczytaj, jak ją policzyć i jak czytać oznaczenia na grzejnikach.

Po pierwsze jeżeli korzystamy z usługi instalatora, to najlepiej gdy to on zrobi obliczenia, zanim pójdziemy na zakupy.

Grzejnik wodny Monte Carlo Kalmar Grzejnik Trame Kalmar moc grzejnika Aluminiowy grzejnik Bryce Vasco
Grzejnik wodny Monte Carlo, dostępny w wersji pionowej lub poziomej, chromowany, dodatkowo są dostępne drewniane półki i wieszaki, wys. 1700 mm, szer. 375 mm, Tubes, KALMAR, od 9800 zł Trame to grzejnik wykonany z wygiętych stalowych rurek o średnicy 14, 20, 28 mm, co daje efekt plecionki, oferowany w wersji wodnej i wodno-elektrycznej, wys. od 1000 mm, szer. od 300 mm, Tubes, KALMAR, od 3826 zł Aluminiowy grzejnik Bryce z płytą mającą fakturę głębokich rowków, boczne ścianki są gładkie, dodatkowy reling, wys. 1600 mm, szer. 409 mm, VASCO, od ok. 3900 zł

Można jednak samemu szacunkowo określić potrzebną moc grzejnika. Aby utrzymać w łazience temperaturę około 24°C (optymalna, by nie było nam zimno, gdy wyjdziemy spod prysznica czy z wanny), w domach dobrze ocieplonych trzeba dostarczyć od 100 do 130 W ciepła na metr kwadratowy powierzchni.

Jak więc łatwo policzyć, w 5-metrowej łazience powinien zostać zamontowany grzejnik o mocy ok. 500-600 W.

Moc grzejnika 75/65/20 °C - co to oznacza?

Moc grzejnika podaje się dla parametrów standardowych, czyli 75/65/20 °C.

  • 75 °C to temperatura wody wpływającej do grzejnika,
  • 65 °C to temperatura wody wypływającej z grzejnika,
  • 20 °C temperatura powietrza w pomieszczeniu.

By w pełni wykorzystać moc grzejnika, stajmy się korzystać z niego jako z suszarki, a nie wieszaka na ręczniki. Jeżeli urządzenie będzie wciąż zasłonięte grubymi tkaninami, obniży się jego wydajność.