Dziś grzejniki, oprócz ogrzewania pomieszczeń, mogą pełnić dodatkowe funkcje, np. półki, wieszaka, lustra, ławki, a nawet... obrazu! Zresztą, grzejniki dekoracyjne nierzadko stanowią główną ozdobę wnętrza.

Aby w domu było ciepło nawet w siarczyste mrozy, trzeba odpowiednio dobrać moc grzejników do wielkości pomieszczenia, ale także prawidłowo je umiejscowić. Ponieważ największe straty ciepła są przy oknach, pod nimi właśnie zwykle montuje się grzejniki. Dzięki cyrkulacji powietrza i tzw. konwekcji ciepło powędruje do góry, zmiesza z chłodniejszym powietrzem i rozejdzie równomiernie po pomieszczeniu.

Bardzo niski grzejnik VASCO minis Freedom to seria grzejników stojących - Jaga
Bardzo niski grzejnik VASCO minis - wysokość całkowita 365 mm. Nóżki lakierowane w kolorze grzejnika. Idealnie sprawdza się przy niskich parapetach oraz przy oszklonych ścianach. VASCO, od 1236 zł netto Freedom to seria grzejników stojących oferowanych w wersji Micro oraz Clima. Mogą zarówno grzać, jak i chłodzić! Ma dodatek możemy dowolnie wybrać kolorystykę obudowy. JAGA, od 4100 zł

Sprawność sprawnością, ale przy wyborze grzejnika ważny jest także aspekt wizualny. Współczesny ideał to połączenie efektywności i designu. Producenci zapewniają ogromny wybór grzejników w różnych kształtach i kolorach. Są też rozwiązania specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych pomieszczeń (np. grzejniki łazienkowe) lub rozwiązań aranżacyjnych (duże okna do samej podłogi).

Grzejnik dostosowany do potrzeb

Nie musimy martwić się brakiem miejsca, bowiem grzejniki występują w wielu rozmiarach, w wersjach pionowych i poziomych. Wielu producentów oferuje też możliwość wykonania grzejnika pod wymiar.

Jeśli chodzi o materiał, z którego produkuje się grzejniki, zazwyczaj są stalowe, ale można spotkać też modele z elementami z betonu, kamienia naturalnego czy lustra.

Grzejnik Fedon - Kermi Carre CR-O to grzejnik stalowy
Klasyczny i elegancki grzejnik Zehnder Excelsior ma płasko-owalne profile dające wrażenie przejrzystości i lekkości. Dostępny w szerokiej palecie modeli, w wersji 1- i 2-warstwowej oraz jako ścianka działowa lub barierka. Grzejnik można zamówić w ponad 50 kolorach. ZEHNDER, cena u producenta Grzejnik Fedon jest funkcjonalny dzięki szczelinie umieszczonej po lewej lub prawej stronie, na której można zamontować np. lustro, lampkę, półkę, wieszak na ręczniki lub haczyk. Akcesoria mogą być umieszczane na dowolnej wysokości. KERMI, od 2269 zł netto
Carre CR-O to grzejnik stalowy z kwadratowych rurek ułożonych w regularną płaszczyznę. Dobrze integruje się z nowoczesnymi i stylowymi wnętrzami. Może być uzupełniony takimi akcesoriami jak chromowany wieszak i poręcz. VASCO, od 3044 zł netto

Grzejnik dekoracją salonu

Zwykle kaloryfer - jako wątpliwą ozdobę - staraliśmy się sprytnie ukryć przed wzrokiem. Wiele nowoczesnych grzejników umiejętność maskowania się opanowało do perfekcji. Idealnie gładkie płaszczyzny są niemal niewidoczne na tle ściany, grzejniki kanałowe kryją się pod podłogą, są też takie, które ukrywają się, udając coś innego, np. grafikę dekoracyjną, płaskorzeźbę czy... ławkę. Nikt więc już nie wątpi, że grzejnik - nawet taki, który z daleka widać, że jest grzejnikiem - może być dekoracją salonu.

Choć na rynku dostępne są grzejniki w szerokiej palecie kolorów i wzorów, najczęściej decydujemy się na klasyczną i elegancką biel lub czerń. Chociaż efektowny grzejnik w intensywnym, kontrastującym z resztą wystroju kolorze też może być ciekawym akcentem. Ci, którzy obawiają się tak radykalnych rozwiązań, wybiorą raczej model z wymiennym panelem z dekoracyjną grafiką. 

Grzejnik Heatwave ma formę ściennego ornamentu Kalmar Unica to grzejnik i obraz w jednym Grzejnik dekoracyjny Runtal Splash
Grzejnik Heatwave ma formę ściennego ornamentu. System modułowy pozwala na łączenie do 6 elementów wykonanych ze specjalnego rodzaju betonu. Możliwość zawieszenia na ścianie w dowolnym ułożeniu. W podstawowej wersji dostępny w kolorze jasnoszarym matowym oraz czarnym matowym, można zamówić także w innym kolorze z palety RAL. JAGA, od 7500 zł Kalmar Unica to grzejnik i obraz w jednym. Dekoracyjny panel grzewczy wykończony grafiką bądź zdjęciem. W wyborze w jednej z trzech wersji: fotografii podstawowej, ze zdjęciem dostarczonym przez klienta, bądź w wersji ekskluzywnej ze zdjęciem autorstwa wybitnych fotografów. Dostępny w wersji prostokąta pionowego, poziomego i kwadratu. KALMAR, cena od 2745 zł netto Grzejnik dekoracyjny Runtal Splash to dzieło sztuki zawieszone na ścianie. Ozdobny panel jest wykonany z materiału CorianDuPont. Znakomicie prezentuje się na gładkim tle ściany w eleganckim salonie, jak i w łazience. TECHNIKA DESIGN, 12 000 zł

Często wybieranymi modelami grzejników są płaskie, ascetyczne płyty, które idealnie wtapiają się w tło. Jednak to zaledwie jedna z setek możliwości. Ażurowy grzejnik dekoracyjny można na przykład zamontować pomiędzy kuchnią a salonem, by oddzielić te dwie strefy, nie ograniczając przy tym dostępu światła.

We wnętrzach z dużymi oknami do samej ziemi najlepszym rozwiązaniem będą grzejniki kanałowe. Zamontowane w podłodze nie utrudniają dostępu do okien ani nie będą ich zasłaniać. Jedynym widocznym elementem jest przykrywająca grzejnik kratka, która może być wykonana z materiału dopasowanego do koloru i rodzaju podłogi. Oczywiście przy sprzątaniu kratkę można łatwo zdjąć, więc czyszczenie wnętrza kanału nie sprawia kłopotu. W niektórych grzejnikach kanałowych można odwrócić bieg, aby latem chłodzić wnętrze za pomocą tej samej instalacji.

Delta Column Bench to połączenie grzejnika i ławki. Konwektory podłogowe Ascotherm eco
Delta Column Bench to połączenie grzejnika i ławki. Blat np. z drewna lub marmuru, stanowi dodatkowy element wystroju. Do wyboru w kolorach z palety RAL. Grzejniki mogą mieć różne wymiary, łatwo więc dopasować do wnętrza. PURMO, od 3312 do 6479 zł netto Konwektory podłogowe Ascotherm eco to połączenie estetyki i użyteczności. W zależności od potrzeb grzeją, wietrzą i chłodzą. To dobre rozwiązanie przy szklanych ścianach i dużych przeszklonych drzwiach, KERMI, wycena indywidualna

Innym ciekawym rozwiązaniem są grzejniki konwektorowe stojące, montowane do podłogi. Sprawiają wrażenie, jakby stały na nóżkach, dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Można je łatwo wkomponować w aranżację wnętrza.

Wielofunkcyjne grzejniki w przedpokoju

W przedpokoju zwykle liczy się każdy centymetr przestrzeni, więc dobrą opcją będzie zamontowanie grzejnika, który oprócz grzania spełni też inną funkcję, np. posłuży nam jako wieszak czy lustro.

Grzejnik Leo Adhoc w formie półki Mirror Adhoc to grzejnik w formie dużego lustra
Grzejnik Leo Adhoc w formie półki. Wykończenie ze stali nierdzewnej lub w kolorach z palety RAL. Można zamontować do niego  grzałkę elektryczną do suszenia ręczników poza sezonem grzewczym. KALMAR, od 3400 zł netto Mirror Adhoc to grzejnik w formie dużego lustra z ramą stanowiącą element grzewczy. Montowany na podłodze, górną krawędzią opiera się o ścianę. Łączy funkcję dużego lustra i pokaźnej mocy grzejnika.  KALMAR, od 13 400 zł netto

Wygodny może okazać się też grzejnik w formie ławeczki lub półki. Gdy liczne drzwi prowadzące do pozostałych pomieszczeń nie pozostawiają wiele miejsca na grzejnik, idealnie sprawdzi się wąski i wysoki model.

Do łazienki - nie tylko drabinki

Grzejniki dekoracyjne jako pierwsze pojawiły się w łazienkach. Najpopularniejsze są grzejniki drabinkowe ale coraz częściej funkcję wieszaka zyskują płaskie, płytowe grzejniki, wyposażone w dodatkowe akcesoria typu reling. 

Aluminiowy grzejnik Beams Grzejniki dekoracyjne Triga
Aluminiowy grzejnik Beams zbudowany z  profili o prostej konstrukcji, z ukrytym systemem mocowania. Grzejnik łatwo zmienić z salonowego w kuchenny czy łazienkowy - wystarczy zamontować relingi na ręczniki. VASCO, cena od 2233 netto Grzejniki dekoracyjne Triga są dostępne w wersji z lustrem, można przymocować do nich drewniane półki oraz wieszaki. TERMA, grzejnik od 1385 zł netto, wieszak - 110 zł netto

Producenci ułatwiają nam wieszanie na grzejnikach ubrań czy ręczników, jednocześnie projektując wymyślne, designerskie kształty. Obecnie bez problemu znajdziemy grzejnik, który wyróżnia się ciekawym i eleganckim kształtem, z dodatkową półką czy wieszakami.