Kupując drzwi drewniane lub z płyt, mamy do wyboru modele płaskie, frezowane, ażurowe lub tłoczone. Sprawdź, jak dobrać drzwi wewnętrzne do stylu wnętrza.

Osoby preferujące proste formy wybierają modele płaskie. Takie drzwi idealnie pasują do wnętrz minimalistycznych. Bardziej ozdobną wersją są drzwi frezowane, czyli ozdobione dekoracyjnymi rowkami.

W pomieszczeniach bez okna (np. łazienka) bądź słabiej oświetlonych światłem dziennym dobrze zdają egzamin drzwi z przeszkleniami. Mają większe lub mniejsze płaszczyzny przygotowane do wstawienia szyb przezroczystych, mlecznych czy wręcz białych.

Drzwi Płaskie z systemem Rondo Interdoor Drzwi pełne Classic malowane Pol-Skone Drzwi Rio laminowane Classen
Drzwi Płaskie z systemem Rondo, dzięki któremu skrzydło można otwierać w obie strony po kątem 90 stopni, okleina w kolorze orzech nuksa, INTERDOOR, nowość Drzwi pełne Classic malowane, w wielu kolorach do wyboru, POL-SKONE, od ok. 220 zł Drzwi Rio laminowane, białe, ze wstawkami dekorów akacja, cadr lub jesion grafitowy, CLASSEN, 690 zł

Kolejną grupę stanowią drzwi tłoczone. To jedne z najpopularniejszych modeli. Ich klasyczny wygląd sprawia, iż chętnie są wybierane do wnętrz w stylu tradycyjnym. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i, podobnie jak drzwi płaskie, występują w wersji pełnej lub z przeszkleniem.

Drzwi pełne, czyli z litego drewna, płyt MDF lub wiórowych mają lepsze właściwości dźwiękochłonne, zwykle więc wybiera się je do pokoi dzieci, gabinetów, ewentualnie sypialni. Modele z przeszkleniami pomagają doświetlić pomieszczenia, a więc np. ciemny przedpokój lub klatkę schodową. Małe okienka z nieprzezroczystego szkła przydają się również w łazienkach i toaletach - nie odbierają intymności, a jednocześnie doświetlają i "informują", czy pomieszczenie jest wolne.

Drzwi wewnętrzne Richelieu Invado Pełne drzwi w okleinie Glossa Interdoor
Drzwi wewnętrzne Richelieu, częściowo przeszklone, skrzydła dostępne w 15 kolorach oklein i trzech rodzajach przeszkleń, INVADO, od ok. 900 zł Pełne drzwi w okleinie Glossa, wysoki połysk, do wyboru 6 kolorów, INTERDOOR,od ok. 1650 zł

Dobre wsparcie, czyli konstrukcja drzwi wewnętrznych

Konstrukcja większości drzwi wewnętrznych dostępnych na rynku jest podobna. Rama, czyli element stabilizujący skrzydło, jest wykonana najczęściej z klejonki drzewa iglastego lub lepszego jakościowo drzewa egzotycznego. Jakość zastosowanego materiału wpływa na odporność drzwi na wypaczenia. Ramę wzmacnia i stabilizuje wypełnienie skrzydła, czyli zwykle tzw. "plaster miodu", płyta wiórowo-otworowa lub konstrukcja wielowarstwowa, która jest połączeniem drewna, sklejki i płyty wiórowej.

Rama wraz z wypełnieniem jest oklejona dwustronnie płytą HDF lub płytą MDF, które są odporne na ścieranie oraz uderzenia, a co za tym idzie decydują o wytrzymałości drzwi i odpowiadają za ich ładny wygląd przez wiele lat. Na rynku są dostępne także drzwi wykonane z pełnego MDF-u, które mają opinię najtrwalszych.

Model Dynamik 2 skrzydło drewniane lakierowane Dana Drzwi wewnętrzne Portos Invado
Model Dynamik 2 skrzydło drewniane lakierowane, z intarsją z drewna jabłoni indyjskiej, DANA, 1790 zł Drzwi wewnętrzne Portos, czyli klasyczny model - fornirowany, przeszklony, ze szprosami, INVADO, od ok. 1050 zł

Drzwi wewnętrzne na miarę

Najważniejsze jest dokładne wymierzenie otworu drzwiowego i wybór odpowiedniej szerokości skrzydła. Standardowe drzwi dostępne są w kilku rozmiarach: 70, 80, 90 i 100 cm. Jeżeli potrzebujemy szerszego przejścia, wybierzmy dwuskrzydłowe, które mogą mieć 120, 140 lub 160 cm. Drzwi dwuskrzydłowe są bardziej reprezentacyjne i wygodne w komunikacji (mogą się w nich minąć dwie osoby), poleca się je więc przede wszystkim do salonów. Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi zwykle 205 cm.