Skąd przyszedł do nas styl industrialny?
Początki stylu industrialnego sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Stany Zjednoczone dotknęła recesja. Wskutek zubożenia społeczeństwa powstało wiele pustych przestrzeni przemysłowych, które po latach zostały docenione przez projektantów i architektów. W Polsce moda na styl industrialny na dobre rozgościła się kilka lat temu.
Miejska infrastruktura w postaci restauracji, barów i klubokawiarni niemalże w 90% była zaprojektowana w duchu surowości stylu industrialnego. Tak zaprojektowane przestrzenie zachęciły do zmian w swoich mieszkaniach przede wszystkim ludzi młodych, otwartych i elastycznych. Dziś śmiało można powiedzieć, że to na chwilę obecną ulubiony styl Polaków!
Styl industrialny, a podłoga - co jest największym problemem?
We wnętrzach industrialnych często dominują ciemne odcienie szarości, czerń, betonowe ściany, metalowe meble, a także naturalne, niewykończone drewno. Urządzając wnętrze w tej stylistyce nie jeden z nas przegląda tony magazynów wnętrzarskich, pinów na Pintereście i zdjęć na Instagramie. Okazuje się, że w wielu przypadkach głównym dylematem w urządzaniu tego typu wnętrza jest odcień podłogi.
Jaka podłoga do stylu industrialnego?
Czy powinniśmy utrzymać jednolitą aranżację w chłodnych barwach, czy przełamać surowy projekt ciepłym drewnem? Na ostateczną decyzję wpływa wiele czynników jak dobór mebli, ilość światła w pomieszczeniu, wysokość sufitu oraz osobiste preferencje mieszkańców.
Dębowa podłoga w industrialnym wnętrzu - klasyka zawsze w cenie
Wybór klasycznych, dębowych desek w ciepłej tonacji zapewni nam modne wnętrze na lata. Industrialna przestrzeń zyska też odrobinę przytulności. Podłoga w tym odcieniu daje wiele możliwości aranżacyjnych i świetnie komponuje się z betonowym wykończeniem ścian.
Szara podłoga - jeden odcień, wiele aranżacji
Bielone deski są znakomitym rozwiązaniem do aranżacji w stylu industrialnym. Dzięki jasnej podłodze bez obaw możemy pokusić się o antracytowe ściany i czarne detale. Wbrew powszechnej opinii, jasna podłoga jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości - nie widać na niej opadającego kurzu. Jasnoszare deski to dobre rozwiązanie na lata, gdy moda na surowe wnętrza przeminie - z łatwością możemy wykorzystać istniejącą podłogę do aranżacji w stylu skandynawskim, rustykalnym czy glamour.
Ciemna podłoga dla zdecydowanych
Ciemna podłoga to rozwiązanie najczęściej wybierane do industrialnych wnętrz. Nie da się ukryć, że wraz z ceglanymi ścianami i surowym umeblowaniem tworzy spójną całość. Ciemne barwy nadadzą też wnętrzu elegancji, charakteru i szyku. Wybierając ciemną podłogę warto zadbać o dobre oświetlenie wnętrza i kilka jasnych akcentów.