Drzwi wewnętrzne muszą przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli izolować pomieszczenia. Jednak są również pierwszym "meblem", jaki wybieramy wykańczając mieszkanie. Kiedy mamy już za sobą etap wybierania podłogi, zastanawiamy się nad tym, jakie drzwi do niej dobrać.

Nie ma na to jednej słusznej koncepcji. Aczkolwiek jedno jest pewne - drzwi powinny być w takim kolorze, który powtórzy się na jednym chociaż elemencie wyposażenia mieszkania - np. na posadzce, meblach, na ramach okien. Wygląd drzwi wewnętrznych, ich kolor, wzór, wykończenie w dużej mierze zależy od materiału z jakiego skrzydło zostało wykonane.

Ramowe drzwi Verso w wykończeniu biała sosna znakomicie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych i skandynawskich. DRE

Z jakiego materiału wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi drewniane

Drzwi drewniane mogą być fabrycznie bejcowane albo pomalowane lakierami transparentnymi (zmieniającymi kolor drewna, ale zachowującymi jego rysunek) albo farbami kryjącymi.

Drewno to zazwyczaj klejona warstwowo sosna, dąb, buk, mahoń. Takie drzwi mają niepowtarzalny wygląd, wynikający ze szlachetnego materiału, z jakiego są wykonane. Dzięki warstwowej budowie nie wypaczają się, możne je odnawiać. Powierzchnia skrzydła może być lakierowana, malowana albo pokrywana fornirem szlachetniejszego gatunku (np. drzwi sosnowe mogą być fornirowane mahoniem).

Drzwi okleinowane

Zaraz obok drzwi drewnianych najpopularniejsze są modele okleinowane, wyglądem przypominające drewno. Wzory oklein decydują o dekoracyjności drzwi. Możemy wybierać spośród niemal wszystkich rodzajów drewna. Wybór konkretnego wzoru i koloru uzależniony jest od indywidualnych preferencji kupującego. Im bardziej wzór okleiny zbliżony jest do wyglądu naturalnego drewna, tym ciekawiej wyglądają drzwi. Niestety laminat z czasem może lekko zmienić odcień. Jest on także odporny na uszkodzenia, niestety, zniszczonego nie da się naprawić.

Drzwi pokryte fornirem

Fornir to cienkie płaty drewna, które nadają drzwiom z płyt szlachetny wygląd. Modele wykończone fornirem mogą być zabezpieczone bezbarwnym lakierem, który uodporni je na zarysowania, działanie światła i środków chemicznych.

Drzwi z płyt HDF i MDF

Tańszym materiałem drzwiowym są płyty drewnopochodne, najczęściej MDF i bardzo twardy HDF, ale również płyty wiórowe i pilśniowe. Gęstość płyt HDF jest większa niż surowego drewna, są więc od niego odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, jak zadrapania czy pęknięcia. Płyty MDF łatwiej natomiast poddają się obróbce mechanicznej. Skrzydła drzwi wykonane z tych płyt mogą mieć powierzchnię gładką albo z fakturą imitującą naturalne drewno. Może być ona wykończona farbą kryjącą, okleiną naturalną (fornirem), okleiną sztuczną (laminatem).

Drzwi wewnętrzne z kolekcji Natura GRANDE, model A.1 w okleinie naturalnej dąb. PORTA

Drzwi szklane

Drzwi szklane mogą być wykonane ze szkła w całości lub tylko częściowo. Produkuje się je ze szkła hartowanego, które jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia. Poza tym jest bezpieczne, bowiem nawet gdyby zdarzyło się zbicie takiej tafli, rozsypie się ona na drobne kawałki, które nie spowodują skaleczeń. Mamy do wyboru szkło przejrzyste, matowe, czy piaskowane z wzorami. Szklane drzwi są dostępne w wielu kolorach.

Jak drzwi wpływają na funkcjonalność pomieszczeń?

Karolina Bykowska Product Promotion Manager marki PORTA

Modele z przeszkleniami ożywiają wnętrze wprowadzając do mieszkania odrobinę blasku, zaś skrzydła w wersji pełnej zapewnią lepsze wyciszenie. Dzięki dużym przeszkleniom w drzwiach Natura GRANDE, światło swobodnie przemieszcza się po domu, a wnętrza są jaśniejsze. Pokryte naturalną okleiną skrzydła i podwyższona ościeżnica wypełnią aranżację harmonią. Pięknie komponują się z jasnymi kolorami ścian i mebli, tworząc lekką kompozycję.

Aby skutecznie wydzielić strefę pracy, także są potrzebne odpowiednie drzwi. Skrzydła Porta FOCUS Premium będą skuteczną barierą przed dźwiękami, które już nie zakłócą pracy. Drzwi mogą być też ozdobione smukłym, matowym przeszkleniem. Z kolei urządzając łazienkę, warto pomyśleć o pełnych skrzydłach z kolekcji Porta VECTOR PREMIUM, które zagwarantują intymność, a dzięki funkcjonalnemu i estetycznemu podcięciu wentylacyjnemu zapewnią właściwą cyrkulację powietrza.

Drzwi z kolekcji FOCUS Premium, model 4.A. PORTA

Jakie drzwi do sypialni?

Piotr Szczęśniak ekspert marki VOX

Odpowiednia konstrukcja skrzydła i jego montaż gwarantują, że drzwi spełnią swoją funkcję. Do sypialni szczególnie polecane są drzwi z wypełnieniem z płyty wiórowej otworowanej albo tradycyjne drzwi ramowe. Drzwi z wypełnieniem to rozwiązania o konstrukcji wzmocnionej płytą wiórową z regularnie rozmieszczonymi otworami. Są nieco cięższe od innych drzwi, ale to zapewnia im stabilność oraz pomaga lepiej wygłuszać dźwięki. Docenimy to zwłaszcza podczas popołudniowej drzemki, gdy drzwi oddzielą nas od dźwięków dochodzących z pozostałych domowych pomieszczeń.

Podobny komfort zapewniają też tradycyjne drzwi ramowe, np. te z kolekcji Fresto marki VOX. Fresto są dostępne w trzech wersjach z różnym układem płycin oraz w czterech kolorach oklein. Projektant tej kolekcji, Olgierd Jaskulski, urozmaicił je delikatnymi zdobieniami, które nawiązują do wzorów klasycznej stolarki drzwiowej.

Drzwi ramowe z kolekcji Fresto marki VOX, zaprojektowane przez Olgierda Jaskulskiego, urozmaicone są delikatnymi zdobieniami, które nawiązują do wzorów klasycznej stolarki drzwiowej. VOX

Jakie drzwi sprawdzą się w łazience?

Kupując drzwi do łazienki, zwróćmy uwagę na to, czy mają otwór wentylacyjny oraz czy łatwo otwiera się je od zewnątrz. To drugie kryterium jest ważne ze względu na bezpieczeństwo domowników, które zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu. Szybko będzie można drzwi otworzyć, jeśli ktoś na przykład podczas kąpieli zasłabnie. Swobodny przepływ powietrza w łazience zapewni kratka wentylacyjna lub specjalnie wycięty otwór na dole, które wspomagają obieg powietrza. Zapobiegnie to gromadzeniu się pary wodnej w pomieszczeniu.

Im wyższy współczynnik izolacji akustycznej, tym lepiej drzwi będą chronić przed niechcianym hałasem. Ten współczynnik oznacza się symbolem Rw, który przy drzwiach akustycznych powinien wynosić minimum 27 dB.

Pamiętajmy też, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz. To czy będą przeszklone zależy natomiast wyłącznie od naszych preferencji i pomysłu na wnętrze. Nawet niewielka szyba może jednak w efektowny sposób pomóc doświetlić łazienkę.

Konstrukcja drzwi wewnętrznych

Konstrukcja większości drzwi wewnętrznych dostępnych na rynku jest podobna. Rama, czyli element stabilizujący skrzydło, jest wykonana najczęściej z klejonki drzewa iglastego lub lepszego jakościowo drzewa egzotycznego. Jakość zastosowanego materiału wpływa na odporność drzwi na wypaczenia. Ramę wzmacnia i stabilizuje wypełnienie skrzydła, czyli zwykle tzw. "plaster miodu", płyta wiórowo-otworowa lub konstrukcja wielowarstwowa, która jest połączeniem drewna, sklejki i płyty wiórowej.

Drzwi ESPINA to modny teraz sposób łączenia fornirów w tzw. jodełkę, co umożliwi wkomponowanie stolarki w najbardziej wyszukane wnętrza. Drzwi dostępne są w systemie przylgowym lub bezprzylgowym, w okleinach naturalnych w trzech kolorach. POL-SKONE

Rama wraz z wypełnieniem jest oklejona dwustronnie płytą HDF lub płytą MDF, które są odporne na ścieranie oraz uderzenia, a co za tym idzie decydują o wytrzymałości drzwi i odpowiadają za ich ładny wygląd przez wiele lat. Na rynku są dostępne także drzwi wykonane z pełnego MDF-u, które mają opinię najtrwalszych.

Odpowiedni wymiar drzwi

Zgodnie z normami wprowadzonymi około dziesięć lat temu drzwi w mieszkaniu powinny mieć minimum 90 cm szerokości. Jednak wcześniej w mieszkaniach projektowano węższe przejścia - 70 czy 80 cm. Dlatego producenci oferują dziś nie tylko 90-centymetrowe modele, ale i te o szerokości 60, 70, i 80 cm, by dopasować je do starszego budownictwa. Modele jednoskrzydłowe występują w rozmiarach 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm.

Można tez zamówić większe, dwuskrzydłowe o szerokość 120, 140 lub 160 cm. Drzwi dwuskrzydłowe są bardziej reprezentacyjne i wygodne w komunikacji (mogą się w nich minąć dwie osoby), poleca się je więc przede wszystkim do salonów. Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi zwykle 205 cm.

Systemy ECLISSE do drzwi chowanych w ścianę pozwalają zoptymalizować przestrzeń, ale także na podkreślają aranżację wnętrza oraz ulepszenie jego funkcjonalności. ECLISSE

Drzwi wewnętrzne - prawe, czy lewe?

Każdy model drzwi można kupić w wersji lewej lub prawej. To wynika z aranżacji pomieszczeń, ustawienia mebli, a także rozmieszczenia włączników światła. Skrzydło musi się swobodnie otwierać na pełną szerokość, żaden mebel nie może blokować otwierania. Wchodząc do pokoju musimy mieć wygodny dostęp do włącznika światła - nie powinien być schowany za drzwiami.

Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kiedy stoimy naprzeciwko nich, tak że otwierają się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej. Drzwi prawe otwierają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej, a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie.

Jeżeli mamy wąski korytarz, z którego wchodzimy do kilku pokojów, najlepiej wybrać drzwi otwierane od siebie. Gdy miejsca nie brakuje, mamy większą dowolność, w którą stronę drzwi powinny się otwierać.

Połączenie forniru naturalnego i czarnej szyby w drzwiach ASILO PERTINI 6 tworzy wyjątkowo szykowną parę, która wkomponuje się we wnętrze tradycyjne, jak i te najbardziej wyszukane. ASILO

Co zrobić w przypadku małych pomieszczeń, kiedy każdy centymetr ściany jest cenny i brakuje miejsca, żeby drzwi bez problemu się otwierały?

Wtedy można wybrać drzwi łamane, których skrzydło składa się z dwóch lub więcej elementów, a także drzwi harmonijkowe. Należy jednak pamiętać o tym, że takie drzwi nie sprawdzą się w wąskim otworze, ponieważ zmniejszają jego szerokość. Dobrym rozwiązaniem są też drzwi przesuwne chowane w specjalnej kasecie w ścianie, jednak decyzję o ich zamontowaniu należy podjąć już na etapie budowania ścianek działowych. Mogą też przesuwać się po prostu na ścianę, ale wtedy nic nie można przy niej postawić.

Jakie drzwi cieszą się teraz największą popularnością?

Magdalena Miśkiewicz Właścicielka pracowni MIŚKIEWICZ DESIGN

W zależności od przyjętej koncepcji projektowej drzwi w mieszkaniu mogą dyskretnie wtapiać się w otoczenie, harmonizując z wystrojem, albo być dominującym, wyrazistym elementem aranżacji. Drzwi wewnętrzne podzielić możemy na przylgowe, czyli takie, które po zamknięciu wystają nieco poza lico ściany, oraz bezprzylgowe - zlicowane z ościeżnicą. Te ostatnie, bez framugi, polecam szczególnie do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Dzięki sztywnej konstrukcji oraz wysokiej jakości aluminium ościeżnica pojedyncza niewidoczna, dedykowana dla skrzydeł bezprzylgowych Sara Pro jest bardzo wytrzymała. Sara Pro to jeden moduł–profil, odrębny dla systemu wewnętrznego i zewnętrznego. Posiada dwa zawiasy 3D oraz zamek magnetyczny. VOSTER

Rozwiązaniem na czasie jest pokrycie drzwi tym samym materiałem, jakim wykończona została ściana wokół nich, np. farbą, tapetą czy fornirem. Uzyskujemy wówczas spójną, jednolitą płaszczyznę. W tej chwili największą popularnością cieszą się skrzydła w naturalnym wybarwieniu drewna lub białe, które pasują do wnętrz skandynawskich.

Jeśli urządzamy mieszkanie w stylu loftowym, warto zdecydować się na drzwi w systemie przesuwnym, najlepiej drewniane z metalowymi okuciami. W przypadku wnętrz industrialnych dobrym wyborem będą też drzwi ze szkła, ujęte w czarną, metalową ramę. Niezależnie od stylu pamiętajmy, by zamówić drzwi odpowiednio wcześniej, ponieważ okres oczekiwania może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tygodni.

Dlaczego warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych?

Anna Dymowska, Specjalista ds. Marketingu Voster

Drzwi przesuwne od niedawna zyskały na popularności. Klasyczne drzwi zajmują przecież o wiele więcej miejsca, często też musimy wybierać, w którą stronę będą się otwierać. Przy drzwiach przesuwnych nie musimy. Szybko oddzielimy pomieszczenia lub zrobimy swego rodzaju ściankę dzielącą pomieszczenia. Zajmują mniej miejsca. Oddzielimy pomieszczenia, do których jednocześnie chcemy mieć ułatwiony dostęp.

Jeżeli chodzi o skrzydła, wybór mamy teraz ogromny - skrzydła ramowe, lakierowane czy szklane. Ograniczać nas może jedynie fantazja. Gra światłem czy kolorami zapewni nam niepowtarzalny klimat.

W systemach przesuwnych jest kilka opcji do wyboru. Pojedynczy, podwójny, naścienny czy chowany w ścianę. Od standardowych karniszy do systemów inspirowanych estetyka loft-vintage. Systemy pojedyncze naścienne są obecnie najbardziej popularne w naszych domach. Dlaczego? Z powodu bardzo prostego i szybkiego montażu. Systemy są też bardzo ciche i płynne, co daje nam komfort w użytkowaniu. Mocna usztywniona konstrukcja to jakość i odporność. Oczywiście systemy przesuwne można zastosować również w szafkach czy wewnętrznych okiennicach. Mogą być też dodatkiem do aranżacji.