Drzwi wewnętrzne różnią się rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, konstrukcją, wykończeniem i oczywiście wymiarami. Jak spośród wielu modeli oferowanych przez producentów wybrać ten odpowiedni?

Drzwi wewnętrzne muszą przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli izolować pomieszczenia. Jednak są również pierwszym "meblem", jaki wybieramy wykańczając mieszkanie. Kiedy mamy już za sobą etap wybierania podłogi, zastanawiamy się nad tym, jakie drzwi do niej dobrać.

Przeszklone drzwi Vox z szybą satinato z nadrukiem Wieża Eiffla, okleina w kolorze dąb złoty, DRZWI VOX, od 999 zł

Nie ma na to jednej słusznej koncepcji. Aczkolwiek jedno jest pewne - drzwi powinny być w takim kolorze, który powtórzy się na jednym chociaż elemencie wyposażenia mieszkania - np. na posadzce, meblach, na ramach okien. Wygląd drzwi wewnętrznych, ich kolor, wzór, wykończenie w dużej mierze zależy od materiału z jakiego skrzydło zostało wykonane.

Szklane drzwi z kolekcji Amber, szkło hartowane, ornamentowe, przezroczyste lub mleczne do wyboru, INVADO, od 470 zł

Drzwi wewnętrzne nie tylko z drewna

Najpopularniejsze są drzwi drewniane lub okleinowane, wyglądem przypominające drewno. Takie modele najłatwiej bowiem dopasować do koloru podłogi lub mebli.

  • Drzwi drewniane mogą być fabrycznie bejcowane albo pomalowane lakierami transparentnymi (zmieniającymi kolor drewna, ale zachowującymi jego rysunek) albo farbami kryjącymi. Są też modele wykończone fornirem. Niektórzy producenci oferują drzwi z surowego drewna, co pozwala samodzielnie je zabejcować lub pomalować na dowolny kolor.
  • Drzwi z płyt typu HDF lub MDF to nowoczesne i dobre jakościowo rozwiązanie. Gęstość płyt HDF jest większa niż surowego drewna, są więc od niego odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, jak zadrapania czy pęknięcia. Płyty MDF łatwiej natomiast poddają się obróbce mechanicznej. Skrzydła drzwi wykonane z tych płyt mogą mieć powierzchnię gładką albo z fakturą imitującą naturalne drewno. Może być ona wykończona farbą kryjącą, okleiną naturalną (fornirem), okleiną sztuczną (laminatem).
Drzwi Opera lakierowane na biało, drewno dębowe obłogowane, w wersji pełnej lub z przeszkleniami, Zakład Stolarki Budowlanej CAL, 2814 zł

Fornir to cienkie płaty drewna, które nadają drzwiom z płyt szlachetny wygląd. Modele wykończone fornirem mogą być zabezpieczone bezbarwnym lakierem, który uodporni je na zarysowania, działanie światła i środków chemicznych.

Model Discovery B okleinowane, 10 wzorów i kolorów laminatów do wyboru, przeszklone hartowaną szybą, aluminiowe wstawki, CLASSEN, 680 zł

Z kolei skrzydła z płyt wykończone sztuczną okleiną i laminowane dobrze imitują drewno, odwzorowują rysunek słojów, porowatość powierzchni i kolorystykę. Przy tym są odporne na zarysowania i ścieranie, a więc nadają się do miejsc mocno eksploatowanych, jak przedpokoje czy kuchnie.

Nowoczesne drzwi Swing, ościeżnica i rama drzwi są wykonane z aluminium, wypełnienie z barwionego hartowanego szkła, RAUMPLUS, od 2850 zł
  • Drzwi szklane mogą być wykonane ze szkła w całości lub tylko częściowo. Produkuje się je ze szkła hartowanego, które jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia. Poza tym jest bezpieczne, bowiem nawet gdyby zdarzyło się zbicie takiej tafli, rozsypie się ona na drobne kawałki, które nie spowodują skaleczeń. Mamy do wyboru szkło przejrzyste, matowe, czy piaskowane z wzorami. Szklane drzwi są dostępne w wielu kolorach.