Grzejniki żeliwne
Tak więc żeliwne grzejniki nie zniknęły całkowicie z rynku, lecz przeszły metamorfozę estetyczną - nie odbiegają wyglądem od nowoczesnych kaloryferów stalowych czy aluminiowych. Wciąż jednak najczęściej produkowane są jako żeberkowe.
Grzejniki płytowe
Tymczasem rynek zdominowały inne konstrukcje - grzejniki płytowe, które zamiast odlanych z metalu żeberek mają gładką płytę, znacznie łatwiejszą do odkurzania. Najczęściej wykonane są z lekkich blach stalowych, które znacznie szybciej reagują na zmianę temperatury wody.
Nowocześniejszym rozwiązaniem są konwektory. W typowych urządzeniach woda krąży wewnątrz grzejnika i bezpośrednio ogrzewa żeberka lub płytę. W konwektorach natomiast stosuje się wymiennik ciepła. Wodę dostarczają do niego zamontowane wewnątrz miedziane rurki. Dlatego też konwektory potrzebują jej znacznie mniej niż typowe grzejniki.
Artystyczny grzejnik Crossroads z linii Oreca-Design, Jaga, ANB | Grzejnik Tubus dostępny w kilku rozmiarach, z różną liczbą żeberek, INSTAL PROJEKT | Dekoracyjny grzejnik Twine Piano, Jaga, ANB, |
Grzejniki kanałowe
Grzejniki kanałowe, choć ich nazwa nie brzmi zachęcająco, przydają się w salonach, w których mamy duże przeszklenia - od podłogi po sufit. Kaloryfery montuje się zawsze pod oknami na ścianach szczytowych, by zapewnić odpowiednie przepływ powietrza.
W pomieszczeniach, w których zamiast ściany jest szkło, to oczywiście niemożliwe. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest grzejnik kanałowy, który montuje się przy oknie, poniżej poziomu posadzki i zakrywa kratką, umieszczoną równo z podłogą.
Grzejniki dekoracyjne
Bo grzejnik to nie tylko klasyczne żeberka lub płaska płyta. Projektanci prześcigają się także w pomysłach na grzejniki dekoracyjne. Są już nie tyle koniecznym i praktycznym elementem wyposażenia, lecz prawdziwym dziełem sztuki.
W doborze materiałów panuje niemal pełna dowolność - od standardowo stosowanych metali, po kamień, szkło czy nawet drewno. Forma natomiast bardziej przywodzi na myśl wystawę w muzeum sztuki współczesnej, niż seryjny produkt fabryki urządzeń grzewczych.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że ceny takich urządzeń mogą być dość wysokie. Zanim kupisz: Pamiętaj, że grzejnik czy kominek to nie tylko mniej lub bardziej dekoracyjny przedmiot we wnętrzu, lecz przede wszystkim urządzenie grzewcze. Dobór jego parametrów, takich jak wielkość, moc grzewcza, czy możliwość zastosowania w danej instalacji, najlepiej pozostawić fachowcowi.
O czym pamiętać przed zakupem grzejnika?
- Pamiętaj, że grzejnik to nie tylko mniej lub bardziej dekoracyjny przedmiot we wnętrzu, lecz przede wszystkim urządzenie grzewcze. Dobór jego parametrów, takich jak wielkość, moc grzewcza, czy możliwość zastosowania w danej instalacji, najlepiej pozostawić fachowcowi.