Zbliża się koniec zimy, więc nadchodzi czas na wielkie, wiosenne porządki. Co zrobić by ich efekt nie zniknął po zaledwie kilku dniach, ale utrzymał się znacznie dłużej? Niekiedy wystarczy wyposażyć dom w odpowiednie akcesoria, by sprzątanie było łatwiejsze i - co równie ważne - rzadziej potrzebne.

Niektórzy mówią, że sprzątanie to taka "niekończąca się historia". Powrót bałaganu jest bowiem nieuchronny - i to nawet po najbardziej gruntowych porządkach. Niekiedy wraca wcześniej - zaledwie po chwili, innym razem po kilku, kilkunastu dniach. Jak sprawić, by okres ten był możliwie długi, a samo sprzątanie było łatwiejsze i zdecydowanie rzadziej potrzebne?

- Rozwiązania są dwa. Z jednej strony możemy sięgnąć po urządzenia i akcesoria ułatwiające samo sprzątanie, a z drugiej - takie, które ułatwiają zachowanie porządku. Wbrew pozorom są to dwie różne kategorie. - wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS, polskiego producenta akcesoriów meblowych.

Ułatw sobie sprzątanie

Rozwiązań, patentów i urządzeń pomagających w sprzątaniu jest wiele. Zaliczyć można do nich odkurzacze, mopy, myjki, a także detergenty. Ale nie tylko. Należą do nich również produkty, które usprawnią organizację szafy gospodarczej, jak np. stelaż House Master marki REJS. Przeznaczony do szafek wysokich ułatwia schowanie wszelkich akcesoriów do sprzątania jak np. wiader, ściereczek, środków czystości czy samego odkurzacza, a jednocześnie zapewnia do nich komfortowy dostęp (można go jednym ruchem wysunąć z szafy). Co ważne dzięki haczykom i odpowiednim uchwytom wszelkie akcesoria w House Master zawsze pozostaną na swoim miejscu - nie przewrócą się ani nie pomieszają.

Innym rozwiązaniem są systemy ułatwiające segregację odpadów. Mowa tu przede wszystkim o zestawach pojemników na śmieci jak PRAKTIKO czy JC marki REJS, które obejmując kilka wiader, pozwalają na szybsze oddzielanie frakcji. Ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę również np. na stelaż SORTE, który można nałożyć na szufladę i w ten sposób uporządkować pojemniki na odpady i akcesoria do sprzątania.

Jeśli zaś chcemy jeszcze bardziej usprawnić pracę w kuchni - sięgnijmy po systemy elektrycznego wspomagania otwierania i zamykania szuflad np. Hailo Libero 2.0. Dzięki niemu, aby otworzyć szufladę - np. z koszami na śmieci - nie trzeba ani ciągnąć za uchwyt, ani nawet popychać frontu. Wystarczy lekki ruch stopą w pobliżu wieńca dolnego gdzie zamontowany jest czujnik ruchu, aby szuflada wysunęła się bezszelestnie sama oferując nam bezproblemowy dostęp do wszystkich przechowywanych w niej rzeczy. Rozwiązanie to z pewnością docenimy podczas sprzątania, gdy będziemy mieć zajęte lub brudne ręce.

Zachowaj ład na dłużej

Sprzątanie to jednak tylko jedna strona medalu. Zupełnie inną kwestią jest utrzymanie porządku na choć trochę dłużej. Tu bardzo pomocne okazują się być niewielkie akcesoria jak np. systemy organizacji wewnętrznej przeznaczone do szuflad Slim Box i Comfort Box marki REJS. Relingi i wkłady - metalowe i wykonane z tworzywa sztucznego pozwolą posegregować i drobiazgi, i rzeczy większe. Relingi zabezpieczają pudełka, woreczki i butelki, ale także środki czystości przed przesuwaniem się i przewracaniem podczas otwierania i zamykania głębokich szuflad. Wkłady zaś sprawią, że przyprawy, sztućce, drobne akcesoria, a nawet małe pudełka i słoiczki z kosmetykami nie będą się mieszać. W efekcie w szufladach wszystko będzie zawsze na swoim miejscu - tam gdzie są potrzebne.

Innym patentem na porządki jest odpowiednia organizacja całych szaf. Mowa tu nie tylko o meblach kuchennych ale i np. o garderobie. Poukładane i posegregowane w szufladach skarpetki, bielizna i krawaty łatwiej będzie znaleźć, zaś powieszone na wieszakach koszule, spodnie i spódnice nie będą wymagały prasowania. Z kolei pantografy - czyli opuszczane drążki ułatwią wyjęcie powieszonych wysoko ubrań bez konieczności wspinania się na krzesło czy stawania na palcach. Wszystko to zaś znacząco ułatwi nam utrzymanie porządku i to przy minimalnym wysiłku z naszej strony.

Więcej informacji na: www.rejs.eu, www.e-rejs.eu