Bateria termostatyczna umożliwia utrzymanie stałej temperatury wody w trakcie zmywania lub kąpieli - nawet przy spadkach ciśnienia wody. Pozwala też skutecznie obniżyć rachunki za wodę i energię za jej podgrzanie.

Baterie termostatyczne należą do baterii jednouchwytowych o nowoczesnej kubistycznej lub opływowej formie. Są wyposażone są w pokrętło lub przycisk regulacji stałej temperatury wody oraz specjalne urządzenie wbudowane w baterię, zwane termostatem. Miesza ono wodę ciepłą z zimną we właściwych proporcjach, by uzyskać określoną temperaturę. Co ważne - gwarantuje jej utrzymanie niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody w instalacji.

Bateria wannowa Jaguar Deante Bateria Grohtherm Cube z funkcją TurboStat Grohe Bateria Shower Tablet Select 300 Ambience 5 Hansgrohe
Bateria wannowa Jaguar ze specjalnym przyciskiem chroniącym przed poparzeniem blokującym wypływ wody o temperaturze wyższej niż 38°C, DEANTE, 615 zł Bateria Grohtherm Cube z funkcją TurboStat umożliwiającą ustawienie żądanej temperatury w ułamku sekundy, SafeStop zapobiega przypadkowej zmianie temperatury wody powyżej 38ºC, EcoButton zmniejsza zużycie wody do 50%. Dostępna w wersji wannowej i natryskowej, GROHE, 1600% Bateria Shower Tablet Select 300 Ambience 5 jest jednocześnie półką na przybory, włączniki z wyraźnymi symbolami, na panelu ułatwiają intuicyjne sterowanie baterią, HANSGROHE, od 1554 zł

W większości modeli można ustawić wartość od 15 do 60ºC, z dokładnością do 1°C, a czas reakcji na zmianę temperatury i ciśnienia wody dopływającej nie przekracza 4 sekund (w najbardziej nowoczesnych - nawet 1-2 sekundy). W przypadku, gdy termostat nie może uzyskać zaplanowanej temperatury - dopływ zostaje odcięty. Wygodnym rozwiązaniem jest również przycisk, który zapobiega przypadkowej zmianie temperatury wody powyżej 38ºC.

Jeśli jednorazowo potrzeba użyć chłodniejszej lub cieplejszej wody wystarczy wcisnąć korek blokady. Dzięki temu można powrócić do standardowej temperatury. Utrzymanie stałej temperatury niezależnie od warunków to idealne rozwiązanie.

Bateria umywalkowa stojąca TA2 Ferro Bateria wannowa Oras Optima Baterie podtynkowe Ecostat Select Ambience 2 Hansgrohe
Bateria umywalkowa stojąca TA2 chromowana, FERRO, 743 zł Bateria wannowa Oras Optima z serii zaprojektowanej z myślą o inteligentnym domu. Chromowany z powłoką ABS, chroniącą przed popażeniami. Z wygodnymi uchwytami, i wstępną blokadą siły struminia i temperatury wody na poziomie 38°C, ORAS, 1050zł Baterie podtynkowe Ecostat Select Ambience 2 z panelem iBox universal z zaworem odcinającym do różnych źródeł wypływu wody, doskonałe do zastosowania w łazienkach dla osób niepełnosprawnych, HANSGROHE, od 1365 zł

Baterie termostatyczne - same oszczędności

Pomimo tego, że baterie termostatyczne są droższe od innych to dzięki nowoczesnym rozwiązaniom uważa się je za bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Ich użytkowanie obniża rachunki za wodę i energię. Producenci podają, że oszczędność wody może wynieść ok. 40%. Wynika to ze znacznie krótszego czasu potrzebnego do osiągnięcia optymalnej temperatury wypływającej wody w porównaniu do baterii klasycznych.

Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje oszczędzające zużycie wody, np. można rozpocząć prysznic wolnym strumieniem, a po naciśnięciu odpowiedniego przycisku przyspieszyć przepływ wody na chwilę, aby np. spłukać włosy.

Model podtynkowy Ecostat Select Hansgrohe Model wannowy Exclusive Grupa Armatura Model wannowo-natryskowy Kludi Zenta Kludi
Model podtynkowy Ecostat Select z panelem iBox universal z prostą funkcją włączenia i wyłączenia wypływu wody, HANSGROHE, od 1365 zł Model wannowy Exclusive z kolorowymi oznaczeniami ułatwiającymi korzystanie zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, GRUPA ARMATURA, 1133 zł Model wannowo-natryskowy Kludi Zenta należy do grupy najcichszych baterii, system HotStop chroni przed poparzeniami, KLUDI, od 793 zł

Baterie termostatyczne do łazienki i do kuchni

Baterie termostatyczne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach do zastosowania w kuchni oraz w łazience (wannowe, natryskowe, bidetowe, umywalkowe).

Najczęściej są stosowane baterie prysznicowe - wyposażone w takie funkcje jak: ogranicznik zużycia wody, zawór wodny, sitko wychwytujące zanieczyszczenia czy system chroniący przed poparzeniami, dzięki któremu korpus baterii nie nagrzewa się pod wpływem temperatury.

Baterie termostatyczne produkowane są do montażu na- i podtynkowego. Oba rodzaje mogą być stosowane zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych łazienkach.