Jeśli nie wyobrażasz sobie domu bez roślin, a szukasz inspiracji do zaaranżowania wnętrza, to jesteś we właściwym miejscu. Przedstawiamy 6 niezwykle ciekawych roślin zwisających, które staną się piękną ozdobą każdego pokoju.

1. Bluszcz - Hedera Helix

Kiedyś była to bardzo popularna roślina do domu, teraz znów powraca do łask. To pochodzące z rejonów Morza Śródziemnego i Atlantyku pnącze symbolizuje wierność i trwałość życia. Bluszcz rośnie szybko i jest dosyć prosty w pielęgnacji. Jeśli uznamy, że ma za długie pędy, wystarczy podciąć według uznania, co zresztą bardzo lubi.

Bluszcz pięknie wygląda jako swobodnie zwisająca girlanda, ale można go także poprowadzić po ścianie. Ciekawą opcją jest oparcie pnączy na podpórkach. Może to być drabinka abo szersza kratka. W ten sposób stworzymy ścianę wijącego się bluszczu. Poza walorami wizualnymi bluszcz posiada również właściwości oczyszczajcie powietrze toksyn.

2. Rozchodnik Morgana - Sedum Morganianum

Długie mięsiste liście opadające imponującymi kaskadami, to cechy charakterystyczne Rozchodnika Morgana. Roślina ta pochodzi oryginalnie z Meksyku. Jest dość niewymagająca. Cechują ją jasnozielone liście z pomarańczowymi zakończeniami. Pędy dorosłych osobników wyglądają jak mięsiste warkocze, które w niektórych rejonach nazywane są „ogonami osła”. Potrafią dorastać nawet do długości 90 centymetrów. Rozchodniki wyjątkowo uroczo kwitną. Wiosną oraz latem, na krańcach pędów pojawiają się kwiaty o kształtach czerwonych dzwoneczków.

3. Starzec Rowleya - Senecio Rowleyanus

Ta roślina zwisająca często jest nazywana sznurem pereł. Wynika to z kształtu liści, które przypominają perły, łzy albo zielony groszek. Liście rosną na pędach, które potrafią osiągnąć długość metra. Starzec Rowleya najlepiej prezentuje się w podwieszonej doniczce, w nasłonecznionym miejscu, ale także z pędami rozłożonymi na blacie lub półkach. Roślina pochodzi z pustynnych rejonów Afryki Południowej i Zachodniej. Jest bardzo prosta w uprawy, gdyż nie wymaga specjalistycznej opieki.

4. Sercowata hoya - Hoya Kerrii

Nazwa bardzo trafnie opisuje wygląd rośliny. Sercowata hoya, zwana także walentynkową, posiada duże liście w kształcie serca. Jest dość rzadko spotykana w sklepach ogrodniczych, lecz jeśli już się pojawi, to często jest wybierana na prezent. Hoya Kerrii pochodzi z Azji. Jej pędy osiągają aż do 4 metrów długości, lecz nie jest to łatwe do osiągnięcia. Ta roślina wymaga pracy i cierpliwości. Najczęściej kupuje się ja pod pustacią ukorzenionego serca. Dopiero po roku zaczyna wydawać pędy.

5. Trzykrotka Pink Joy - Tradescantia Zebrina

Trzykrotka Pink Joy, zwana tez Inch Plant, to bardzo piękna roślina zwisająca. Posiada zdolność do łatwego zakorzeniania się i rozwoju w różnych środowiskach, więc jej zaletą jest to, że nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Długie pędy rosną do 30, a nawet do 60 centymetrów. Szybko tworzą gęste kaskady wielobarwnych liści. Trzykrotka Pink Joy ma szczególnie ciekawą kolorystykę. Na powierzchni liścia znajdują się pasy w kolorach purpurowym, ciemnozielonym i kremowo-biały. Natomiast od spodu liście są intensywnie purpurowe.

6. Lampion chiński - Ceropegia woodii

Ceropegia woodii to południowoafrykańska roślina, która ostatnio skutecznie podbija serca amatorów dekoracji wnętrz. Jej długie, nitkowate pędy są zaakcentowane sercowatymi listkami, które rosną w regularnych odstępach. Uroku dodaje interesujące zabarwienie, bowiem na wierzchu liście są w kolorze zielono-srebrnym z purpurową otoczką, a spód jest całkowicie purpurowy.

Roślina ta nadaje się fantastycznie do podwieszanych doniczek. Można ją również ciekawie zaaranżować, owijając pędami donicę lub wysoką podpórkę. Rośliny zwisające są ciekawą alternatywą dla trendów dekoratorskich. Z pewnością potrafią nadać każdemu wnętrzu oryginalnego charakteru.