Jesienią nasz balkon lub taras może być równie piękny, jak latem. Wystarczy posadzić na nim kwitnące o tej porze roku popularne gatunki bylin i roślin jednorocznych. Większość z nich jest bardzo łatwa w uprawie i dekoracyjna aż do przymrozków. Jesienna aranżacja balkonu będzie jeszcze piękniejsza, jeśli uzupełnimy ją o typowe dla tej pory roku ozdobne elementy w postaci dyń ozdobnych, jesiennych owoców – na przykład jabłek i gruszek, czy gałązek jarzębiny lub głogu.

O jesienny wystrój balkonu lub tarasu warto zadbać od razu, gdy zaczynają przekwitać letnie kwiaty sezonowe. Należy wówczas usunąć te, które są już mało estetyczne i na ich miejsce posadzić gatunki kwitnące w okresie jesiennym. To, jak długo nasz jesienny zakątek będzie wyglądać pięknie, jest w znacznej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Jeśli jesień będzie ciepła, to rośliny mogą zachwycać wyglądem aż do grudnia. Sprawdź, jakie gatunki posadzić na jesiennym balkonie lub tarasie. 

Najpiękniejsze gatunki roślin na jesienny balkon

Gatunki kwitnące we wrześni i październiku (a przy sprzyjającej pogodzie nawet znacznie dłużej) znajdziemy zarówno wśród bylin, jak i roślin jednorocznych. Do najciekawszych należą:

1. Astry

Astry bylinowe polecane do uprawy doniczkowej to:

- Aster krzaczasty (Aster dumosus)

Kwiatostany tego gatunku to piękne koszyczki z niebiesko liliowymi kwiatami języczkowymi oraz żółtymi kwiatami rurkowymi. Kwiaty pojawiają się już pod koniec sierpnia i utrzymują aż do października. Aster krzaczasty jest rośliną łatwą w uprawie, trzeba jednak pamiętać o jego regularnym podlewaniu, tak, aby podłoże było stale wilgotne. Roślina lubi lekkie przepuszczalne ziemie i słoneczne stanowiska, choć toleruje również półcień. Do ciekawych odmian astra krzaczastego należą na przykład niebieska Lady in Blue, biała Snowsprite, czy różowa Anton Kipperberg.

- Aster nowoangielski (Symphyotrichum nova- angliae)

Jest to roślina wysoka (osiągająca do 1,5 metra), której koszyczki kwiatowe zebrane są w szczytowe baldachogrona. Ich kolor jest uzależniony od odmiany i może być liliowy, różowy, amarantowy, czerwony, czy biały. Podobnie jak poprzedni gatunek, również ten aster jest łatwy w uprawie. Lubi próchniczne lekkie podłoże i słoneczne stanowiska.

Do interesujących odmian astra nowoangielskiego zaliczamy choćby Harrington Pink o różowych kwiatach, Treasure w kolorze fioletowym, czy Andenken Am Alma Potschke o bordowej barwie kwiatów.

Poza astrami bylinowymi bardzo ładnym jednorocznym gatunkiem kwitnącym od końca lata do połowy jesieni jest aster chiński Callistephus chinensis. Gwiazdosz popularnie zwany astrem to roślina, która będzie zdobić nasz balkon lub taras zarówno latem, jak i jesienią, ponieważ kwitnie w okresie od lipca do końca października. Kwiaty mogą mieć kolor biały, żółty, łososiowy, różowy, fioletowy, amarantowy, a nawet pomarańczowy lub czerwony.

Ponadto do wyboru mamy rośliny z wielu grup odmianowych na przykład astry chińskie peoniowe, królewskie igiełkowe, czy pomponowe. Ten jednoroczny gatunek astra jest bardzo łatwy w uprawie. Lubi lekkie przepuszczalne, próchniczne gleby i słoneczne stanowiska. Będzie wyglądać najładniej w grupach w dużych donicach lub skrzyniach.

2. Chryzantema (Dendranthema)

Niezwykle oryginalny element jesiennego balkonu, tarasu, czy ogrodu mogą stanowić także okazałe chryzantemy. Choć kwiaty te kojarzą nam się najczęściej z dekoracją grobów na Wszystkich Świętych, to świetnie nadają się do uprawy w donicach lub skrzynkach balkonowych. Nie są trudne w pielęgnacji i będą cieszyć oko przez całą jesień.

Chryzantemy dzielimy na drobno oraz wielkokwiatowe. Te ostatnie wyglądają szczególnie efektownie ze względu na bardzo okazałe kwiaty. Koszyczki kwiatowe chryzantem są dostępne w wielu różnych kolorach na przykład białym, żółtym, różowym, fioletowym, pomarańczowym, czerwonym, wiśniowym, bordowym. Najlepiej kupić w centrum ogrodniczym lub kwiaciarni gotowe sadzonki chryzantem w doniczkach i postawić je na balkonie albo tarasie. Oczywiście możemy też przesadzić rośliny do większych donic lub skrzyń i zaaranżować z nich ciekawą kolorową kompozycję. Pamiętajmy, że chryzantemy nie są zbyt odporne na mróz. Niektóre odmiany można przezimować w gruncie w ogrodzie, jednak w uprawie pojemnikowej na balkonie lub tarasie nie przetrwają zimy na zewnątrz. Jeśli więc chcemy przechować je do następnego roku, warto przenieść kwiaty do chłodnego pomieszczenia (10-12 stopni), już, gdy temperatura na dworze spadnie do około 5 stopni.

Chryzantemy najlepiej czują się w umiarkowanie wilgotnej próchnicznej ziemi na stanowiskach słonecznych. Do ciekawych odmian tych kwiatów należą na przykład:

 • Solar - odmiana o drobnych kwiatach koloru żółtego,
 • Rubra - również odmiana drobnokwiatowa, ale w kolorze różowym,
 • Monaco - kwiaty mają średnicę około 5 cm i piękny głęboki ciemnoczerwony kolor,
 • Havel Rurki - bardzo ciekawa odmiana o pomarańczowych płatkach zwiniętych w rurki. Koszyczki kwiatowe mają średnicę do 6 cm i utrzymują się przy sprzyjającej aurze aż do końca listopada,
 • Madam - odmiana wielkokwiatowa o barwie cytrynowożółtej i kwiatostanach średnicy do 12 cm,
 • Madonna - wysoka odmiana o dużych (do 10 cm średnicy) śnieżnobiałych kwiatach,
 • Escort Czerwona - bardzo popularna odmiana o kwiatach, których płatki są z wierzchu czerwone, a od spodu pomarańczowe. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 12 cm i utrzymują się aż do końca listopada.

3. Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Nie sposób wyobrazić sobie jesiennych aranżacji kwiatowych bez wrzosów. Te piękne, łatwe w uprawie i trwałe rośliny doskonale rosną w donicach i skrzynkach balkonowych. Sprawdzą się zarówno na dużym tarasie, jak i na maleńkim balkonie w bloku.

Wrzosy to zimozielone krzewinki osiągające maksymalnie 50 cm wysokości. Będą one nie tylko zdoić nasz balkon do późnej jesieni, ale również powinny bez problemu przezimować w donicy, czy skrzynce balkonowej. Wystarczy, że odpowiednio zabezpieczymy przed mrozem system korzeniowy roślin. Możemy to zrobić, izolując pojemnik, w którym rosną styropianem lub grubą warstwą agrowłókniny. Uprawa wrzosów jest bardzo łatwa.

Rośliny lubią stanowiska słoneczne i lekką, przepuszczalną ziemię o kwaśnym odczynie (pH 4 do 5,5). Odpowiednie podłoże do wrzosów możemy kupić w kwiaciarni lub zrobić samodzielnie mieszając zwykłą ziemię ogrodową z kompostem, bądź kwaśnym torfem.

Kwiaty wrzosów mogą mieć kolor:

 • biały,
 • różowy,
 • fioletowy,
 • purpurowy,
 • czerwony,
 • pomarańczowy.

Z kolei liście w zależności od odmiany mogą być:

 • jasnozielone,
 • ciemnozielone,
 • szarozielone,
 • żółtozielone,
 • złociste,
 • z czerwonymi przebarwieniami.

Warte polecenia odmiany wrzosów to:

 • Alicia o białych pączkowych kwiatach i intensywnie zielonych listkach,
 • Sandy o cytrynowożółtych listkach i także białych kwiatach,
 • Boskoop o pojedynczych liliowych kwiatach i złocistych liściach, które jesienią przebarwiają się lekko na pomarańczowy kolor.

4. Celozja srebrzysta (Celosia argentea)

Jest to piękna jednoroczna roślina z rodziny szarłatowatych, która kwitnie późnym latem i jesienią. Możemy ją wysiać wiosną z nasion bezpośrednio do doniczek lub skrzynek, lub kupić gotową rozsadę w sklepie ogrodniczym. Celozja jest rośliną o wzniesionym pokroju, osiągającą wysokość do 30 cm. Jej kwiaty tworzą charakterystyczne bardzo dekoracyjne pierzaste kwiatostany (Celosia argentea var. plumosa), kłosy (Celosia agreneta var. spicata) lub grzebienie (Celsosia argentea var. cristata).

Celozje dostępne są w kolorach:

 • białym,
 • żółtym,
 • czerwonym,
 • bordowym,
 • różowym,
 • amarantowym,
 • fioletowym.

Jest to gatunek łatwy w uprawie, które lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie również na tych półcienistych. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić roślinom spokojne miejsce osłonięte od wiatrów, ponieważ są na nie szczególnie wrażliwe. Podłoże dla celozji powinno być lekkie, przepuszczalne i stale wilgotne. Rośliny najlepiej podlewać regularnie niewielką ilością wody. Unikajmy ich zalewania, gdyż może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Celozja będzie wyglądać pięknie aż do pierwszych przymrozków.

Ciekawe odmiany tego gatunku to na przykład:

 • Toreador o grzebieniastych amarantowych kwiatach,
 • Grupa Kimono- najczęściej do kupienia jak mieszanka celozji pierzastych w kolorach żółtym, amarantowym, różowym oraz pomarańczowym,
 • Caracas- odmiana o ciemnoróżowych pierzastych kwiatostanach.

Idealnym dopełnieniem kwitnących jesienią roślin będą piękne szeleszczące trawy ozdobne. Wiele gatunków przebarwia się jesienią na ogniste kolory, co wygląda bardzo atrakcyjnie. Sprawdzą się takie gatunki jak trawa bambusowa, proso rózgowate, miskant chiński, turzyce, czy tatarak.

Choć większość jesiennych kwiatów kwitnie tylko do pierwszych przymrozków, to niektóre z nich są dekoracyjne nawet po zaschnięciu. Dotyczy to na przykład wrzosów odmian pączkowych, których zaschnięte kwiatki mogą utrzymać się na krzaczkach nawet do następnej wiosny. Warto wybrać odmiany o kwiatach w wyrazistym amarantowym kolorze. Świetnym pomysłem jest zestawienie ich z zimozielonym gatunkiem trawy ozdobnej o bardzo oryginalnych srebrzysto- niebieskich liściach, jaką jest kostrzewa sina.