Wiele powszechnie znanych i często uprawianych w mieszkaniach roślin doniczkowych to gatunki trujące. Efekty spożycia części takich roślin mogą być tragiczne w skutkach, dlatego najlepiej zrezygnować z ich uprawy, jeśli w domu są małe dzieci. Wiele gatunków jest również niebezpiecznych dla zwierząt domowych i może poważnie zaszkodzić naszemu psu lub kotu.

W grupie trujących gatunków roślin doniczkowych znajdziemy zarówno te ozdobne wyłącznie z liści, jak i pięknie kwitnące. Toksyczne substancje mogą znajdować się w liściach, owocach, kwiatach lub w całej roślinie. Niestety wśród cieszących się dużą popularnością domowych roślin doniczkowych jest naprawdę sporo gatunków trujących. Najczęściej są to przedstawiciele takich rodzin botanicznych jak obrazkowate Araceae, wilczomleczowate Euphorbiaceae, psiankowate Solanaceae czy amarylkowate Amaryllidaceae. 

Popularne gatunki trujących roślin doniczkowych

1. Difenbachia

Ta należąca do rodziny obrazkowatych Araceae jest bardzo często wybieraną rośliną doniczkową ze względu na swoje piękne dekoracyjne zielono-białe liście. Niestety roślina ta zawiera kryształy szczawianu wapnia, które mogą działać silnie drażniąco. Igiełkowate rafidy tej substancji po włożeniu liścia do ust powodują obrzęk języka, warg oraz krtani, a także bóle brzucha oraz zaburzenia żołądkowe.

2. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to przepiękna roślina o soczyście zielonych liściach i bardzo dekoracyjnych białych lub biało- zielonych liściach przykwiatowych, które zawinięte są wokół kremowej kolby kwiatostanowej. Ten gatunek także należy do rodziny obrazkowatych i cieszy się ogromną popularnością, tym bardziej że jest on także tak zwanym „zielonym filtrem powietrza”. Pomaga nawilżyć powietrze w naszym mieszkaniu i skutecznie oczyszcza je z wielu substancji toksycznych takich jak benzen czy formaldehyd.

Niestety skrzydłokwiat ma też ciemną stronę. Zarówno w liściach, jak i kwiatach rośliny znajdują się drażniące szczawiany wapnia oraz trujące alkaloidy. Substancje te są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Wywołują one podrażnienia skóry, błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, a także przełyku. Ich spożycie prowadzi do zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

3. Koleus

Koleus znany jak pokrzywka brazylijska to szczególnie dekoracyjna roślina. Jej liście są tak tęczowe, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ten łatwy w uprawie gatunek często sadzimy nie tylko w domu w doniczkach, ale również wykorzystujemy do dekoracji balkonu i tarasu oraz ogrodu. Koleus należy do rodziny jasnotowatych Lamiaceae. Niestety ta piękna roślina jest toksyczna. W jej barwnych liściach znajdują się diterpeny, które powodują objawy neurologiczne, ociężałość, upośledzenie widzenia, a także zaburzenia rytmu serca.

4. Dracena

Draceny to ulubione rośliny doniczkowe Polaków. Są one piękne, mało wymagające i szybko się rozrastają. Niestety te spektakularne kwiaty należące do rodziny szparagowatych Asparagaceae zawierają szkodliwe substancje z grupy saponin. Ich spożycie może wywołać wymioty oraz inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, a większe dawki mogą powodować tak poważne następstwa, jak na przykład uszkodzenie szpiku kostnego.

5. Kroton

Krotony to popularne rośliny doniczkowe o pięknych barwnych liściach w kolorze głębokiej zieleni, ognistej czerwieni oraz słonecznej żółci. Gatunek ten jest szczególnie dekoracyjny i łatwy w uprawie, dlatego zdobi wiele mieszkań. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup krotonów, wart pamiętać, że te rośliny z rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae wytwarzają sok mleczny zawierający toksyczne substancje. Znajduje się on zarówno w łodydze, jak i w liściach rośliny, a jego spożycie powoduje biegunkę i wymioty. Z kolei w kontakcie ze skórą, błonami śluzowymi i oczami wywoła on pieczenie, wysypkę i łzawienie.

6. Psianka paprykowa oraz koralowa

Psianki to urocze rośliny z rodziny psiankowatych Solanaceae o pięknych intensywnie zielonych liściach i przyciągających oko owocach w kolorach żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Niestety zawierają one trującą solaninę, która po spożyciu wywołuje biegunki, nudności, wymioty oraz silne bóle brzucha. Lepiej więc nie kupować tej rośliny, jeśli w domu są małe dzieci, ponieważ kolorowe owoce z pewnością wzbudzą ich zainteresowanie i może dojść do zatrucia.

7. Gwiazda betlejemska

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez wilczomlecza nadobnego znanego jako gwiazda betlejemska. Tak przepiękna roślina z rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae stanowi idealną dekorację świątecznego stołu. Niestety każda jej część zawiera trujący sok mleczny, w którego składzie znajdują się związki cyjanogenne, euforbina i kwas euforbowy. Sok mleczny z gwiazdy betlejemskiej w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi wywołuje podrażnienie i zaczerwienienie, a jego spożycie skutkuje silnym zatruciem pokarmowym. Na ten gatunek powinni również szczególnie uważać alergicy, ponieważ niekorzystnie na ich samopoczucie może wpłynąć już sama obecność rośliny w pomieszczeniu, nawet jeśli nie będą jej dotykać.

Oprócz wyżej wymienionych roślin, jeśli w domu są małe dzieci, zwierzęta lub osoby starsze z problemami z pamięcią, bądź ktoś z domowników cierpi na choroby alergiczne, unikajmy również kupowania takich gatunków jak: kliwia, amarylis, filodendron, alokazja, monstera, anturium, wilczomlecz lśniący, wilczomlecz trójżebrowy, korona cierniowa, hoja, cyklamen perski, oleander i passiflora.