Wilgotność powietrza w domu jest parametrem traktowanym nieco po macoszemu. Zawsze dużą wagę przykładamy do temperatury, nie skupiając się na tym, że to właśnie odpowiednia wilgotność powietrza jest naszym największym przyjacielem. Wpływa na dobry sen, samopoczucie, zdrowie i kondycję skóry oraz włosów. Jaka zatem wilgotność powietrza jest optymalna w mieszkaniu i jak można ją regulować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Na co wpływa wilgotność powietrza w domu?

Przypomnijmy sobie okres przejściowy, czyli wiosnę i wczesną jesień. Mieszkania wtedy nie są już ogrzewane albo jeszcze nie są. Choć temperatura jest znośna, możemy zauważyć dziwne sytuacje, takie, jak na przykład trudność w domknięciu drzwi. Powodem jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, dzięki której drewno nasiąka i lekko puchnie, zwiększając swoją objętość. To jeden z przykładów, kiedy to na skutek niewłaściwej wilgotności powietrza cierpią nie tylko organizmy żywe, ale i elementy wyposażenia mieszkania. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu może poczynić szkody. Warto zatem poznać tego konsekwencje.

  • Zbyt niska wilgotność powietrza w domu

Po czym możemy poznać, że wilgotność jest zbyt mała? Często czujemy drapanie w gardle i suchość w nosie, co oznacza nadmiernie przesuszone śluzówki. To pierwsze objawy, które mogą prowadzić do przewlekłych schorzeń górnego układu oddechowego. Zbyt suche powietrze w domu szkodzi również skórze, która staje się podrażniona i pęka, powodując nieprzyjemne stany zapalne, a także oczom, które zaczynają swędzieć, prowokując szkodliwe przecieranie i drapanie. Zbyt suche powietrze może powodować również bóle głowy i złe samopoczucie. Jednak nie tylko ludziom szkodzi niewystarczająca ilość wilgoci w powietrzu. Szczególnie wrażliwe jest drewno, które może się rozsychać i pękać.

  • Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu

Zbyt duża ilość wilgoci w powietrzu również ma swoje konsekwencje. Najbardziej znaną wszystkim oznaką zbyt dużej wilgotności jest pojawienie się pleśni i grzybów widocznych na ścianach mieszkania. W wilgoci także lepiej rozwijają się szkodliwe patogeny i roztocza. To już krok do chorób alergicznych, schorzeń płuc i astmy. Wilgoć możemy wyczuć, objawami są zatęchły zapach w mieszkaniu, lepkość skóry, problemy ze snem i pogorszone samopoczucie. Jest jeszcze jeden objaw, który dobrze znają nasze mamy i babcie, a mianowicie pranie nie chce schnąć, a po dłuższym niż zwykle schnięciu, ma nieprzyjemny zapach. Kolejnym objawem jest skraplanie się pary wodnej na szybach i ścianach. Nadmierna wilgoć działa również destrukcyjnie na materiały wykończeniowe i dekoracje, czyli tapety, podłogi, meble, metal, książki i tkaniny.

Ile powinna wynosić optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Poznając konsekwencje nadmiernej wilgoci w mieszkaniu i zbyt przesuszonego powietrza, warto dowiedzieć się, ile powinna wynosić optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu. Z wilgotnością bezpośrednio idzie w parze temperatura. Za prawidłową wilgotność powietrza uznaje się parametr na poziomie 40-60%, jednak przy temperaturze na poziomie 20-22 stopni ( i 18 stopni w sypialni). Zależność pomiędzy temperaturą i wilgotnością jest taka, że im wyższa temperatura w mieszkaniu, tym powinna być mniejsza wilgotność (45-55%) i odwrotnie, im niższa temperatura, tym, wilgotność powinna być większa (60-65%).

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Wstępne objawy nieprawidłowej wilgotności powietrza odczujemy w swoim organizmie. Nie należy ignorować tych wskazówek, a pierwsze, co powinniśmy sprawdzić, to właśnie wilgotność powietrza. Do tego celu wykorzystujemy wilgotnościomierze i higrometry domowe, które w sposób bardzo precyzyjny wskażą aktualny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To niewielkie urządzenia elektroniczne są niezwykle proste w obsłudze. Ponadto często zakupione urządzenie mierzy również inne parametry takie jak temperatura oraz wskazuje aktualną godzinę i datę.

Możemy również zdecydować się na stację pogody, która wskaże dodatkowo temperaturę i wilgotność powietrza na zewnątrz oraz wyświetli prognozę pogody. Urządzenia na użytek domowy charakteryzują się uproszczoną funkcjonalnością. W sprzedaży znajdziemy również zaawansowane urządzenia elektroniczne wyposażone w higrometr, które pomogą  w utrzymywaniu optymalnej wilgotności powietrza we wnętrzach.

Jak regulować wilgotność w domu?

Zanim zaczniemy regulować wilgotność w mieszkaniu w sposób mechaniczny, warto najpierw samodzielnie stworzyć idealne warunki dla powietrza o optymalnej wilgotności. Na ten proces składają się:

  • częste wietrzenie mieszkania,
  • skuteczny i wydajny system wentylacji,
  • wymiana starych okien na okna ze wmontowanymi nawiewnikami,
  • montaż termostatów na grzejnikach.

Czasem jednak pomimo zastosowania się do powyższych zasad, nie możemy pozbyć się wilgoci bądź nadal borykamy się ze zbyt suchym powietrzem. Można wtedy skorzystać z urządzeń, które pomogą osiągnąć optymalną wilgotność w powietrzu. Mowa tu o nawilżaczach powietrza, jeśli w mieszkaniu powietrze jest zbyt suche oraz o osuszaczach, jeśli w domu panuje zbyt duża wilgoć. Urządzenia same mierzą poziom wilgotności i regulują ją do zadanych parametrów.

 

Autor
Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być optymalna?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...