Na co wpływa wilgotność powietrza w domu?

Przypomnijmy sobie okres przejściowy, czyli wiosnę i wczesną jesień. Mieszkania wtedy nie są już ogrzewane albo jeszcze nie są. Choć temperatura jest znośna, możemy zauważyć dziwne sytuacje, takie, jak na przykład trudność w domknięciu drzwi. Powodem jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, dzięki której drewno nasiąka i lekko puchnie, zwiększając swoją objętość. To jeden z przykładów, kiedy to na skutek niewłaściwej wilgotności powietrza cierpią nie tylko organizmy żywe, ale i elementy wyposażenia mieszkania. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu może poczynić szkody. Warto zatem poznać tego konsekwencje.

  • Zbyt niska wilgotność powietrza w domu

Po czym możemy poznać, że wilgotność jest zbyt mała? Często czujemy drapanie w gardle i suchość w nosie, co oznacza nadmiernie przesuszone śluzówki. To pierwsze objawy, które mogą prowadzić do przewlekłych schorzeń górnego układu oddechowego. Zbyt suche powietrze w domu szkodzi również skórze, która staje się podrażniona i pęka, powodując nieprzyjemne stany zapalne, a także oczom, które zaczynają swędzieć, prowokując szkodliwe przecieranie i drapanie. Zbyt suche powietrze może powodować również bóle głowy i złe samopoczucie. Jednak nie tylko ludziom szkodzi niewystarczająca ilość wilgoci w powietrzu. Szczególnie wrażliwe jest drewno, które może się rozsychać i pękać.

  • Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu

Zbyt duża ilość wilgoci w powietrzu również ma swoje konsekwencje. Najbardziej znaną wszystkim oznaką zbyt dużej wilgotności jest pojawienie się pleśni i grzybów widocznych na ścianach mieszkania. W wilgoci także lepiej rozwijają się szkodliwe patogeny i roztocza. To już krok do chorób alergicznych, schorzeń płuc i astmy. Wilgoć możemy wyczuć, objawami są zatęchły zapach w mieszkaniu, lepkość skóry, problemy ze snem i pogorszone samopoczucie. Jest jeszcze jeden objaw, który dobrze znają nasze mamy i babcie, a mianowicie pranie nie chce schnąć, a po dłuższym niż zwykle schnięciu, ma nieprzyjemny zapach. Kolejnym objawem jest skraplanie się pary wodnej na szybach i ścianach. Nadmierna wilgoć działa również destrukcyjnie na materiały wykończeniowe i dekoracje, czyli tapety, podłogi, meble, metal, książki i tkaniny.

Ile powinna wynosić optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Poznając konsekwencje nadmiernej wilgoci w mieszkaniu i zbyt przesuszonego powietrza, warto dowiedzieć się, ile powinna wynosić optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu. Z wilgotnością bezpośrednio idzie w parze temperatura. Za prawidłową wilgotność powietrza uznaje się parametr na poziomie 40-60%, jednak przy temperaturze na poziomie 20-22 stopni ( i 18 stopni w sypialni). Zależność pomiędzy temperaturą i wilgotnością jest taka, że im wyższa temperatura w mieszkaniu, tym powinna być mniejsza wilgotność (45-55%) i odwrotnie, im niższa temperatura, tym, wilgotność powinna być większa (60-65%).

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Wstępne objawy nieprawidłowej wilgotności powietrza odczujemy w swoim organizmie. Nie należy ignorować tych wskazówek, a pierwsze, co powinniśmy sprawdzić, to właśnie wilgotność powietrza. Do tego celu wykorzystujemy wilgotnościomierze i higrometry domowe, które w sposób bardzo precyzyjny wskażą aktualny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To niewielkie urządzenia elektroniczne są niezwykle proste w obsłudze. Ponadto często zakupione urządzenie mierzy również inne parametry takie jak temperatura oraz wskazuje aktualną godzinę i datę.

Możemy również zdecydować się na stację pogody, która wskaże dodatkowo temperaturę i wilgotność powietrza na zewnątrz oraz wyświetli prognozę pogody. Urządzenia na użytek domowy charakteryzują się uproszczoną funkcjonalnością. W sprzedaży znajdziemy również zaawansowane urządzenia elektroniczne wyposażone w higrometr, które pomogą  w utrzymywaniu optymalnej wilgotności powietrza we wnętrzach.

Jak regulować wilgotność w domu?

Zanim zaczniemy regulować wilgotność w mieszkaniu w sposób mechaniczny, warto najpierw samodzielnie stworzyć idealne warunki dla powietrza o optymalnej wilgotności. Na ten proces składają się:

  • częste wietrzenie mieszkania,
  • skuteczny i wydajny system wentylacji,
  • wymiana starych okien na okna ze wmontowanymi nawiewnikami,
  • montaż termostatów na grzejnikach.

Czasem jednak pomimo zastosowania się do powyższych zasad, nie możemy pozbyć się wilgoci bądź nadal borykamy się ze zbyt suchym powietrzem. Można wtedy skorzystać z urządzeń, które pomogą osiągnąć optymalną wilgotność w powietrzu. Mowa tu o nawilżaczach powietrza, jeśli w mieszkaniu powietrze jest zbyt suche oraz o osuszaczach, jeśli w domu panuje zbyt duża wilgoć. Urządzenia same mierzą poziom wilgotności i regulują ją do zadanych parametrów.

 

Autor
Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być optymalna?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...