Kto nadaje numer domu? Jak ubiegać się o numer porządkowy dla nowej nieruchomości?

Każda nowa nieruchomość potrzebuje numeru porządkowego i zaleca się, aby jego nadanie odbyło się zanim ktokolwiek zacznie ją użytkować. Dobrym pomysłem jest wnioskowanie w momencie rozpoczęcia budowy. Wniosek należy niezwłocznie złożyć w gminie lub urzędzie miasta. Procedura może odbyć się na trzy sposoby - drogą elektroniczną, listownie lub podczas wizyty w urzędzie. Warto dodać, że wnioski można pobrać na polskiej stronie rządowej, na której również znajdują się wszelkie niezbędne informacje dotyczące nadawania numeru.

W niektórych przypadkach nadanie numeru porządkowego w postaci wyłącznie liczby jest niemożliwe. Wówczas uzupełniającym elementem mogą być litery alfabetu łacińskiego. Przed złożeniem wniosku warto skompletować pozostałe niezbędne dokumenty w postaci potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji oraz pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych. Na decyzję czeka się maksymalnie trzydzieści dni. 

Jak dodać nowy numer domu do google maps?

Dodawanie nowego numeru domu do Google Maps jest banalnie proste, a jednocześnie nie sposób nie docenić praktycznej strony takiej możliwości. Dzięki temu, że numer znajduje się na mapach Google'a namierzenie adresu jest mniej skomplikowane z perspektywy osoby, która musi dotrzeć do celu. Dodawanie numeru należy rozpocząć od uruchomienia Google Maps i kliknięcia przycisku z napisem "menu". Następnie należy edytować mapę i wyśrodkować na adresie, który zamierzamy dodać. Ostatnim etapem jest wpisanie dokładnego adresu oraz naciśnięcie przycisku z napisem "opublikuj". 

Nowoczesne numery domów na płot i elewację - podświetlany, a może solarny?

Numer domu powinien być widoczny i stosunkowo łatwy do namierzenia. Na szczęście nowoczesne rozwiązania pozwalają na montaż numeru w takiej postaci, która znacząco wpływa na widoczność numeru porządkowego nawet po zmroku. Mowa oczywiście o numerach podświetlanych, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego. Prezentują się elegancko, ale są również bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Bardzo dużym uznaniem cieszą się tabliczki skonstruowane z mieszanki metali miękkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych. W tego rodzaju tabliczkach często wykorzystywane jest podświetlenie typu LED. To nie tylko ekonomiczna opcja, ale również gwarancja na długą i bezproblemową eksploatację produktu. Numery tego typu są tworzone z materiałów odpornych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

W niektórych modelach występują również czujniki zmierzchowe, które cieszą się uznaniem ze względu na energooszczęny charakter. Doskonałą propozycją są również numery solarne. W tego typu modelach znajdują się akumulatory, które ładują się w ciągu dnia, by następnie po zmroku zalśnić pełnym blaskiem. Dostępne są numery w rozmaitych wzorach począwszy od minimalistycznych czcionek, a na dekoracyjnych kończąc. Spectrum możliwości jest naprawdę obszerne, ale dzięki temu każdy bez najmniejszego problemu będzie w stanie dopasować rodzaj numeru do elewacji w taki sposób, by całość prezentowała się wyjątkowo estetycznie.

Gdzie umieścić numer domu? Czy elewacja będzie dobrym wyborem?

Zaleca się umieszczanie numeru domu w widocznym miejscu na frontowej ścianie, najlepiej w pobliżu drzwi wejściowych. Wynika to z utartego schematu, który doskonale przyjął się w naszym kraju. Trzeba również pamiętać, że w przypadku ogrodzenia numer powinien znajdować się nieco ponad nim, by faktycznie jego namierzenie nie sprawiało innym żadnego problemu. Warto również dodać, że domostwa umieszczone w głębi ogrodzonej nieruchomości powinny posiadać również numer porządkowy na ogrodzeniu.

W świetle polskiego prawa numer powinien być widoczny również po zmroku. Może być oświetlany zewnętrznymi lampami, aczkolwiek najwygodniejszym sposobem będzie zainwestowanie w numery podświetlane. Warto zwrócić uwagę na mocowania. Eksperci polecają specjalne kołki fido w przypadku elewacji pokrytych styropianem. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie specjalistycznego i niezwykle mocnego kleju.