Operat szacunkowy - kto może sporządzać?

Operat szacunkowy może sporządzić wyłącznie licencjonowany rzeczoznawca majątkowy, któremu uprawnienia przyznał Minister Rozwoju i Technologii i potwierdzone są one wpisem do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Rejestr jest ogólnodostępny, więc przed wybraniem konkretnego rzeczoznawcy, warto sprawdzić, czy jest on upoważniony prawnie do szacowania majątku.

Czym jest wycena nieruchomości, czyli operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę

W art. 7 i art. 156 ust. 1 ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami mowa jest o tym, że operat szacunkowy jest ustawowo określonym dowodem wartości nieruchomości. Może być on wykorzystany do celu, dla którego powstał przez okres do 12 miesięcy od daty jego sporządzenia. Po upływie tego czasu może być nadal wykorzystywany przez kolejne 12 miesięcy, jednak dopiero po wykonaniu aktualizacji przez rzeczoznawcę majątkowego. Ważność wyceny nieruchomości może zakończyć się przed upływem roku, jeśli wystąpiły zmiany prawnych uwarunkowań bądź inne czynniki, wskazujące na jej nieaktualność.

Co zawiera operat szacunkowy?

Operat szacunkowy to oficjalny dokument, sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego, zawierający nie tylko szczegółową wycenę nieruchomości, ale również sposób dokonania wyceny. Znajduje się w nim szereg zapisów:

  • Opis nieruchomości - dokładny opis lokalizacji, powierzchni, stanu technicznego, wyposażenia itp.
  • Określenie przeznaczenia nieruchomości.
  • Analiza rynku - porównanie nieruchomości z innymi podobnymi ofertami ma rynku nieruchomości, podanie przykładów.
  • Określenie, w jakim celu wykonywany jest operat.
  • Opis technik szacowania wartości nieruchomości.
  • Wynik wyceny - ostateczna wartość nieruchomości, określona na podstawie zastosowanych metod wyceny oraz jej uzasadnienie.

Określenie wartości nieruchomości - na czym polega wycena domu i innych nieruchomości?

Wartość rynkowa nieruchomości jest zmienna. Zależy nie tylko od stanu nieruchomości wewnątrz, jeśli dotyczy mieszkania lub domu, ale również od wielu innych czynników, na które właściciel często nie ma wpływu. Niektóre czynniki stanowią o wyższej cenie nieruchomości, inne mogą ją zaniżyć. Szacując wartość nieruchomości, specjalista ustala fakty dotyczące nieruchomości i nanosi je na operat.

Obniżyć wartość nieruchomości mogą poniższe czynniki:

  • Brak obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub niekorzystny MPZP.
  • Utrudniony dojazd transportem publicznym.
  • Status zabytku.
  • Zły stan techniczny.
  • Niekorzystna lokalizacja.
  • Nieuregulowany stan prawny nieruchomości - ograniczenia ujęte w dziale III księgi wieczystej.

Do czego potrzebny jest operat szacunkowy - czy tylko do kredytu hipotecznego?

Z operatem szacunkowym najczęściej mają do czynienia kredytobiorcy, ubiegający się o kredyt hipoteczny. Banki zlecając wycenę nieruchomości do kredytu, zabezpieczają się przed sytuacją, kiedy kwota kredytu będzie wyższa, niż wartość nieruchomości. To realna cena sprzedaży nieruchomości jest dla banku najważniejsza, ponieważ zabezpiecza ona spłatę zaciągniętego kredytu. Wycena nieruchomości przez bank jest zatem kluczowa w przyznaniu kredytu lub odmowie jego udzielenia.

Jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny, wartość nieruchomość wyceniana w operacie szacunkowym, powinna być przynajmniej taka, ile wynosi kwota kredytu, o którą wnioskujemy. W przeciwnym razie bank może odrzucić nasz wniosek lub przyznać niższą kwotę

W jakich jeszcze sytuacjach warto oszacować wartość nieruchomości?

  • Sprzedaż lub zakup nieruchomości - wycena pomaga określić realną cenę, zarówno dla sprzedającego, który chce uzyskać jak najwięcej, jak i dla kupującego, który chce uniknąć przepłacenia.
  • Podział majątku - w przypadku spraw sądowych, dotyczących rozwodów, spadków, zachowków, współwłasności, czy darowizn, wycena nieruchomości jest niezbędna do sprawiedliwego podziału majątku.
  • Egzekucja komornika - w przypadku braku spłaty należności, komornik zleca operat szacunkowy, celem zajęcia nieruchomości.
  • Ustalenie wysokości podatków - wartość nieruchomości wpływa na wysokość podatku od nieruchomości.
  • Ubezpieczenie nieruchomości - wycena pomaga określić wartość nieruchomości, którą należy ubezpieczyć.

Darmowa wycena nieruchomości. Samodzielne oszacowanie wartości mieszkania lub domu

Czy za darmo można wycenić nieruchomość? Samodzielne oszacowanie wartości nieruchomości jest możliwe tylko na użytek własny. Kiedy zatem warto robić takie zestawienie kosztowe i jak powinno ono wyglądać? Najczęściej bazuje się na metodzie porównawczej, czyli porównaniu ceny danej nieruchomości z innymi podobnymi nieruchomościami w zbliżonej lokalizacji, stanie technicznym i standardzie. Na pewno warto śledzić aktualności, aby wiedzieć, ile kosztuje nasze mieszkanie, dom lub działka. Nie musimy chcieć sprzedawać nieruchomości już teraz, ale można zauważyć moment, kiedy nadchodzą niekorzystne dla nas trendy. Takie podejście i cykliczna samodzielna wycena jest rozsądnym zabezpieczeniem na przyszłość.

Czym jest uproszczona wycena nieruchomości? Kalkulator online do szacowania wartości nieruchomości

Jak wygląda wycena nieruchomości w formie uproszczonej? Wiele platform internetowych oferuje wycenę nieruchomości online poprzez podstawienie danych do kalkulatora online. Należy wiedzieć, że z reguły nie jest to usługa bezpłatna, a wycena online nie jest operatem szacunkowym. To zaledwie przybliżona cena, określona na podstawie ogólnych danych, może więc być zawyżona lub zaniżona. Rzetelne informacje o wycenie nieruchomości zagwarantuje tylko licencjonowany rzeczoznawca.

Ile kosztuje wycena przez rzeczoznawcę majątkowego w poszczególnych regionach? Cennik!

Koszt wyceny nieruchomości zależny jest nie tylko od stanu i rodzaju nieruchomości, ale również od regionu, a nawet miasta. Przedstawiamy cennik operatu szacunkowego domu jednorodzinnego w przykładowych województwach, obowiązujący w 2024 r.:

  • Śląskie - koszt wyceny nieruchomości 1070-1290 zł
  • Łódzkie - 1170-1460 zł
  • Podkarpackie - 1100-1210 zł
  • Podlaskie - 1080-1240 zł
  • Mazowieckie - 1100-1430 zł

Ile trwa wycena nieruchomości?

Na profesjonalną opinię o wartości nieruchomości, czyli przeprowadzenie procesu wyceny nieruchomości w formie operatu szacunkowego, średnio czeka się około 10 dni. Wiele zależy od zakresu wyceny nieruchomości, dlatego przedział czasowy może w szczególnych przypadkach nieco się wydłużyć.

Wycena nieruchomości: podsumowanie

Wycena nieruchomości to proces, który warto przeprowadzić, zwłaszcza przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących nieruchomości. Wybierając rzeczoznawcę majątkowego, zwróć uwagę na jego doświadczenie i kwalifikacje.

Autor
Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego: kiedy jest potrzebna i ile kosztuje? Co to jest operat szacunkowy?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...