Zagadnienia w artykule:
  • Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu i jak ją zmierzyć?
  • Wysoka wilgotność w domu - objawy i skutki
  • Jak osuszyć mieszkanie z wilgoci?
  • Pochłaniacz wilgoci w domu - jak działa i kiedy się sprawdzi?
  • Co jest lepsze - pochłaniacz wilgoci, czy osuszacz powietrza?
  • Jaki osuszacz powietrza do mieszkania? Rodzaje osuszaczy powietrza
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie osuszacza powietrza do mieszkania?

Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu i jak ją zmierzyć?

Za optymalny mikroklimat w mieszkaniu odpowiada wilgotność powietrza i jego temperatura. Przyjmuje się, że wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić od 30% do 65%, jednak to zbyt duże uogólnienie, ponieważ wilgotność powinna być dostosowana do temperatury panującej w mieszkaniu. Zasada jest taka, że im wyższa temperatura w mieszkaniu, tym wilgotność powinna być niższa, czyli sięgająca dolnych wartości. Do mierzenia wilgotności powietrza służy higrometr, warto jednak zainwestować w urządzenie, które oprócz poziomu wilgotności wskaże również wysokość temperatury w mieszkaniu.

Wysoka wilgotność w domu - objawy i skutki

Optymalna wilgotność w mieszkaniu jest kluczowa nie tylko dla komfortu i zdrowia mieszkańców budynku, ale również znacząco wpływa na stan wyposażenia mieszkania. Zbyt wysoka wilgotność szkodzi książkom, meblom, podłogom oraz odzieży. Nieprzyjemny zatęchły zapach, odchodzące od ściany tapety, para skraplająca się na oknach, trudno zamykające się drzwi i nieschnące pranie to objawy, które czuć i widać już w pierwszym kontakcie z nadmierną wilgocią. Z czasem panująca w mieszkaniu nadmierna wilgoć może skutkować pojawieniem się pleśni i grzybów, a to już krok do poważnych schorzeń.

Jak osuszyć mieszkanie z wilgoci?

Działania nad obniżeniem wilgotności w mieszkaniu warto rozpocząć od zmiany codziennych nawyków. Krótszy chłodniejszy prysznic zamiast długiej gorącej kąpieli, przykrycie garnków podczas gotowania i systematyczne wietrzenie mieszkania to podstawa. Wydajna wentylacja, okna z nawiewnikami i wentylatory w łazience oraz kuchni obniżą wilgotność w mieszkaniu, jednak nie zawsze jest to wystarczające. W sytuacjach, kiedy domowe sposoby nie skutkują, warto wspomóc się techniką w postaci urządzeń do osuszania powietrza, czyli pochłaniaczami wilgoci i osuszaczami powietrza.

Pochłaniacz wilgoci w domu - jak działa i kiedy się sprawdzi?

Pochłaniacz wilgoci ma niewielkie rozmiary i można kupić go już za kwotę kilkunastu złotych. Urządzenie pochłania wilgoć z powietrza i składa się ze zbiornika oraz wymiennego wkładu absorbującego. W sprzedaży dostępne są pochłaniacze wilgoci z absorbującymi wilgoć tabletkami i workami z granulatem. Co ważne, nie wymagają one podłączenia do prądu. Te pochłaniacze wilgoci sprawdzą się w szafach, komodach i witrynach, ponieważ moc ich działania jest zbyt mała, aby osuszyć powietrze w całym pomieszczeniu.

Innym rozwiązaniem jest elektryczny pochłaniacz wilgoci, którego ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych. Z reguły urządzenie nie ma panelu sterowania i możliwości regulacji, a zasada działania polega na absorpcji wilgoci z powietrza i odparowaniu jej za pomocą wbudowanej ceramicznej grzałki. Takie działanie pochłaniacza jest nieco problematyczne, ponieważ zamiarem działania jest usunięcie wilgoci z powietrza na stałe, a nie oddanie jej z powrotem do pomieszczenia.

Niektóre modele pochłaniaczy elektrycznych zamiast grzałki mają wkład z materiału pochłaniającego wilgoć. Elektryczne pochłaniacze wilgoci to urządzenia o raczej niewielkich możliwościach, a producenci rekomendują je z reguły do osuszenia powierzchni, nieprzekraczającej 5 m2.

Co jest lepsze - pochłaniacz wilgoci, czy osuszacz powietrza?

Najlepszym wyborem pod względem wydajności okazuje się domowy osuszacz powietrza. Z powodzeniem usuwa wilgoć w całym mieszkaniu, a zebrane skropliny osadzają się w zbiorniku, z którego łatwo można je usunąć. Osuszacza powietrza można używać zarówno w salonie, jak i sypialni, czy łazience. To dobre rozwiązanie również w przypadku świeżo wybudowanego lub wyremontowanego budynku, aby pozbyć się wilgoci technologicznej.

Osuszacz powietrza sprawdzi się również w pralni, aby szybciej wysuszyć wypraną odzież. Urządzenie działa po podłączeniu do prądu i osuszy powietrze z wydajnością od 5 do 40 litrów na dobę w zależności od wybranego modelu. W porównaniu do pochłaniacza wilgoci, który w ciągu tygodnia zgromadzi kilkaset mililitrów wody, to naprawdę sporo.

Jaki osuszacz powietrza do mieszkania? Rodzaje osuszaczy powietrza

Podział osuszaczy powietrza determinowany jest zasadą ich działania. W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne.

Osuszacz powietrza adsorpcyjny - przeznaczony jest do pracy w czystych, bezpyłowych pomieszczeniach. Adsorpcyjne osuszacze powietrza są ciche, ponieważ nie są wyposażone w sprężarkę, wydajne, mogą pracować ze stałą mocą w niskich temperaturach i osuszają powietrze bez jego schładzania.

Wydmuchiwane powietrze jest znacznie cieplejsze, niż to zassane, a jego temperatura może sięgać 10°C. Adsorpcyjne osuszacze powietrza szczególnie dobrze sprawdzą się w nowo wybudowanych i wykończonych budynkach, osuszając wilgoć technologiczną oraz w pomieszczeniach mokrych takich jak pralnia, łazienka i kuchnia. Można nimi również osuszać piwnicę, w której temperatura powietrza jest niska.

Osuszacz powietrza kondensacyjny - dzięki wbudowanej sprężarce szybko i wydajnie osusza powietrze. Kondensacyjne osuszacze powietrza są mniej wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, dlatego lepiej radzą sobie z odprowadzeniem wilgoci w zapylonych pomieszczeniach, jednak należy pamiętać o tym, że mogą pracować w temperaturze powyżej 5°C.

Charakteryzują się długą żywotnością, sporą wydajnością, stosunkowo niewielkim zużyciem energii elektrycznej, utrzymaniem podczas pracy temperatury pomieszczenia na stałym poziomie oraz bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Osuszacz kondensacyjny generuje spory hałas, co należy mieć na względzie, kupując go do użytku domowego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie osuszacza powietrza do mieszkania?

Kupując osuszacz powietrza do mieszkania, najpierw należy zwrócić uwagę na zakres temperatur i procent wilgotności powietrza, w których urządzenie może pracować. Wszystkie parametry urządzenia wyszczególnione są w specyfikacji produktu. Warto zwrócić uwagę na:

wydajność - na użytek domowy wystarczy urządzenie o wydajności 10-20 litrów na dobę

moc - im mniejsza, tym niższe zużycie prądu, przy czym warto celować w osuszacze powietrza o mocy 150W - 450W

poziom hałasu - idealnie, jeśli głośność urządzenia podczas pracy wynosi 40-50 dB

higrostat - umożliwia ustawienie pożądanej wilgotności, a po jej osiągnięciu higrostat wyłącza urządzenie, by ponownie włączyć je, kiedy wilgotność powietrza wzrośnie

pojemność zbiornika na skropliny - dostosowany jest do wydajności urządzenia, z reguły w domowych osuszaczach powietrza ma pojemność 2-5 litrów

dodatkowe funkcje - warto wybrać urządzenie, które wyposażone jest w opcję automatycznego wyłączenia po napełnieniu się zbiornika (wyłącznik przepełnieniowy), timer, tryb nocny, w którym urządzenie pracuje ciszej oraz tryb automatyczny, w którym urządzenie samodzielnie dostosowuje ustawienia do aktualnie panujących warunków. 

Autor
Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza? Co daje osuszanie powietrza?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...