1. Zakup bez testowania - czy na pewno wiesz, co kupujesz?

Zaskakująco wiele osób wybiera materace kierując się tylko poleceniami bliskich lub znajomych. Zakup konkretnego modelu, bo znajomy lub krewny śpi na takim materacu i jest zadowolony, jest błędem. Dobór materaca to kwestia indywidualna, dlatego zawsze należy go dopasować do własnej wagi ciała, ulubionej pozycji snu i poczucia komfortu. 

2. Zbyt krótki czas testowania - dlaczego warto się przemóc?

Większość klientów, którzy odwiedzają stacjonarny sklep z materacami, czuje presję, aby sprawdzić materac jak najszybciej, ale to błąd. Warto poświęcić na testowanie nawet kilkanaście minut. Połóż się w pozycji, w której zazwyczaj śpisz i spróbuj ocenić, czy Twoje ciało jest odpowiednio odciążone, czy nie czujesz nacisku ze strony materaca lub czy nie faluje on pod wpływem Twoich ruchów. Jeśli wolisz kupić materac przez internet, sprawdź sklep sypialniaplus.pl, w którym możesz wiele modeli materacy testować we własnym domu przez miesiąc. To najlepszy sposób, żeby przekonać się, czy wybrany materac spełnia Twoje wymagania

3. Kierowanie się wyłącznie ceną - tanie nie znaczy lepsze

Wybór najtańszego lub najdroższego materaca to jeden z najczęstszych błędów. Wysoka cena nie zawsze oznacza najwyższą jakość, a tani materac może okazać się niewygodny i podatny na odkształcenia. Kluczowe jest znalezienie równowagi między ceną a jakością, dlatego zwróć uwagę na opinie innych użytkowników oraz materiały użyte do produkcji, a także okres gwarancji.

4. Ignorowanie twardości materaca - jak znaleźć złoty środek?

Wybór twardości materaca to kwestia bardzo indywidualna. Zbyt twardy materac na łóżko może powodować bóle pleców, a zbyt miękki nie będzie odpowiednio wspierał kręgosłupa. Testując materac, zwróć uwagę na to, jak twoje ciało reaguje na różne poziomy twardości i wybierz ten, który zapewnia najlepsze wsparcie i komfort. By sprawdzić, czy materac ma odpowiednią dla Ciebie twardość możesz przeprowadzić prosty test: w pozycji na wznak spróbuj wsunąć płaską dłoń pod plecy w odcinku lędźwiowym. Powinieneś czuć lekki opór. Jeśli między materacem, a Twoimi plecami jest więcej wolnej przestrzeni, to ten model jest za twardy. Z kolei jeśli nie możesz wsunąć ręki, to znaczy, że materac jest za miękki i Twoje ciało za bardzo się w niego zapada.

5. Pomijanie aspektu zdrowotnego - zdrowie na pierwszym miejscu!

Jeśli masz problemy z kręgosłupem lub inne schorzenia aparatu ruchu, wybór odpowiedniego materaca jest jeszcze bardziej istotny. Konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą może pomóc w wyborze materaca, który będzie wspierał twoje zdrowie. Materace ortopedyczne mogą być trafionym rozwiązaniem, ale muszą być dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że materac na łóżko o statusie wyrobu medycznego to wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

6. Brak wiedzy o materiałach - co kryje się w środku?

Pianka, lateks, sprężyny - każdy komponent ma swoje zalety i wady. Pianka termoelastyczna doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, ale może być zbyt otulająca dla osób preferujących mocne, dynamiczne podparcie. Lateks jest bardziej przewiewny i naturalny, ale może być zbyt twardy dla osób o mniejszej wadze ciała. Sprężyny oferują tradycyjne wsparcie, ale w modelach gorszej jakości mogą przenosić drgania, zakłócając sen osoby śpiącej obok. Poznaj różnice między poszczególnymi rodzajami materacy, aby świadomie wybrać ten najlepszy dla siebie.

7. Zapominanie o wymiarach - więcej przestrzeni, to często lepszy sen!

Niezależnie od tego, czy śpisz sam, czy z partnerem, rozmiar materaca ma ogromne znaczenie dla komfortu snu. Zbyt mały materac może powodować dyskomfort i problemy ze snem. Upewnij się, że wybierasz rozmiar, który zapewni Ci wystarczającą ilość miejsca do swobodnego ruchu w nocy. Pamiętaj, że mimo wszystko nie ma tutaj jednej uniwersalnej zasady - jedni wolą spać blisko siebie, inne osoby z kolei potrzebują więcej własnej przestrzeni. Jeśli nie jesteś pewien jaki rozmiar materaca wybrać, możesz odwiedzić dowolny sklep z materacami i sprawdzić najpopularniejsze rozmiary do łóżek pojedynczych lub podwójnych.

8. Brak gwarancji i polityki zwrotów - zabezpiecz się na przyszłość

Zakup materaca to inwestycja na lata, dlatego warto zwrócić uwagę na gwarancję oraz politykę zwrotów oferowaną przez wybrany sklep. Dobra gwarancja to około 10 lat, a elastyczna polityka zwrotów pozwoli ci przetestować materac w domowych warunkach i wymienić go, jeśli okaże się niewygodny.

9. Nieprawidłowe użytkowanie i pielęgnacja - jak dbać o materac?

Nawet najlepszy materac wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne odwracanie materaca, stosowanie ochraniacza oraz dbanie o higieniczne środowisko snu, to kluczowe czynności, które przedłużą jego żywotność i zapewnią zdrowe warunki do odpoczynku. Zaniedbanie tych aspektów może prowadzić do przedwczesnego zużycia materaca.

10. Zaufanie wyłącznie marketingowi - reklamy mogą być mylące

Reklamy mogą być mylące, a slogany typu "najlepszy materac na świecie" nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj niezależne recenzje, zapytaj znajomych o opinię i skonsultuj się z ekspertami. Twoje zdrowie i komfort są zbyt ważne, aby ufać wyłącznie marketingowym hasłom.